fbpx
Bankacılıkİhtiyaç KredisiKredi Kampanyaları

Herhangi Bir Masraf Almadan Kredi Veren Bankalar

Sanılanın aksine finansman tahsis ücreti ya da dosya masrafı bankaların kredi tahsis ederken almak zorunda olduğu ya da tüketiciye şart koşması gereken ödeme kalemleri  değildir. Banka, politikalarında bir değişiklik yapması ve ürün bazında bir karar alması halinde bu gelirlerden vazgeçebilir. Hali hazırda masraf almadan kredi veren bankalar vardır ve bu bankaların kredi ürünleriyle rekabet etmeye çalışan diğer bankalar da zaman içerisinde bu gelirden vazgeçmek durumunda kalacaktır. 2019 yılı itibariyle bu bankaları ve ödeme planlarını, şartlarını sizlere aktaralım.

Dosya Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Dosya masrafı ya da finansman tahsis ücreti alması bankaların yasal bir hakkıdır fakat bazı durumlarda bankalar bu ödemelerden vazgeçebilir. Tüketici tabanına daha hızlı yayılmak adına faiz oranlarından ziyade finansman tahsis ücreti, dosya masrafı gibi ödemelerden vazgeçen bankalar Ziraat Bankası, Denizbank, Şekerbank, TEB, QNB Finansbank ve Halkbank’tır.

Ziraat Bankası Masrafsız Tüketici Kredisi

Ziraat Bankası finansman tahsis ücreti ya da dosya masrafı gibi ödemeleri yapmak istemeyen tüketicilerin yararlanabilmesi için standart tüketici kredisi ürününden farklı olarak Masrafsız Tüketici kredisi ürününü piyasaya sürmüştür. Söz konusu kredi ürünü sayesinde tüketicilerin herhangi bir masraf ödemesi yapmasına gerek kalmaksızın kredi çekmesi mümkündür.

48 aya kadar vadelendirilebilen Masrafsız Tüketici Kredisi ürünü için ödenmesi gereken faiz oranı % 1,26’dır. Masrafsız tüketici kredisi için kredi başvurusunda bulunmak isteyen tüketicilerin gelir belgesi, ikametgah ve nüfus cüzdanı ile birlikte en yakın Ziraat Bankası şubesine gitmesi gerekir.

dosya masrafı olmadan kredi
herhangi bir masraf almadan kredi veren bankalar

Denizbank Masrafsız ve Faizsiz İhtiyaç Kredisi

Denizbank 1000 TL’ye kadar olan ihtiyaçların faizsiz ve masrafsız bir şekilde karşılanabilmesi için sıfır faizli ihtiyaç kredisi ürününü ortaya koymuştur. Söz konusu krediden yararlanmak isteyen tüketicilerin tek yapması gereken Denizbank aracılığıyla bir adet mevduat hesabı açmak ve bu hesaba tanımlı en az 2 adet otomatik fatura ödeme talimatı vermek.

Talimatın verilmesine istinaden anında 1000 TL’ye kadar faizsiz, masrafsız ihtiyaç kredisi kullanılabilir. Söz konusu krediden yararlanabilmek için sigorta da yaptırmak gerekmez.

12 aya kadar vadelendirilebilen 1000 TL’lik ihtiyaç kredisini kullanan tüketicilerin her ay 83,33 TL taksit ödemesi yapması gerekecektir.

Şekerbank Emekliye Masrafsız ve Faizsiz Kredi

Emeklilerin maaşlarını Şekerbank’a taşımaları halinde 2400 TL’ye kadar faizsiz ve masrafsız ihtiyaç kredisi kullanması ya da 2 çeyrek altın kazanması mümkündür. Çeyrek altın ya da faizsiz ihtiyaç kredisi arasındaki seçimi emekli yapacaktır.

Emekli müşterilerin hesap işletim ücreti ya da EFT/havale masrafı gibi ödemeler yapmadan açabileceği bir adet mevduat hesabına maaş tanımlaması yapması halinde kullanabileceği 2400 TL faizsiz ihtiyaç kredisi ürününü 24 aya kadar vadelendirmek mümkündür.

Kampanya kapsamında faizsiz kredi ya da çeyrek altın hediyesinden yararlanan emeklilerin en az 3 yıl süresince maaşlarını Şekerbank aracılığıyla çekeceklerini taahhüt etmeleri gerekmektedir. 3 yıldan önce taahhüdün bozulması halinde bankanın zararı tanzim edilecektir.

CEPTETEB Masrafsız Kredi

Masraf ödemesi yapmadan kredi kullanmak isteyen tüketicilerin yararlanabileceği bankalardan birisi de CEPTETEB’dir. CEPTETEB aslı itibariyle bir banka değildir, ancak TEB’in girişimi sonucu kurulan bir dijital bankacılık uygulaması olması itibariyle ayrı bir prosedür takip etme imkanına sahiptir. Dolayısıyla tüketicilerin doğrudan CEPTETEB tarafından sağlanan ihtiyaç kredisi ürününe başvuru ileterek masrafsız kredi kullanması mümkündür.

CEPTETEB aracılığıyla 30 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyacı 60 ay vade imkanıyla karşılanabilir. Söz konusu kredi ürününe başvuru iletmek isteyen tüketicilerin CEPTETEB mobil uygulaması ya da CEPTETEB’in resmi internet sitesi aracılığıyla kredi başvurusu iletmesi gerekir.

İlettiği kredi başvurusu olumlu yanıtlanan tüketicilerin hesap açılış işlemleri başlatılacak ve imzalanması gereken evraklar kargo aracılığıyla adrese gönderilecektir. İlgili evrakların imzalanmasına istinaden kredi tahsis süreci tamamlanacaktır.

QNB Finansbank Enpara

QNB Finansbank’ın dijital girişimi Enpara.com aracılığıyla 30 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyacını 60 ay taksitle karşılamak mümkündür. Tüketicilerin kredi başvurusunu çok kısa bir süre içerisinde değerlendirip sonuçlandıran Enpara, kredi başvurusunun olumlu yanıtlanması halinde hesap açılış sözleşmesi, kredi sözleşmesi vb. evrakları kurye aracılığıyla adrese postalamakta ve ıslak imzanın alınmasına istinaden kredi tahsisini gerçekleştirmektedir.

Enpara aracılığıyla kullanılan kredi için dosya masrafı, finansman tahsis ücreti gibi ödemeleri yapılmaz ek olarak sigorta priminin de yatırılması gerekmez.

Enpara, kredi başvurusunu değerlendirirken tüketicinin kredi notuna ve E-Devlet entegrasyonu ile edinilen SGK dökümüne bağlı olarak karar vermektedir. Bu nedenle kredi notu düşük olan ya da en az 3 aydır SGK kaydı bulunmayan tüketicilerin kredi başvurusunun olumlu yanıtlanma ihtimali oldukça düşüktür.

Kredilerde Yasal Haklar

Tüketiciler çekmiş olduğu krediden doğan yasal haklarını çoğu zaman bilmediğinden dolayı kulaktan dolma bilgilerle yönlendirilmekte ve mağdur olabilmektedir. Bu nedenle genel itibariyle en önemli yasal haklara kısaca değinmek yararlı olacaktır.

Sigorta Yaptırmak Zorunlu Değil

Bankaların kullandıracağı kredi için sigorta yaptırılmasını zorunlu tutmak gibi bir hakkı bulunmuyor. Tüketici tarafından yazılı olarak talep edilmediği müddetçe bankanın hiçbir şekilde sigorta işlemlerine başlaması mümkün değil. Ek olarak bankanın kendi sigorta hizmetinden yararlanmak da zorunlu değil, tüketici istediği sigorta şirketiyle çalışabilir ve bankanın bunu kabul etme zorunluluğu bulunur.

Kredi Hesabı için Para Ödenmesi Gerekmez

Oldukça önemli bir ayrıntı fakat bankalar daha fazla kar elde edebilmek adına ihtiyaç olmayacağı halde kredi hesabı yerine vadesiz mevduat hesabı açmakta ve bu hesap üzerinden hesap işletim ücreti almaktadır. Kredi hesabı açtırılması ve bu hesabın kredi ödemeleri ya da kredi tahsisi haricinde herhangi bir işlem için kullanılmayacağının taahhüt edilmesi halinde bu ödemelerin yapılması gerekmez. Bankalar genellikle bir adet kredi hesabı açıp krediyi bu hesaba tahsis etmekte fakat bir de vadesiz mevduat hesabı açıp para yatırılması gereken hesap olarak vadesiz mevduat  hesabının bilgilerini paylaşmaktadır. Yani hesap işletim ücreti aslında açılan ikinci hesap için ödenmektedir ve ödenmesi kesinlikle gerekli değildir.

14 Gün içinde Cayma Hakkınız Var

Eğer kredi kullanırsanız ve bu krediyi kullanmaktan 14 gün içerisinde vazgeçerseniz hiçbir ceza ödemesi yapmadan, hiçbir komisyon ödemesine maruz kalmadan krediyi hiç tahsis etmemiş gibi iade edebilirsiniz.

Sitemiz üzerinden Şubeye Gitmeden Kredi Başvurusu yapabileceğiniz ve anında hesabınıza kredinizi alabileceğiniz güncel kampanyalar hakkında da bilgilere ulaşabilirsiniz.


Etiketler

Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı