fbpx
İş Fikirleri

Hayatı Süprizlerle Dolu Olan 5 Girişimci Örneği

Herkes plajda sabahlamanın ve milyonlarca TL’lik iş anlaşmalarına imza atmanın hayaliyle günlerini geçiriyor, ancak bunlar arasında sadece patron dırdırından ya da halledilmesi gereken onlarca işin potansiyelini yansıtmadığından da şikayetçi olanlar var. Günümüzde büyük bir kesim milyoner olmanın ya da kendi işini kurup başarılı olmanın yolunun MBA ya da doktora düzeyinde pazarlama vb. eğitimlerden sonra mümkün olabileceğine inanır, ancak ne gariptir ki bu dereceleri almak gün geçtikçe daha kolay hale gelmekte ve parası olan herkes MBA yapabilmektedir.

Hal böyleyken ve çeşitli saçmalıklar ortaklıkta kol gezerken gerçekten tırnaklarıyla bir yere gelmeyi başarmış hayatı sürprizlerle dolu olan 5 girişimci örneği ve başarı hikayelerinin ardında yatanlara değinmek yararlı olacaktır. İşte yeni girşiminizde size ilham verecek başarı öyküleri ve akılalmaz girişimci hikayelerinden sadece birkaçı.

1. Sophia Amoruso

Çok küçük yaşlarda dikkat eksikliği ve hiperaktivite tanısı konulan, okuldan ayrılmak zorunda kalan Amoruso, yıllarca metroda güvenlik yapmak ve garsonluk gibi meslekler yaptı. Bu süreçte ebevynleri de boşanınca otostop çekip hırsızlık yapmak, çöp kutularını karıştırıp yiyecek bir şeyler bulmaya çalışmak gibi oldukça dibe batmış bir dönemi de geride bıraktı.

2006 yılında bu işlere bir ara vererek Nasty Gal Vintage markası altında eBay hesabı üzerinden hazırladığı kıyafetleri satmaya başladı ve hayatı baştan aşağı değişti. Satışa sunduğu eşya ve elbiseler Sophia’nın kendisine aitti ve bunu sadece birkaç hafta daha idare edebilecek kadar para kazanabilmek için yapmıştı. Kıyafetlerinin farklı kişiler tarafından çok beğenildiğini fark eden Sophia’nın aklına beğendiği diğer kıyafetleri yeniden satmak ya da doğrudan istediği gibi kıyafetleri yapabilecek terzilerle anlaşmak gibi fikirler geldi. Bu süreçte kullanabileceği kadar para kazanınca 2 yılın sonunda geliri 223 bin USD oldu. Elde ettiği gelirle tekrar işine yatırım yapan Sophia’nın geliri 2011 yılında 23 milyon USD’ye yükseldi ve katlanarak daha fazla para kazanmaya devam etti.

Amoruso, deneyimleri ve hayatı hakkında bir kitap yazdı ve bu süreçte Nasty Gal markası Boohoo tarafından 20 milyon dolara satın alındı. 2017 yılında bir dolar milyoneri haline gelen Sophia Amoruso hali hazırda kadınlar için bir yaşam sitesi olan Girlboss Media’yı kurdu.

2. Kevin Plank

Kolej yıllarında para kazanmak için çiçek satmak, kredi kartlarındaki bakiyeyi nakite çevirmeye çalışmak ve çeşitli işlerle uzun yıllar ilgilenen Kevin Plank, mezun olduktan sonra futbolcular için teri emen bir kıyafetin prototipini tasarlamaya başardı. Georgetown’daki büyükannesinin evinde hazırladığı kıyafetleri satmaya çalışan Plank, Under Armour isimli markasını da burada kurmuştu. Sefalet içerisinde geçen yıllardan sonra firmayı kapatıp kapatmamak üzerine düşünen Kevin Plank, sahip olduğu son kuruşa kadar tüm parasını ESPN Magazine’de reklam yapmak için kullandı ve hayatı baştan aşağı değişti. Yaptığı reklam sayesinde NFL futbolcularının ilgisini çeken Kevin Plank, ürünlerinin NFL takımları tarafından toplu satın alınmaya başlamasıyla yeni bir hayata başladı ve ilk yılın sonunda dolar milyoneri oldu.

Şirket kısa süre içerisinde oldukça büyüdü ve çeşitli pazarlama yöntemleriyle en büyük spor takımlarıyla çeşitli sponsorluk anlaşmaları imzaladı. Plank hali hazırda Under Armour’daki CEO’luk görevine devam etmekte ve 20 bin kişilik ekibiyle yılda 5 milyar doların üzerinde gelir elde etmektedir.

3. Jan Koum

Sovyetler Birliği’nde doğup büyüyen Jan Koum, 1992 yılında Kaliforniya’ya taşındı ve devletin sosyal destek programlarına yaptıkları başvuru sonrasında başını sokacak bir küçük, suyu ve elektriği dahi olmayan bir eve sahip oldu. 16 yaşındaki Koum, eve destek olabilmek için bir bakkalda temizlik işi yapmaya başladı. Bu süreçte kod yazmaya merak salan Koum, bu işte iyi olduğu fark edilince Yahoo’da altyapı mühendisi olarak işe başladı.

Koum, 2009 yılında Apple’ın uygulama mağazasının potansiyelini fark etti ve bunu fark ettikten bir hafta sonra WhatsApp’ı geliştirdi. 5 yıl boyunca bu uygulama üzerine çalışan Koum, 2014 yılında WhatsApp’ı 19 milyar dolar karşılığında Facebook’a sattı. Koum, Yahoo’dan önce mühendis olabilmek için başvuru yaptığı Facebook’tan ret almıştı, ancak yıllar sonra milyar dolarlık bir ürünü tekrar Facebook’a satmış oldu.

Koum çok uzun süre devam eden yoksulluğun ardından bir dolar milyarderi oldu ve çeşitli yardım derneklerine milyonlarca dolar değerinde yardım yapmaya devam ediyor.

4. Pierre Omidyar

20’li yaşlarını çeşitli yazılım geliştirme mecralarında fink atarak geçiren Pierre Omidyar, 1995 yılında alıcıdan alıcıya iletişim ve ihaleyi mümkün kılan bir web sitesi üzerine çalışmaya başladı. Auction Web isimli bu platform üzerinden daha fazla kullanmadığı kişisel eşyalarını satmaya başlayan Omidyar, işe yaramaz ürünlere olan talebi fark ettikten sonra bu sitenin üzerine daha fazla düşmeye başladı ve kısa süre içerisinde ciddi şekilde büyüdü.

Bu büyümenin kontrolsüz gerçekleşmesi nedeniyle çeşitli problemler baş gösterince Omidyar projesini eBay adı altında birleştirdi. Bu platform hem işe yaramaz eşyaların satıldığı hem de ihalenin yapılabildiği bir platform olmasıyla diğerlerinden ciddi şekilde ayrılıyordu ve büyük ilgi gördü.

1998 yılında halka arz edilen şirket bir gecede dolar milyarderi haline geldi. 2018 itibariyle kişisel kazancının 11 milyar doların üzerinde olduğu sanılan Omidyar geçen yıllar süresince işine yatırım yapmaya devam etti ve hızla büyüdü. eBay halen her gün milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen online alışveriş platformu ve cirosu giderek artan Amazon’un en büyük rakiplerinden birisi.

Omidyar eBay isimli şirketine ek olarak farklı şirketler de kurdu ve kurduğu şirketlerden ziyade yaptığı yardımlar ve hayırseverliği ile tanınan bir isim. Hollywood’da film yapımı işine de başlayan Omidyar bazı filmlerin yönetmenlik görevini de üstlenmiştir.

5. Richard Branson

Hayatının ilk 40 yılı boyunca mümkün olabilecek her türlü yatırım alternatifini deneyen Branson’un en önemli mahareti asla pes etmemesiydi. Tam anlamıyla saf bir irade ve disiplin olarak tasvir edilen Richard Branson’un okul hayatı da başarısızlıklarla doluydu. Branson, bir süre eğitime devam ettikten sonra kendisine disleksi yani öğrenim bozukluğu teşhisi koyuldu. Branson’un bu problemi diğer öğrencilerden geri kalmasına, sınavlardan düşük not almasına ve bir şeyleri öğrenmekte diğerlerine nazaran daha fazla zorlanmasına neden oluyordu. Disleksi Branson’un öğrenmeye ve keşfetmeye olan aşkını yenemedi çünkü öğrenmeye adaması gereken süre diğerlerinden daha fazla olan Branson bu sayede ilgilendiği bir konu hakkında kısa sürede diğerlerinden daha bilgili hale geliyordu.

1960’larda bir girişime daha imza atan Branson, popüler öğrenci dergisinin yanı sıra müzik kayıtlarının satılmasını da kolaylaştıran bir hizmet geliştirdi. Branson’un bu hizmeti kısa süre içerisinde başarıyı yakaladı ve bu projeden elde ettiği karı 1971’de Londra’da bir plak dükkanı açabilmek için kullandı. Virgin Records isimli bu dükkan kısa süre içerisinde kar elde etmeye başladı, çeşitli röportajlar yapmaya ve bunları yayınlamaya başlayan Virgin Records, kısa süre içerisinde Rolling Stones gibi ünlü gruplarla bir araya gelerek ününe ün kattı.

girişimci örnekler
girisimci

Buradan elde ettiği gelirle de yeni girişimlere imza atmaya başlayan Branson havacılık, medya, içecek ve demiryolu taşımacılığı gibi onlarca farklı girişime daha imza attı ve bu süreçten sonra neredeyse her girişiminde başarıya ulaştı. Hali hazırda bir dolar milyarderi haline gelen Branson’un hayatı 40 yaşına kadar başarısızlık ve talihsizliklerle doluyken aradan geçen yılların ardından tam bir başarı hikayesine dönüşmeyi başardı. Branson hali hazırda uzaya seyahat edilmesi üzerine kurulu bir turizm faaliyeti üzerinde çalışıyor, bu proje kapsamında insanlara atmosferde gezme ve uzayı çıplak gözle görme fırsatı sunulacak.

Gençler için 50 bin TL ile Yapılabilecek En İyi Yatırım konulu yazımızı da ortalama 3 dk içerisinde okuyabilir ve farklı bilgiler edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu