fbpx
Ticaret

İnternetten Ticaret Sicil No Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

Ticaret sicil numarasının sorgulanması şirketin geçerliliği ve hakkında daha detaylı araştırma yapabilmek için oldukça önemlidir. Bu denli bir önemli bilgi olması nedeniyle de kişilerin ilgilendiği ticaretin sicil numarasını kolaylıkla sorgulayabilmesi mümkün hale getirilmiştir. Bunun için çeşitli yöntemlere başvurabilen kişilerin durumuna bağlı olarak alternatif yöntemler kullanması mümkündür. Dolayısıyla mümkün olabilecek her bir duruma aşağıda ayrı ayrı değinilecektir.

Kendi İşletmemin Sicil Numarasını Nasıl Öğrenirim

Eğer ticaret sicil numarasını öğrenmek istediğiniz işletme size aitse yapmanız gereken tek şey bağlı olduğunuz ticaret odasının internet sitesine girmek ve online hizmetler menüsünden ticaret sicil numarası sorgulaması yapmaktır. Sicil numarası sorgulama işlemi için sizden talep edilecek tek bilgi muhtemelen TC kimlik numaranız olacaktır. TC kimlik numaranızı girdikten sonra sorgula ya da ara butonuna basmanız halinde ticaret sicil numaranızı görebilirsiniz.

Alternatif bir yöntem olarak bağlı olduğunuz ticaret odasının çağrı merkezini arayabilir ya da en yaın temsilciliğine de gidebilirsiniz. Ticaret sicil gazetesini kaybetmediyseniz ya da şirket açılışı sırasında doldurduğunuz dilekçeler halen sizde ya da muhasebecinizde duruyorsa sicil numaranızı buradan da öğrenebilirsiniz.

Şifresiz Ticaret Sicil Gazetesi Sorgulama

Eğer sorgulama yapacağınız kurumun sahibinin TC kimlik numarası ya da türevi bir bilgiye sahip değilseniz ticaret sicil gazetesi sorgulaması yapmanızın en basit yolu Türkiye Ticaret sicili Gazetesi’nin internet sitesine giriş yaptıktan sonra unvan sorgula sayfasında erişmektir. Unvan sorgulama sayfasına giriş yapıldığında doğrulama kodunun girilmesi istenecek ve daha sonra sorgulanmak istenen şirketin adının yazılması talep edilecektir. Şirket ismini yazdıktan sonra muhtemelen karşınıza birden fazla şirket çıkacaktır, bu durumda yapmanız gereken ilgili şirketin bağlı olduğu il, ilçe ve faaliyet konusu gibi diğer detaylara dikkat etmektir. Bu sayfada karşınıza çıkan tabloda ilgili işletmenin ticaret sicil numarası da görülecektir. Ticaret sicil numarasını edindiğiniz bir işletmenin gazete görüntülerini, indeks bilgilerini sorgulayabilirsiniz.

İTO Sicil Sorgulama

İstanbul Ticaret Odası’na bağlı bir işletmenin sicil numarasını sorgulamak istemeniz halinde yapmanız gereken ilk şey ünvana göre arama yapmaktır. İTO’nun internet sitesine giriş yaptıktan sonra Firma Bilgileri > Sicil Kayıtları > Ticaret Ünvanına Göre Arama adımlarını takip ederek karşınıza çıkan sayfaya ticaret ünvanını girebilir, bir sonraki adımda ilgili şirketin ticaret sicil numarasını öğrenebilirsiniz.

İTO aracılığıyla yapabileceğiniz diğer sorgulamalar nace koduna göre arama, benzer ticaret ünvanına göre arama, meslek grubu, firma türü ve tescil tarihine göre arama, ortak, yönetim kurulu üyesi, gerçek kişi arama, İTO tescil başvuru sorgulama, gerçek kişi oda kayıt beyannamesi sorgulama, tüzel kişi oda kayıt beyannamesi sorgulama, burs sorgulama, İTO vize sorgulama, faaliyet belgesi sorgulama, ıslak imzalı faaliyet belgesi sorgulama, ticaret sicil gazetesi sorgulama, dış ticaret belgesi sorgulama ve borç sorgulamasıdır.

Bu sorgulamaların tümünü ticaret sicil numarası ya da TC kimlik numarası gibi bilgilerle yapmanız mümkündür.

internetten ticaret sicil no sorgulama

İTO sicil numarasını web sorgulama sayfası aracılığıyla öğrenemez ve farklı bir yönteme ihtiyaç duyarsanız yapmanız gereken şey en yakın İTO temsilciliğine gitmek ya da çağrı merkeziyle iletişim kurmaktır. Eğer şirket sahibi sizseniz başta belediyeye ibraz ettiğiniz belgeler olmak üzere işletmeyi kurarken doldurduğunuz formların üzerinde ilgili numaraların yazdığını hatırlamanız önemlidir. Muhasebeciniz muhtemelen bu belgeleri sizin adınıza saklamıştır, kendisiyle irtibat kurarak ticaret sicil numarasını öğrenebilirsiniz.

Siz değerli tacir, tüccar, esnaf okurlarımız için en ince ayrıntısına kadar tüm süreci anlaşılabilir şekilde anlattığımız Ticaret Odasından Nasıl Kredi Alınır Şartlar Neler konulu yazımızı da ortalama 4 dk da okuyabilir ve tüm süreç hakkında şeffaf ve ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu