fbpx
Kripto Para

PancakeSwap Güvenilir mi?

PancakeSwap, kullanıcıların token alımı ve satımı yapabildiği bir platformdur. Kullanıcılar, varlıklarını yatırım havuzuna ekleyerek pasif olarak gelir elde edebilirler. Bu platformlara genel olarak otomatik piyasa yapıcı denilir. Son dönemde ortaya çıkan token platformlarının artışı ile birlikte birçok kullanıcı PancakeSwap güvenilir mi sorusunu sormaya başladı. PancakeSwap, CertiK tarafından denetlenen bir platformdur. CertiK tarafından denetlenmesi PancakeSwap’i güvenli yapmayacaktır. Çünkü, hangi akıllı yazılım olursa olsun, bir yazılım riski taşır. Bu sebep ile kaybetmeyi göze alamayacağınız hiçbir miktarı yatırım olarak kullanmamanızı tavsiye ediyoruz.

merkeziyetsiz borsa nedir?

Neden PancakeSwap?

PancakeSwap’i diğer borsa protokollerinden ayıran en büyük özellik emir defteri sisteminin olmamasıdır. Bu sayede doğrudan likidite havuzları üzerinden token alımı ve satımı gerçekleştirebilirsiniz. Kullanıcılar, likidite sağlamanın dışında varlıklarını yatırım havuzun ekleyerek pasif olarak gelir kazanabilmektedirler. Bu gelire ise CAKE adı verilir.
PancakeSwap, belirli aralıklar ile kullanıcılar arasında piyango düzenler. Kullanıcılar, ellerinde bulundurdukları tokenler karşılığında piyango bileti alabilirler. PancakeSwap tarafından gerçekleştirilen piyangolar, yaklaşık olarak 6 saat sürmektedir. Piyangoda, 1 ve 14 arasında rastgele olarak dört sayı seçilir. Biletlerinde bu sayıları sıralı bir şekilde barındıran kişiler piyango için toplanan paranın yarısını alırlar. Paranın diğer yarısı ise token yakım işlemi için ayrılır.

Cake Nasıl Alınır?

PancakeSwap, Binance Smart Chain destekli cüzdanlara destek vermektedir. Ayrıca, MetaMask, TrustWallet, TokenPocket ve WalletConnect gibi sanal cüzdan seçenekleri ile Cake alabiliyorsunuz. Cake satın almanın bir diğer ve kolay yolu ise Binance, KuCoin gibi borsalar üzerinden satın almak olacaktır.

PancakeSwap Ne Kadar Güvenli?

Genel özelliklerini değerlendirdiğimizde PancakeSwap için güvenilir bir merkezi olmayan uygulama denilebilr. PancakeSwap, piyasadaki en yaygın merkezi olmayan borsalar arasında yer alıyor. Ayrıca, şu ana dek SYRUP token ile ilgili açık dışında platformda herhangi bir açık yer almadı. Daha önceden de belirttiğimiz gibi, platform CertiK tarafından audit edilmekte. Ancak yine de uygulamanın %100 olarak güvenli olduğunu söylemek mümkün değil.
Piyasada yer alan birçok audit dapp, birçok kurum tarafından audit edilmekte. Ancak yine de bu uygulamalar arasında daha önce ortaya çıkmayan açıklar bulunabiliyor. Bu nedenlerden dolayı PancakeSwap gibi uygulamalara para yatırırken dikkatli olmalısınız. Yatıracağınız paranın limitini belirli riskleri göze alarak belirlemeniz öneriliyor. Bu noktada, eğer 10.000 TL’niz var ise PancakeSwap için kullanacağınız 1000 TL çok riskli olmayacaktır. Eğer paranızın yarısını kullanacak olursanız, bu durumda oldukça riskli bir işlem gerçekleştirmiş olursunuz.
PancakeSwap gibi merkezi olmayan uygulamalarda risk teşkil edecek durum ise uygulamada daha önce keşfedilmemiş bir açığın suistimal edilmesidir. Eğer böyle bir durum yaşarsanız zor durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bütün bilgileri değerlendirdiğimizde, PancakeSwap her ne kadar güvenli bir uygulama olsa da bazı risklere dikkat etmeniz gerekiyor.

Kripto paralar hakkında daha fazla bilgi almak ve kripto para yatırımı yapmak isterseniz  ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

 


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu