fbpx
Dijital Para

Altcoin Ne Demek 5 Soruda Cevaplıyoruz

Kripto para yatırımı yapmak isteyen kişilerin tercih edebileceği tek coin Bitcoin değildir, buna ek olarak onlarca alternatif altcoin bulunmaktadır. Bu kapsamda altcoin ne demek, yatırım yaparken nelere dikkat edilmelidir ve çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Altcoin Nedir?

Alternative Coin (Altcoin) Bitcoin haricindeki sanal para birimi kümesine denilmektedir. Yatırım yapmak isteyen kişilerin stratejik gelir yöntemleri oluşturmak amacıyla istifade edebileceği bu piyasanın market hacmi oldukça büyüktür ve gerçekten de güzel gelirler elde edilebilir.

Bitcoin, 2009 yılında ortaya çıktığı günden bu yana sayısız dolandırıcılık vakasıyla anıldı ve geride binlerce mağdur bıraktı. Bunun sebebi kripto paranın ve ilgili teknolojinin bir merkeze bağlı olmaması, tüm riski tek göğüslemeye çalışmasıydı. Bu kapsamda alt coinler Bitcoin’e nazaran daha düşük risklerle hizmet vermeye çabaladı ve ilk başta güven sorununu aşmayı ilke edindi. Bu kapsamda çeşitli otoriteleri arkasına alan alt coinler gibi baştan aşağı iş sürecini değiştiren coinler de ortaya çıktı.

Altcoinlerin Bitcoin’e nazaran tamamen güvenli olduğunu söylemek de doğru değil, ancak alternatif coinler arasında gerçekten de Bitcoin’e nazaran çok daha güvenli ve hızlı alternatifler mevcut. Ayrıca tüm altcoinler bir firma ya da girişimci tarafından üretilmiyor, artık standart web siteleri dahi kendi hizmetlerinden yararlanmak isteyenler için özel tokenlar yani jetonlar üretebiliyor.

Altcoinler Neler?

Her geçen gün sayısı artan altcoinlerin en popülerleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. ETH – Ethereum
 2. XRP
 3. BCH – Bitcoin Cash
 4. EOS
 5. XLM – Stellar
 6. LTC – Litecoin
 7. ADA – Cardano
 8. MIOTA – IOTA
 9. TRX – Tron
 10. XMR – Monero
 11. NEO
 12. DASH
 13. ETC – Ethereum Classic
 14. XEM – Nem
 15. XTZ – Tezos
 16. ZEC – Zcash
 17. QTUM
 18. BCN – Bytecoin
 19. BTS – Bitshares
 20. LSK – Lisk
 21. BTG – Bitcoin Gold
 22. DCR – Decred
 23. ICX – ICON
 24. DGB – DigiByte
 25. STEEM – Steem

Altcoin Nasıl Satın Alınır?

Çok fazla sayıda umut vaad eden altcoin var ve herhangi birisini satın almak isteyen kişilerin rahatlıkla bunu yapması mümkün. Yeri gelmişken altcoin satın alarak sadece spekülatif amaçlı para talebinde bulunulduğunu düşünmek doğru değildir, çünkü hali hazırda satın alınan altcoinler yardımıyla yapay zeka, bulut bilişim ya da teknolojik devrimler üzerinde çalışan onlarca farklı şirkete de yatırım yapılabiliyor. Marketin yeni oluşmaya başlaması ve kısa süre içerisinde yüksek sayıda kişi tarafından talep edilme potansiyeli olduğu için çok kısa süre içerisinde Bitcoin’e nazaran daha yüksek miktarda gelir elde edilmesi de mümkün oluyor.

Güvenlik İpuçları

Altcoin satın almak isterken onlarca farklı web sitesine ve borsaya denk geleceksiniz. Denk geldiğiniz bu web sitelerinde dikkat etmeniz gereken en önemli şey ilgili web sitesinin gerçekten de kullandığı marka ismine ait olup olmadığı. Yani binance.com’a giriş yaptığınızı sanarken bınance.com aracılığıyla işlem yapıp mağdur olmanız mümkün. Dolayısıyla ilk önceliğinin web sitesi adını incelemek ve doğru olup olmadığını kontrol etmektir.

Daha sonra ilgili borsanın iki faktörlü kimlik doğrulaması yaptırıp yaptırmadığını kontrol edin, eğer bu mümkünse hemen etkinleştirin. Eğer web sitesi https ile etkinleştirilmişse yani güvenlik sertifikası da varsa ve yeşil ışık yanıyorsa alım yapmayı düşünebilirsiniz.

1. Adım: Bitcoin Satın Alımı

Altcoini doğrudan satın almaktansa ilk olarak Bitcoin satın almak ve daha sonra bu Bitcoin’i Altcoin’e çevirmek daha mantıklı bir tercih olacaktır. Bu kapsamda hangi borsa üzerinden işlem yapacağınıza karar verdikten sonra banka hesabınızdan ya da kartınızla yapacağınız ödemeyle Bitcoin satın alarak işe başlayın.

2. Adım: Bitcoin’in Altcoin’e Çevrilmesi

Bitcoin satın aldıktan sonra eğer mümkünse aynı borsa içerisinden, mümkün değilse ilgili Altcoin’i barındıran borsaya yaptığınız transfer sonrasında o borsa aracılığıyla çevrim işlemini tamamlayabilirsiniz.

IOTA Nedir?

Altcoin ile ilgili araştırma yapan kişilerin en sık karşılaşacağı coinlerden birisi olan ve gelecek vaad ettiği söylenen IOTA altcoinine ayrıca değinmek gerekir. Bu altcoin gerçekten de ileride çok değerli olma potansiyeline sahip, çünkü arkasındaki fikir nesnelerin interneti kapsamında yapılacak ödemelerin karşılanmasıyla ilgili.

Cisco tarafından yapılan açıklama IOTA’nın 2020’li yıllarda 19 trilyon dolarlık bir sektörün para birimi haline geleceği yönünde.

Samsung, Cisco, Volkswagen, Deutsche Telekom, PwC, Fujitsu, Bosch ve Orange gibi dünya devi firmaların ortakları olduğu IOTA, makine ekonomisini temel alan bir girişim ve var olan her makinenin veri ticareti konusunda bir ekosistem oluşturmasını amaçlıyor.

Altcoin Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Altcoin yatırımı yapmanın iki yolu var ya yalnızca bir altcoine yönelik oluşturulan cüzdan edinecek ya da bitcoin satın alıp altcoine çevireceksiniz. Cüzdan oluşturmanız ya da BTC satın almanız fark etmeksizin güvenlik konusunda çok dikkatli davranmanız gerekiyor. Özellikle cüzdanınızı bilgisayarınızda saklamanız hack, fiziksel arıza ve türevi konularda paranızı kaybetmenize neden olabilir. Sanal parayı borsada depo edecekseniz de borsanın iflasını açıklaması ya da kapanması gibi riskler mevcut.

altcoin nedir
altcoin ne demek

Bu kapsamda güven problemini aşmak için borsanın kendisinden bilgi talep etmeyin. Daha önce o borsayı kullanan kişilerin yazdıklarını okuyun ve forumlarda, bloglarda vakit geçirin. Sektör otoritelerinin paylaşımlarını takbe alın.

Borsanın arkasındaki isimleri ve kurumu araştırın, konusunun uzmanı olup olmadığını anlamaya çalışın. Özellikle olumlu ve size objektif gelmeyen yorumlara karşı dikkatli olun çünkü borsa yetkililerinin forum vb. alanlarda etkin olma ihtimali de var. Borsa seçimi konusuna zaman ayırmanız gerekiyor.

En Hızlı Şekilde Altcoin Alabileceğiniz 5 Platform konulu yazımızı okuyarak, altcoin alım satımı üzerine daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu