fbpx
Borsa

Harmonik Formasyonlar Nedir ve Nasıl Anlaşılır Püf Noktalar

Borsa ya da forex piyasaları aracılığıyla ticaret yaparak gelir elde etme amacı güden kişilerin kullanabileceği teknik analiz formasyonlarından birisi de harmonik formasyonlardır. Harmonik formasyonların piyasalarda % 70’e varan oranlarda oluşması onları kullanılabilecek en etkin formasyonlar arasında sokmaktadır ve gerçekten etkin biçimde kullanıldığında tahminlerin doğruluk payı da aynı oranda artmaktadır. Bu kapsamda harmonik formasyon nedir, nasıl anlaşılır ve nelere dikkat edilmelidir gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Harmonik Formasyon

Harmonik formasyon aslında fibonacci teknik analiz yönteminin içerisinden doğmuştur ve birbirinden ayrı düşünülmesi pek mümkün değildir. Bu kapsamda harmonik formasyona ve harmonik formasyon türlerine değinmeden önce fibonacci konusuna kısaca değinmek yararlı olacaktır.

Fibonacci Teknik Analizi (Özet)

Fibonacci teknik analizi çok ilginç ve bir o kadarda kullanışlıdır. Eğer formasyonlar konusunda bilgi edinilmeye yeni başlandıysa ve henüz acemilik döneminin içerisinde bulunuluyorsa diğer formasyonlara geçmeden önce fibonacciyi tam olarak anlamak teknik analiz yapmak konusunda çok ciddi yarar sağlayacaktır.

Fibonacci en basit haliyle doğadaki harikalığın ve düzenin finansal piyasalarda da var olduğunu ön görür ve tüm varsayımı buna dayanır. Tamamıyla matematiksel bir yapıya sahip olan fibonacci teknik analizi her birinin bir önceki sayıyla toplandığı kümütatif bir toplama işlemi olarak (0+1=1, 1+1=2, 1+2=3, 3+2=5 gibi) düşünülebilir.

Fibonacci sayı dizisinin nasıl kullanılabileceği konusu tamamen kişinin matematiksel zekasına ve stratejisine bağlı olarak değişebilse de seriler hakkında bilinmesi gereken en önemli detay dizi içerisinden seçilecek bir sayının 2,618 katının iki sıra sonraki sayıyı vermesi, herhangi bir sayının da 0,382 katının iki önceki sayıya eşit olmasıdır. Bu geçmişte oluşan fiyatlardan hareketle gelecekte oluşabilecek fiyatların analiz edilebilmesi için oldukça önemli ve tutarlı bir bilgidir.

Gartley Formasyonu (Gartley Pattern)

Gartley formasyonu harmonik formasyonların anası olarak varsayılır çünkü diğer tüm harmonik formasyonlar gartley formasyonunun içerisinden türetilmiştir ve tümü de gartley formasyonunun tutarlılığından gücünü almaktadır. Formasyonun temel özellikleri:

 • AB hareketinin XA hareketinin % 61,8 düzeltmesi olarak çizilmesi,
 • BC hareketinin AB hareketinin % 38,2 ve % 88,6 fibonacci geri çekilme seviyeleri arasında kalması,
 • CD hareketinin, AB hareketinin % 1,272 ve % 1.618 genişleme seviyeleri arasında resmedilmesi,
 • CD hareketinin, XA hareketinin % 78,6 düzeltme seviyesi olarak resmedilmesidir.

Yarasa Formasyonu (BAT Pattern)

Daha önce de değinildiği gibi diğer tüm harmonik formasyonlar gartley formasyonunun değiştirilmiş halleridir ve yarasa formasyonu da bu değiştirilen formasyonlardan sadece birisidir. Yarasa formasyonu içerisindeki çizgiler daha simetrik görünür ve % 88,6 Fibonacci düzetlmesinden yararlanılır.

 • AB hareketinin, XA hareketinin % 38,2 ile % 50 arasında bir düzetlmesi olarak çizilmesi,
 • BC hareketinin, AB hareketinin % 38,2 ile % 88,6 arasında bir düzetlme olarak çizilmesi,
 • CD hareketinin XA hareketinin % 88,6 oranındaki noktasında tamamlanması gerekir.

Kelebek Formasyonu

Kullanılabilecek en etkin harmonik formasyonlardan birisi olan kelebek formasyonu da kendi içerisinde çeşitli özelliklere sahiptir.

 • AB hareketinin, XA hareketinin % 76,8 oranında düzeltilmiş hali olması,
 • BC hareketinin, AB hareketinin % 38,2 ile % 88.6 oranında düzeltilmiş hali olarak resmedilmesi,
 • CD hareketinin AB hareketinin % 1.618 ile % 2.618 hareketinin genişletilmiş hali olarak çizilmesi,
 • CD’nin bir önceki özelliğe ek olarak XA hareketinin % 1.127 ile % 1.618 genişleme seviyeleri arasında bir noktada tamamlanması gerekir.

CYPHER Formasyonu

Cypher formasyonu da tıpkı diğer harmonik formasyonlar gibi Gartley Formasyonu’ndan türetilmiş olsa da kendi içerisinde bazı farklılıklara sahiptir. En göze çarpan farklılık BC hareketinin XA hareketinin dışında bir noktada oluşmasıdır. Yani diğer harmonik formasyonlardan farklı olarak CYPHER formasyonunda BC noktasının nereye geldiğini anlayabilmek için AB hareketinin genişleme seviyesinden yararlanılması gerekir.

 • B noktası XA hareketinin % 38,2 ile % 61.8 arasında bir fibo seviyesi ile oluşturulmalıdır,
 • C noktası XA hareketinin % 1.130 ile % 1.414 arasında bir fibo seviyesi ile oluşturulmalıdır,
 • D noktası XC hareketinin % 78,6 seviyesinde oluşması gerekir.
harmonik formasyonlar
harmonik formasyonlar nedir

Harmonik Formasyon Nasıl Anlaşılır

Harmonik formasyon tam anlamıyla piyasada oluşan ve göze çarpması beklenen bir formasyon değildir. Kişilerin bazı noktaları kendisinin çizmesi gerekir. Yukarıdaki harmonik formasyonların % 50 oranında oluştuğu görüldüğünde arta kalan çizgilerin ve noktaların belirtilen formullerden elde edilmesi gerekir, dolayısıyla harmonik formasyonun oluşmasını öylece beklemek mantıksız olacaktır. Yatırımcılar zaman içerisinde grafiklere aşina oldukça ilk bakışta harmonik formasyonun oluştuğunu fark edebilecek düzeye gelebilir, ancak ilk aşamalarda bolca tekrar yapılmalı her formasyon şeklen hafızada tutulmaya çalışılmalıdır.

Siz değerli okurlarımız için daha önceden ele almış olduğumuz Borsada Kullanılan Teknik Analiz Nedir Ne İşe Yarar konulu yazımızı da okuyarak alternatif bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu