Kredi Tahsis Ücreti Geri Alınabilir mi

Tüketiciler kredi kullanırken, tüm kredi çeşitlerinde ( konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ) bankalara bazı ekstra masraflar öderler. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre dosya masrafı, komisyon, kredi izleme masrafı, ekspertiz ücreti gibi tüketiciler kredi kullanırken, krediyi kullanana kişilerden 75 farklı kesinti uygulanmaktadır. Yargıtay bu kesintiler için finans kuruluşlarına “Bu kesintileri yapabileceklerini ancak kesintiler haklı, belgeli ve makul değilse bu kesintileri tüketicilere iade etmelisiniz.” Şeklinde net bir karar verdi.  Yani kuruluşlar dosya masrafı gibi bu bedelleri alırken, tamamen haklı olması gerekecek ve ayrıca Bunun yanında aldığı ücret de düşük olması gerekiyor.

Kredi Tahsis Ücreti Geri Alınabilir mi

Kredi Tahsis Ücreti

Bankalar kredi ya da kredi tarzı ürünleri kullandırırken, hiçbir şekilde ekstra masraf ödemesi istemeyecek.  Sonuncusu ise haklı ve makul sebeplerde bu kesintiyi yapmış bile, yaptığı bu kesintiyi belgeleyecek. Burada bahsettiğimiz belge bankanın dekontu değil;  fatura, kasa fişi, alındı belgesi gibi resmi bir belge olması gerekiyor.  Dolayısıyla bu tür kesintileri yapan bireyler, istediği zaman bu ücreti geri alabilir ve ödemek zorunda değil.  Dosya masrafı iadesi nedir ve nasıl alınır gibi sorulara, yazımız üzerinde cevap bulabilirsiniz.

Kredi tahsis ücreti yasal mıdır?

Yargıtay tarafından dosya masrafı adı altında verilen kesintiye,  belirli bir limit koyulunca bankalar kestikleri tutarların adını değiştirerek, kredi tahsis ücreti yapmıştır. Kredi tahsis ücretleri dosya masrafları gibi tek seferlik de değildir ve genel olarak 6 aylık ya da 12 aylık süreç içerisinde ufak ufak kesilir. Birçok kullanıcı kredi tahsis ücreti kesilmesine tepki gösterse de bankalar bu konuda katı davranıyor ve hiçbir şekilde geri vermeyi öngörmüyor. Yargıtay tarafından dosya masrafı altında kesilen tutarların çekilen paranın binde beşlik kısmı yasal olarak kabul edildiği için, kredi tahsis ücretlerinin de aynı şekilde yasal olması beklentiler arasında.

İlginizi Çekebilir :  İkinci Konut İçin de Kredi Çekilebilir mi (Tüm Alternatifler)

Kredi tahsis ücreti geri alınabilir mi?

Dosya masrafları adı altında müşterilerden kesilen tutarların iadeleri başlamasından dolayı, bankalar şu an için kredi tahsis ücreti adı altında para kesintisi yapmaktadır. Şu an için kredi tahsis ücretlerinin iadesi ya da geri ödmesi gibi durumun söz konusu olmadığını söylemek isteriz.

kredi tahsis ucreti yasal bir kesinti midir bankalarin boyle bir hakki var mi

kredi tahsis ucreti

Kredi tahsis ücreti nasıl geri alınır?

Yargıtay mahkemelerinde açılan mahkemeler soncunda bankaların kredi çeken müşterilerinden kestiği dosya masrafı adı altında alınan ekstra masraflar, tamamen kaldırılmıştı. Bu ücretin yerine getirilen kredi tahsis ücreti de müşteriler tarafından açılan davalar sonucu, yeni bir düzenleme bekleniyor. Yargıtay kararının sonucuna göre kredi tahsis ücretlerinin tamamı ya da bir kısmı bankalar tarafından müşterilerine ek olarak iade edilecektir gibi bir durum söz konusu olduğunda ise bankanız ile iletişime geçerek kolaylıkla sizlerden alınan kredi tahsis ücretini, peşin olarak alabilecek ve alamama durumunda her türlü hakka sahip olabileceksiniz.

Sitemiz üzerinden kredi kampanyaları ve devletin verdiği hibe krediler ile ilgili de bilgilere ulaşabilirsiniz.

Etiketler:

data-matched-content-ui-type="image_sidebyside" data-matched-content-rows-num="4" data-matched-content-columns-num="1" data-ad-format="autorelaxed">
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git