KOSGEB Projemi Onaylamadı Nasıl İtiraz Edebilirim

Ülkemizde sosyal ihtiyaçların ve ekonomik ihtiyaçların karşılanabilmesi amacı ile orta ve küçük ölçekli işletmelerin etkisi ve sanayideki payını oldukça iyi seviyelere çıkarmak için, KOSGEB kurulmuştur. KOSGEB ayrıca bu işletmelerin rekabet güçlerini ve seviyelerini arttırma amacı olan bir kurumdur. Bir diğer hizmeti ise; KOBİ’lerin rekabet düzeyini hızlıca arttırmak, kurumsallaşma ve Ar-Ge gibi mevzularda kendilerini geliştirmeleri için tam destek vermektir.

KOSGEB Projemi Onaylamadı Nasıl İtiraz Edebilirim

KOSGEB Proje Onayı

Kosgeb kredi ve hibelerinin alınabilmesi için, bilindiği üzere zorunlu eğitimlerin tamamlanması ve projenizin uygun olması gerekiyor. Eğer projeniz uygun değil, sizler bu krediyi alamazsınız. Peki bizlere yöneltilen bir soru üzerine yoğunlaşalım. Onaylanmayan KOSGEB projesi nasıl itiraz ediliyor?

KOSGEB Projeleri Detaylı İncelemeye Alıyor

Kosgeb rakabet düzeyini ve eşitliği sağlamak adına, her girişimciye destek veriyor. Yani sizlerin bu işi yapmaya kararlı olduğunu görmek istiyor ve sizlerden iş planı formu talep ediyor. İş planınız belki 50 belki 100 sayfa olabilir. Ama projeniz bu konuda yetersiz kalıp, uygunluk da almayabilir. KOSGEB yetkilileri hibe ve kredi konusunda, oldukça sert bir tutum göstermektedir. Yani sizin iş planınızı ince eleyip sık dokuyor.

Fakat projeniz uygunluk olmadı yalnız başka aynı proje, krediyi ya da hibe kullanmış. Bu durumda itiraz etmeniz ve yeniden değerlendirme sürecine tabi tutulmayı isteyebilirsiniz. Zaten düzeltmeniz gereken alanlar var ise, bu size bildirilir. Yani düzeltmeniz için sizlere zaman verilir. Fakat direk reddediliyor ve sizlerde buna karşı gelmek istiyor yani Onaylanmayan KOSGEB projesi nasıl itiraz ediliyor? Diyorsanız, itiraz formu doldurmanız gerekiyor.

Onaylanmayan projeye nasıl itiraz edilir?

İlk olarak KOSGEB’in resmi internet sitesi üzerinde, birkaç dilekçe formları var. Bunların içerisinde itiraz dilekçelerini de bulabilirsiniz. Ama itiraz nedeniniz oldukça kuvvetli ve kanıtlı olmalı ki, sizlerin itirazı kabul edilsin. Formu doldurup ıslak imza attıktan sonra, sizlere en yakın KOSGEB şubesine giderek formu verebilirsiniz. Ya da evraklarınızı ilettiğiniz, herhangi bir kurum olabilir. İtirazlarınız ise, Yeni Girişimci Desteği İtiraz Komisyonu tarafından değerlendirilir. Bu işlemin süresi genel olarak, 1 aya kadar uzayabiliyor. Bu süreç zarfında itirazını yaptıktan sonra süreç içerisinde KOSGEB ile iletişime geçerek itirazınızın akıbetini sorup, işleminizi takip etmeniz yararınıza olacaktır. Aksi takdirde sizlerden herhangi bir çaba görmeyen KOSGEB, değerlendirmeye almayacaktır. İtiraz ederken, işinizi kaliteli olarak anlatmanız ve itiraz etme nedeninizi de uygun yolla aktarmanız gerekiyor. Ayrıca KOSGEB ‘e itiraz sadece bir defaya mahsus olarak yapılabiliyor.

İlginizi Çekebilir :  KOSGEB ten Hibe Ödemem Ne Zaman Banka Hesabıma Yatırılır

Kosgeb hibe almak için hangi şartlar gerekiyor?

Kosgeb’ den girişimcilik kredisi veya hibe alabilmek için şart KOSGEB tarafından düzenlenen Girişimcilik Eğitimine katılmış olmaktır. 32 saat süren bu eğitim sonunda ise, girişimci adaylara sertifika verilir.

Kosgeb destekleri hangi durumlar veriliyor?

Kosgeb erkeklerde %70, bayanlarda %90 oranında tam destek sağlanıyor. Bu değerlendirme de, kişiden kişiye göre farklılık göstermiyor ve genel olarak herkese eşit davranılıyor.

Sizler itiraz ettikten sonra, KOSGEB şubesini düzenli olarak aramanız ya da görüşmenizi öneririz.

Etiketler:

data-matched-content-ui-type="image_sidebyside" data-matched-content-rows-num="4" data-matched-content-columns-num="1" data-ad-format="autorelaxed">
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git