fbpx
Kredi Kartı

Kredi Kartı Koybolan ya da Çalınan Kişi Ne Yapmalı

Kayıp kredi kartı durumlarında özellikle kartınızın kullanılabilir limiti varsa, mutlaka iyi taşımanız gerekiyor. Kayıp veya çalıntı gibi durumları fark ettiğiniz ilk anda, mutlaka bazı alanlara bildirilerinizi yapınız. Pek çok banka genel olarak çalıntıdan 24 saat süre zarfı boyunca, sorumlu tutmaz. Veya bu durum bankadan bankaya göre değişiklik gösterir.

kredi kartım kayboldu çalındı ne yapmalıyım
kredi karti kaybolan ya da calinan kisi ne yapmalı

Kredi kartınız çalındığında yapılacak olanlar

  • Kredi kartını iptal ettirmek.
  • En yakın karakola ihbarda bulunmak.
  • Çalınan karttan harcama yapılmışsa harcama itirazında bulunmak.

Şimdi bu maddeleri detaylıca bakalım.

Kredi Kartı İptali

Kredi kartı kaybolması ya da çalınması, bişreylerin sıklıkla başına gelen durumlar arasındadır. Kredi kartınızı kaybettiğinizi düşünürseniz eğer bir yerden çıkmasını hiçbir şekilde beklemeden, çalınma ihtimaline karşılık kayıp/çalıntı bildiriminde bulunmalı ve reskleri tamamen göz önünde bulundurmalısınız.  Kredi kartı kayıp veya çalıntı durumlarında, bankanız risk almak istemediğinden doğrudan kredi kartı iptali yapar çünkü çalınmış kartla yapılan alışverişlerde, bankanında bazı sorumlulukları vardır. Bankanız eğer isterseniz, sizlerin kartını sıfırlar ve yeni kart gönderebilir.

Polise Başvurmak

Bankanızı arayarak kartınızı iptal ettirdikten sonra mutlaka yapmanız gereken diğer önemli işlem, karakola giderek bildirmektir. Olayın gerçekleştiğini düşündüğünüz en yakın karakola gitmenizi öneririz ve aksi halde sizi olayın geçtiği karakola gitmenizi isterler, doğal olarak bu sonuç süreci uzatır.

Kredi Kartı Harcama İtirazı

Kaybolan kartınızdan harcama yapıldığı tespit edilirse, harcama itirazı bulunmanız gerekir. Bunun için bankanız size harcama itiraz forumunu ulaştıracaktır. Bu formu doldurduktan sonra polis tutanağı ya da savcılık suç duyurusunun başka bir kopyası ile müracaat etmeniz gerekiyor. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var: Kredi kartı şifresi kartınızdan harcama yapılmasına engel olabilir fakat kartınızda şifre olmasına rağmen bazı tutarlarda çekimler yapıldıysa, şifre saklama yükümlülüğünün sizde olduğu gerekçisiyle ödeme yapmayı reddebilir. Bu yüzden şifre seçerken tahmin etmesi zor bir şifre seçmeye çalışın ve şifreyi hiçbir yere not etmeyin. Çünkü bankalar bu konuda hiçbir şekilde anlayış göstermiyor.

Unutmayın !

Kredi kartlarınızın kaybolduğunu farkettiğiniz anda kayıp çalıntı bildirimini gerçekleştirmeniz olay sonrası harcamalardan sonra büyük bir önem taşımaktadır.Çoğu banka normal şartlar altında bildirimin yapıldığı tarihten 24 saat öncesine kadar yapılan harcamalarda, kart sahibi sorumlu tutuyor ve böyle bir huyları var. Malesef bu özellik kötüye kullanıma açık bir özellik olmasından dolayı, müşterilerinizi bilgilendirmezler ve müşterinin ısrarcı ollduğu durumlarda dışında, pek fırsat sunmazlar.

Yine çoğu banka kayıp çalıntı bildirimleri ile alakalı, mesaj ve telefon sistemiyle yaptıkları uygulamayı yeterli bulur ve bunun dışında pek bir uygulama yapmaz. Fakat Yapı Kredi ve İş Bankası’nda kayıp çalıntı beyanının devamında, bazı formların doldurulması için müşteriler en yakın şubeye çağrılıyor. Böylece sorunlar kısa sürede çözüme kavuşuyor.


Etiketler

Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı