fbpx
Konut Kredisi

Konut Kredisi Alırken Hangi Sigortalar Zorunludur?

Konut kredisi çekmeye düşünenler, “Konut kredisi alırken hangi sigortalar zorunludur?” konusunu araştırmaktadır. Bu kapsamda yazımızda konuya ayrıntılı bir şekilde değindik.

Bankalardan konut kredisi alırken yaptırılması gereken birtakım zorunlu sigortalar bulunmaktadır. Bunlar sırasıyla aşağıdaki gibidir.

  • Zorunlu deprem sigortası (DASK)
  • Konut sigortası
  • Hayat sigortası
  • Ferdi kaza sigortası

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Kanuni olarak zorunlu tutulan ve yaptırılmadığı takdirde konut kredisi alınmasının mümkün olmadığı bu sigorta, alınacak olan konutun bulunduğu konuma ve yapının cinsine göre değişen metrekare fiyatları ile hesaplanmaktadır. Belirlenen metrekare fiyatı ile konutun brüt metrekaresi çarpıldığında gerekli olan sigorta bedeli belirlenir. Bu sigortaların fiyatları her yıl güncellenmekte ve yenilenmektedir. Zorunlu deprem sigortası, deprem esnasında ve deprem sonucunda meydana gelen yangın, tsunami, infilak ve yer kaymasının doğrudan neden olacağı maddi zararları yapılan sigorta poliçesinde belirtilmiş olan limitler dahilinde nakit olarak karşılamaktadır.

Konut Sigortası

Konutların su baskını, hırsızlık, terör, yangın, yıkım , kaza gibi risklere karşı koruyan ve güvence altına alan sigorta çeşididir. Yasal olarak yaptırılması zorunlu olmamasına rağmen özellikle son yıllarda bankalar tarafından alınan bir karar doğrultusunda, konut kredisi alınırken konut sigortası yaptırılması şart koşulmaya başlanmıştır ve konut kredisinin bitim tarihine kadar yaptırılması şart koşulmaktadır. Bu sigorta türünde poliçe ücreti yıllık olarak tahsil edilmektedir. Yaptırılan konuta sigortası ile birlikte banka kredisinin geri ödendiği süreç içinde konutta meydana gelen hasarlar koruma altına alınmaktadır. Fakat konut sigortasının karşılamadığı hasarlar da bulunmaktadır. Sigortanın karşıladığı hasarlar, sigorta şirketinden sigorta şirketine değişiklik göstermektedir.

Konut kredisi için en avantajlı bankanın hangisi olduğuna karar veremiyorsanız, “En Düşük Faizli ve Hesaplı Konut Kredisi Şubat 2021” isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Hayat Sigortası

Bazı bankalar tarafından müşteriye yaptırılması zorunlu tutulan sigortalardan birisi de hayat sigortasıdır. Krediyi kullanan kişinin hayatını kaybettiği tarihten itibaren kredi bitim tarihine kadar olan geriye kalmış tüm borcun faizi ile ödenmesini sağlayan sigorta çeşididir. Tüm bankalarda uygulanmasa da çoğu bankada müşterilerine kredi verirken bu sigortanın yaptırılmasını şart koşmaktadır. Hayat sigortası uygulamalarında yaş sınırı bulunmaktadır ve bu sınır ortalama 70 ile 75 yaş arasında değişmektedir. Bu yaş sınırını bankaların konut kredisi kullandırırken daha önceden belirlemiş olduğu üst yaş sınırlarına göre belirlenmektedir.

Ferdi Kaza Sigortası

Bankaların hayat sigortasının yerine tercih ettiği ve müşterilerine sunduğu bir diğer sigorta çeşididir. Zorunlu olmasa da bazı bankalar tarafından müşterilerine ek koşul olarak sunulmakta ve hayat sigortasına alternatif olarak kullanılmaktadır. Ferdi sigortalarında, hayat sigortalarından farklı olarak sadece kaza sonucu oluşan ölümlerden doğacak zararlar teminat altına alınmaktadır.

Konut kredisi alırken hangi sigortalar zorunludur, konusunun yanı sıra sigortaların yapılmadığı takdirde neler olacağı da merak konusudur.

Konut Kredisi Kullanırken Zorunlu Sigortaların Yaptırılmaması Durumunda Ne Olur?

Konut kredisinde tüketicilerin karşısına çıkan ve bankalar tarafından zorunlu tutulan sigortaların yaptırılması durumunda bankalar faiz veya masraf indirimine gidebilmektedir. Zorunlu olarak yaptırılan Konut sigortası ve DASK deprem sigortasının dışında kalan sigortaların yapılmaması durumunda kredi faiz oranlarında değişim olabilmekte ve oranlar artabilmektedir. Fakat kredi çekerken yapılan sigortalar için verilen paralar boşa harcanmış diye düşünülmemelidir. Sigortalar kişiyi, krediyi ve konutu teminat altına alan ve koruyan sözleşmelerdir.


Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı