fbpx
Ticaret

İTO Şirket Sorgulama İşlemi Detaylı Tarif

Günlük 50 binden fazla kişinin sadece internet sitesini ziyaret ettiği İstanbul Ticaret Odası yoğunluğu alternatif hizmet kanalları arasında paylaştırmak amacıyla şirket sorgulaması, ünvan sorgulaması, oda kaydı sorgulaması ve türevi konularda internet sitesi üzerinden hizmet vermektedir. Bu kapsamda internet sitesi üzerinden basit bir şekilde gerekli sorgulamayı yapabilen üyelerin işlemlerini daha kısa süre içerisinde daha etkin biçimde yapması da mümkün olmaktadır. Dolayısıyla İTO şirket sorgulama işlemi, sicil numarası öğrenme ve türevi konulara değinip bunun nasıl yapılacağını anlatmak yararlı olabilir.

Ticaret Sicil Numarası ile Şirket Sorgulaması

Eğer sorgulayacağınız şirketin sicil numarasını biliyorsanız şirket sorgulaması için yapmanız gereken tek şey İTO’nun internet sitesine giriş yaptıktan sonra ticaret sicil bağlantısına tıklamak ve açılan sayfada ticaret sicil numarası ile arama butonuna tıklamaktır. Karşınıza çıkan sayfada ticaret sicil numarası ve resim doğrulaması olmak üzere iki kutu bulunacaktır bu kutuları doldurduktan sonra ara butonuna basmanız halinde sorgulama yapabileceksiniz.

Açılacak tabloda sicil numarası, ünvan, adres, semt ve durum olmak üzere toplamda 5 sütun göreceksiniz. Sicil numarasını teyit ettiğiniz firmanın ünvanını ve bu ünvanın ikamet ettiği adresi, semti, en önemlisi işletmenin durumunu buradan sorgulayabilirsiniz.

Oda Sicil Numarası ile Sorgulama

Sorgulayacağınız şirketin oda sicil numarasını biliyorsanız yapmanız gereken tek şey İTO’nun internet sitesine girdikten sonra menüde yer alan ticaret sicil bağlantısına tıklamak ve açılan sayfada sicil kayıtları altında yer alan oda sicil numarası ile arama butonuna tıklamaktır. Karşınıza çıkacak sayfada oda sicil numarası ve resim doğrulaması olmak üzere iki kutu göreceksiniz, ilgili kutuları doldurup ara butonuna basmanız halinde karşınıza çıkacak tabloda oda sicil numarasını teyit ettiğiniz firmanın ünvanı, adresi, semti ve durumu görülecektir.

Nace Koduna Göre Şirket Sorgulama

Nace koduna göre şirket sorgulaması yapmak isteyen kişilerin İTO’nun internet sitesine girdikten sonra öncelikle menüde yer alan ticaret sicil bağlantısına tıklaması gerekmektedir. Açılan sayfada firma bilgileri altında yer alan sicil sorgulama daha sonra nace koduna göre arama bağlantısına tıklaması gerekir. Açılacak sayfada nace kodu seçerek arama, nace kodu girerek arama ve faaliyet konusunu girerek arama olmak üzere üç seçenecek göreceksiniz. Bunlardan herhangi birisini seçmeniz halinde gerekli alanları doldurup resim doğrulamasını yaparak ara butonuna basmanız şirketleri listelemeniz için yeterlidir.

Açılacak tabloda sicil numarası, ilgili şirketin ünvanı, adresi, bulunduğu semt ve en önemlisi de durumu görebileceksiniz.

Ticaret Ünvanına Göre Şirket Sorgulama

Ticaret ünvanını bildiğiniz bir firma hakkında sorgulama yapacaksanız ilk olarak İTO’nun internet sitesine girmeli ve ticaret sicil bağlantısına tıklamalısınız. Açılacak sayfada öncelikle firma bilgileri, sicil kayıtları demeli daha sonra ticaret ünvanına göre arama bağlantısına tıklamalısınız. Açılacak sayfada ticaret ünvanına göre, eski ünvanına göre ve işletme adına göre olmak üzere üç seçenekten birisini seçmeniz gerekmektedir. Yaptığınız seçime göre göreceğiniz iki kutuyu doldurmanız gerekli bilgileri vermeniz gerekmektedir. Gerekli bilgileri paylaşıp ara butonuna bastıktan sonra oluşturulacak tabloda sicil numarası, ünvan, adres, semt ve durum olmak üzere 5 sütun göreceksiniz. Bu sütunlar aracılığıyla ilgili şirket hakkında sorgulama yapmanız mümkün olacaktır.

Meslek Grubu, Firma Türü, Semt, Sermaye Aralığı ve Tescil Tarihine Göre Sorgulama

Eğer söz konusu şirketin meslek grubunu, firma türünü, semtini, sermaye aralığını veya tescil tarihini biliyorsanız bu durumda yapmanız gereken tek şey İTO’nun internet sitesine girdikten sonra ticaret sicil bağlantısına tıklamaktır. Açılacak menüde öncelikle firma bilgileri daha sonda sicil kayıtları demeli son olarak meslek grubu, firma türü, semt, sermaye aralığı ve tescil tarihine göre arama bağlantısına tıklamalısınız.

Karşınıza çıkacak sayfada 6 farklı kutu göreceksiniz meslek grubu, firma türü, semt, sermaye aralığı, kuruluş tescil başlangıç ve bitiş tarihiyle ilgili detayları paylaştıktan sonra resim doğrulamasını yapmalı ve ara butonuna basmalısınız. Arama yaptıktan sonra oluşturulacak tabloda sicil numarası, ünvan, adres, semt ve durum olmak üzere 5 sütun göreceksiniz bu sütunlar yardımıyla sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Ortak Yönetim Kurulu Üyesi, Gerçek Kişi Arama

Ortak yönetim kruulu üyesi, gerçek kişi arama işlemi yapmak istemeniz halinde bu durumda yapmanız gereken tek şey İTO’nun internet sitesine girdikten sonra ticaret sicil bağlantısına tıklamaktır. Sol tarafta görünecek menüden öncelikle firma bilgileri daha sonra sicil bilgileri demeli ve ortak yönetim kurulu üyesi, gerçek kişi arama bağlantısına tıklamalısınız. Karşınıza çıkacak ekranda ad ve soyada göre arama ya da tc kimlik numarasına göre arama seçeneklerinden herhangi birisini seçmeli resim doğrulamasını yapmalı ve ara butonuna tıklamalısınız. Yapacağınız sorgulama sonrasında karşınıza bir tablo çıkacaktır. Sicil numarası, ad, soyad, görev, ünvan, semt ve durum olmak üzere toplamda 7 sütundan oluşan bu tabloda sorguladığınız kişi ya da şirketin ortaklık yapısını görebilirsiniz.

Şifresiz Ticaret Sicil NO Sorgulama

Eğer hakkında isminden başka bir bilgi sahibi olmadığınız bir şirket hakkında sorgulama yapacaksanız öncelikle en önemli bilgi olan ticaret sicil numarasını öğrenmeniz gerekir. Bunun için yapmanız gereken tek şey Ticaret Sicil Gazetesinin internet sitesine girmek ve menüde yer alan sorgulamalara tıklayıp ünvana göre sicil numarası sorgulama bağlantısına tıklamaktır.

ito sirket sorgulama

Karşınıza çıkacak sayfada doğrulama yapmanız istenecek daha sonra ünvan bilgisi doldurup sorgula bağlantısına tıklamanız gerekecektir. Yaptığınız sorgulama sonrasında karşınıza çıkacak tablo ünvan, sicil numarası ve müdürlük olmak üzere üç sütundan oluşacaktır. İşletmeyi bulduktan sonra bağlı olduğu müdürlüğün ticaret odası sitesine giriş yapıp online hizmetler menüsünden ticaret sicil numarası ile şirket sorgulama bağlantısına tıklayabilir ve ilgili şirket hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Siz değerli tacir, tüccar, esnaf okurlarımız için en ince ayrıntısına kadar tüm süreci anlaşılabilir şekilde anlattığımız Ticaret Odasından Nasıl Kredi Alınır Şartlar Neler konulu yazımızı da ortalama 4 dk da okuyabilir ve tüm süreç hakkında şeffaf ve ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.


Etiketler

Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı