fbpx
İş FikirleriYatırım

Gençler için 50 bin TL ile Yapılabilecek En İyi Yatırım

Eğer henüz gençseniz ve yatırım yapabilecek kadar tasarruf sahibiyseniz bu durumda yatırım yapmak konusunda yaşlılara nazaran daha agresif davranmak durumundasınız. Şimdi para biriktirme ve gelecekte daha rahat yaşamak için tasarrufları artırmanın yollarını arama zamanı. Bu kapsamda hali hazırda sahip olduğunuz 50 bin TL ile neler yapabileceğinizi araştırmak, örnek bir başarılı yatırım stratejisinin nasıl olduğunu incelemek yararlı olacaktır.

Bu yazının yapısı gereği 50 bin TL’niz olduğu ve bu paranın tamamını da yatırım için kullanabileceğiniz varsayılmıştır. Daha yüksek miktarlar için de bu stratejiler örnek teşkil edebilir, ancak tamamının yatırım tavsiyesi niteliğinde olmadığı sadece kişisel görüşü yansıttığı unutulmamalıdır.

50 bin TL ile Ne Yapılmalı?

50 bin TL ile ne yapmalı sorusunun yanıtını kısa ve uzun vade olmak üzere iki farklı açıdan yanıtlamak gerekir. Çünkü kısa vadedde farklı, uzun vadede farklı yatırım araçlarına yönelebilirsiniz.

Kısa Vadeli Yatırım (5 Yıl ve Aşağısı)

Eğer yaptığınız yatırımın 5 yıl ve daha kısa süre içerisinde geri dönüş yapmasını bekliyorsanız öncelikle emeklilik fonlarını araştırmanız iyi olabilir. Emeklilik fonları farklı risk oranlarına göre ayrışır ve genellikle alınan riske bağlı olarak daha yüksek ya da daha düşük getiri vaat eder. Çoğu zaman doğru fon seçiminin yapılması kişinin tasarrufunun katbekat artmasını sağlayacaktır.

Herkes tarafından tavsiye edilse de emeklilik fonları uzun vadeli bir yatırım aracıdır, dolayısıyla kısa vade içerisinde geri dönüş bekleyenlerin farklı yatırım araçlarına yönelmesi gerekir. 5 yıl ve daha kısa süre içerisinde yatırımının değerlenmesini isteyen kişilerin yapabileceği yatırımlardan bazıları gerçekten iyi sayılabilir.

Vadeli Mevduat Hesapları

Vadeli mevduat hesapları bankanın faaliyetlerinde kullanması için tasarrufunuzu borç alması sonrası size faiz ödemesini mümkün kılan hesaplara denilmektedir. Banka vadeli mevduat hesaplarına yatırılan paraları farklı kişilerin kredi, kredi kartı ya da yatırım ihtiyacını karşılamak üzere kullanır ve daha sonra bu kişiden tahsil ettiği kredi faizinin küçük bir kısmını komisyon olarak aldıktan sonra geri kalanını borç aldığı kişiye yani vadeli mevduat hesabı sahibine faiz olarak geri öder.

Vadeli mevduat hesapları risksiz bir yatırım aracıdır ve hali hazırda yıllık % 28’lere varan oranlarda gelir elde edilebilir. Bu oran gerçekten çok yüksek bir orandır ve vadeli hesapları kişilerin tercih edebileceği bir yatırım aracı olmasını sağlar. Vadeli mevduat hesapları aylık, üç aylık, 6 aylık, yıllık, 2 yıllık ya da türevi şekilde istenilen vadede açılabilir.

Hazine Bonoları

Tıpkı bankalar gibi devletin de borç ihtiyacı olur. Bu kapsamda faaliyetlerinde kullanması için devlete borç veren kişiler bunu hazine bonosu alarak sağlar ve alınan hazine bonosu karşılığında 5 yıllık ya da yıllık belirli bir oranda faiz hakkı elde edilir. Hazine bonoları hali hazırda % 23 ile % 25 arasında faiz getirisi sağlamaktadır.

Kısa vadeli yatırımlar için tercih edilebilecek en iyi yatırım alternatiflerinden birisidir.

Diğer Tahviller

Tıpkı banka ve devlet gibi özel şirketlerin de borçlanma ihtiyacı olur ve bu borçlanma çeşitli nedenlerle bankadan karşılanamıyorsa ya da maliyetli oluyorsa şirketler de tabii ki tahvil arz ederek halktan borç alıp, faiz ödemesi yapabilir. Tahviller hazine bonosu ve vadeli mevduat hesaplarına kıyasla risklidir, çünkü borç verilen şirketin faiz ödemesini yapmadan önce tasfiye olması yani iflas etmesi mümkün olabilmektedir. Bu risk nedeniyle özel şirketler tarafından arz edilen tahviller çoğu zaman vadeli mevduat hesapları ve hazine bonolarının sunduğu faizlerden daha yüksek oranda faiz sunar. Bu risk tahvilleri gerçekten yüksek getiri imkanı sunan bir yatırım aracı kılar, eğer şirketin tasfiye olmayacağı konusunda eminseniz ve ilgili şirkete güveniyorsanız tahvilini alarak tahvil üzerinde yazan süreye bağlı olarak yüksek oranda faiz geliri elde edebilirsiniz.

Yatırım Fonları

Yatırım danışmanlığı sunan şirketler müşterilerine yatırımlarına ortak olma imkanı sunar ve bu imkanı sunarken de küçük bir miktar komisyon alır. Eğer paranızla hisse senetlerine yatırım yapmak istiyorsanız, almak istediğiniz riske ve gelir beklentinize bağlı olarak yatırım şirketi tarafından gruplandırılan fonlardan birisine dahil olabilir, şirketlere ortak olabilir ve temettü geliri elde edebilirsiniz.

Yatırım fonları en güvenilir yatırım araçlarından birisidir, ancak ne kadar risk alacağınız konusunda emin olmanız gerekir. Yüksek risk yüksek gelir beklentisi demektir, düşük riskte düşük gelir beklentisi anlamı taşıyacaktır. Yatırım şirketlerine ortalama ne kadar oranda gelir elde etmek istediğinizi belirtebilir, sahip olduğunuz 50 bin TL’nin bir kısmının düşük getirili risksiz fona, bir kısmınınsa yüksek getirili riskli fona aktarılmasını isteyebilirsiniz.

Uzun Vadeli Yatırımlar (10 Yıl ve Daha Fazlası)

5-10 yıl arasındaki yatırımları da orta vadeli bir yatırım sınıfına sokarak kısa vadeli yatırımlardaki tavsiyelere tabi tutmak gerekir. Orta vadeli yatırımların da stratejileri kısa vadeli yatırımlarla benzerdir, ancak uzun vadeli yatırım yöntemleri diğerlerine benzemez çoğu zaman düşük risk içerse de yüksek gelir imkanı sunar.

Bireysel Hisse Senetleri

Hisse senedi yatırımları birçok kişinin düzenli gelir elde etmesini, düşük riskle çeşitli şirketlere ortak olmasını ve tasarruflarını bir yatırıma dönüştürmesini sağlamaktadır. Hisse senetlerine yatırım yapacak kişiler kısa vadeli düşünmemelidir, çünkü ortalama her 5 yılda bir borsada kriz çıkar ve senetler çakılarak bir önceki yıl elde edilen getirinin yok olmasına neden olur. Fakat ilginç şekilde aradan bir süre geçtikten sonra senetler toparlanır ve tekrar eski oranında getiri elde edilmesini sağlar. Bu açıdan bir senedin temettüsünü alabilmek ya da iyi fiyata satabilmek için en azından 10 yıl süreye ihtiyaç vardır.

Büyük şirketlere ya da büyüyeceğini düşündüğünüz şirketlere yatırım yapın, yaptığınız yatırım şirket daha da büyüdükçe şirketin büyümesi oranında gelir elde etmenizi sağlayacak çünkü sahip olduğunuz hisse senedinin de değeri aynı oranda artacaktır. Bu açıdan düşük fiyata aldığınız senedi, gelir elde etmek istediğinizde yüksek fiyata satarak gelir elde edebilirsiniz.

gencler icin yatirim

Hisse Senedi Yatırım Fonları

Eğer hisse senedi yatırımı konusunda bilgili değilseniz, bilgi edinmek de istemiyorsanız hisse senedi yatırım fonları tam size göre. Çok düşük komisyon ücretleriyle sahip olduğunuz parayı en uygun fona yatıran uzmanlar buradan gelir elde etmenizi sağlamaya çalışır. Elde edilen gelir, alınan riskle doğru ilişki içerisinde olacağından ne kadar riskli bir yatırım yapmak istediğiniz en baştan size sorulacaktır. Paranız her ne kadar fona dahil edilmiş olsa da istediğiniz zaman çekilebilir, senedinizi satabilir ya da farklı senetlere yönelebilirsiniz.

En Çok İnterneti Bulunan En Ucuz 3 Genç Tarifesi konulu yazımızı okuyarak gençlere özel kampanyalardan haberdar olabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu