fbpx

Halk Bankası Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

| | ,

Türkiye Halk Bankası, devlet destekli krediler konusunda esnaflara ulaştırılacak finansmanlara aracılık etmek konusunda yetkili kılınmış bir kamu sermayeli bankadır. Her geçen gün farklı destekler ve projeler kapsamında KOBİ’lere kredi sunan Halkbank, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi ve Sıfır Faizli Esnaf Kredileri başta olmak üzere hali hazırda çeşitli ürünlerini kullanıma açmış durumdadır.

Halk Bankası Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

Bu kapsamda her kredisi için farklı bir prosedür ve ihtiyaçlar listesi bulunan Halkbank’ın şimdilik esnaf ve sanatkar özeline sağladığı krediler ESKK Kefaletli Kredi, ESKK Kefaleti Olmayan Esnaf Kredileri, Sıfır Faizli Krediler ve Esnaf Yatırım Kredisi’dir. 

Esnaf Kredi Kooperatifi Kefaletli Kredi

Halkbank, EKK üyesi esnafların EKK kefaletiyle 150 bin TL’ye kadar % 4 faiz oranıyla kredi kullanabilmesine imkan sağlamaktadır. 5 yıla kadar vadelendirilebilen bu krediden yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarlar başvurusunu EKK’ye yapmakta, kredisini Halkbank’tan tahsis etmektedir.

ESKKK kefaletli krediden yararlanacak işletme sahiplerinin bulundurması gereken belgeler:

 1. Nüfus cüzdanı
 2. Esnaf ve sanatkarlar odası kaydını gösteren belge
 3. Esnaf sicil tasdiknamesi
 4. Vergi levhası fotokopisi

Söz konusu belgelerin Halkbank kredi tahsisi öncesinde hazır edilmesi ve onaya istinaden tahsis için en yakın Halkbank şubesine ulaştırılması gerekir.

Düşük Faizli Esnaf Kredisi

Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi aracılığıyla kredi kullanmak istemeyen esnaf ve sanatkarlar için oluşturulmuş farklı bir kredi ürünüdür. Bu kapsamda kredi başvurusu yapan esnaf ve sanatkarlar 3 ayda 1 ya da 6 ayda 1 ödemeli olmak üzere 200 bin TL’ye kadar kredi tahsis edebilir.

Krediden yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarların Esnaf ve Sanatkarlar Odası ya da Esnaf ve Sanatkarlar Sicil Müdürlüğü’ne kayıtlı olması gerekir. Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi üyesi işletme sahipleri bu krediden yararlanamaz.

İlginizi Çekebilir :  Bankalara Staj İçin Herkes Başvurabilir mi Şartlar Neler

Başvuru için gerekli belgeler:

 1. Oda kayıt belgesi
 2. Esnaf sicil tasdiknamesi
 3. Vergi levhası
 4. Nüfus cüzdanı fotokopisi

Sıfır Faizli Esnaf Kredisi

Kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri icra eden sanatkar ve zanaatkarların ham madde ve diğer ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için oluşturulan bu krediden yararlanmak isteyen kişilerin Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi sahibi olması ya da KOSGEB tarafından onaylanmış bir iş planı projesi bulunması gerekir.

Söz konusu şartların sağlanması halinde ulaştırılması gereken belgeler:

 1. Vergi levhası fotokopisi
 2. Oda kayıt belgesi
 3. Vergi muafiyet belgesi
 4. Nüfus cüzdanı

Esnaf Yatırım Kredileri

Halkbank tarafından sağlanan ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (ESKKK) kefalet imkanı bulunan en yüksek miktarlı kredi esnaf yatırım kredisidir. Bu krediye başvuru yapan esnaf ve sanatkarlar 500 bin TL’ye kadar olan ham madde, araç, makine ve teknoloji ihtiyaçlarını finansmanlandırabilir. Düşük faizle 120 aya kadar vadelendirilebilen söz konusu krediden yararlanmak isteyen esnafın en az 1 yıldır faaliyette olması gerekir.

halkbank esnaflar icin ozel sartlara sahip esnaf kredileri

Esnaf yatırım kredisinden yararlanmak isteyen esnaf ve sanatkarların beyan etmesi gereken belgeler:

 1. Vergi levhası
 2. Yıl sonu bilançosu
 3. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 4. Oda kayıt belgesi
 5. Esnaf ve Kredi Kefalet Kooperatifi üyeliği sicil kaydı

Sitemiz üzerinden Halk Bankası ‘nın esnafa özel kredileri ile ilgili bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

KOBİ Destek Kredisi Nedir Kimler Başvurabilir

Faize Bulaşmadan Nasıl Ev Alınır (Murabaha Nedir)

Sonraki Yazı

Yorum yapın