fbpx
Konut Kredisi

Gayrimenkul Sertifikası Nasıl Alınır Şu An Hangi Projelerde Var

Faizsiz ev alma noktasında TOKİ önderliğinde yeni olarak hayata geçirilen bir proje olan Gayrimenkul Sertifikası ile ev alma konusunda sizleri bu yazımızda bilgilendirecek ve yine şu an hangi projelerden Gayrimenkul sertifikası ile ev satılıyor kısaca sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Gayrimenkul Sertifikası Nasıl Alınır?

Gayrımenkul sertifikası büyük yatırımların küçük paylar olacak şekilde bölünerek Serbest Piyasa Kanunu ile kontrol edilir bir şekilde halkın alımı için sunulmasıdır. Bu sertifika çalışması büyük projlere halkın da ortak olabilmesini sağlamak amacıyla hazırlanmış olan bir yatırım aracıdır. Türkiye’de bu konuda ilk çalışmayı TOKİ yapmaktadır. Toki tarafından hazırlana bu sertifika çalışmasında Türkiye’nin her bölgesinden ve her gelir seviyesinden halkımız SPK denetiminde olmak üzere bu büyük projelerden birine ortak olma hakkına sahip olacak.

Gayrimenkul sertifikası almanın avantajları nelerdir diye merak edilmektedir. Bu sertifika ile yatırım yapan kişiler gerekli ve zorunlu durumlarda istedikleri zaman sertifikalarının borsadaki değeri üzerinden satışa çıkarıp hızlı bir şekilde bu sertifikayı paraya çevirebilmektedir. Bu sertifika ile malın elde kalması, satılmaması, faizden dolayı zarar etme gibi durumlarla karşılaşması söz konusu olmamaktadır.

Gayrimenkul sertifikasında bu projenin yapıldığı yerden kişinin kendine ait oturum amaçlı ev almasına fırsat tanımaktadır. Bu çalışma ile borçlanmadan ve sıkıntıya girmeden çok rahat bir şekilde ev almak mümkün görünmektedir. Gayrimenkul sertifikası almaya karar veren kişinin yapması gereken oldukça basit bir işlemdir. Bu konuda yardım almak için herhangi bir banka veya finans kurumunun müşteri temsilcisine giderek veya cep telefonundan veya internetten istenilen miktarda gayrimenkul talebinde bulunulabilmektedir. Oldukça kolay olarak yapılan bu başvuru ve satın alma işlemleri sonrasında alınan sertifikanın İstanbul Borsasında takibinin yapılması ve istenildiği zaman da elden çıkarılması kolaylığı sunulmaktadır.

Gayrimenkul sertifikası çalışmasında ev alma imkanı olabildiği gibi konut almayıp sadece yatırım yapma da söz konusu olabilmektedir. Bu konuda Türkiye’nin en büyük firmaları ve kurumları vatandaşın zarar görmemesi için garantörlük hizmeti vermektedir.

Gayrimenkul Sertifikası Şu an Hangi Projelerde Var?

Gayrimenkul sertifikası çalışmasını Türkiye’de ilk başlatan kuruluş TOKİ olmuştur. TOKİ’nin garantörlüğünde ve SPK’nın denetiminde Park Mavera3 projesi ile halkın alımına açılmış bulunmaktadır. Park Mavera3 projesi ile ilgili olarak da sadece TOKİ ve Makro İnşaat’a yatırım ortağı olmak mümkün olacak. Bu ortaklıkta ise belirlenen gayrimenkul sertifika miktarı 42,5 TL’dir. Park Mavera3 projesinin tüm alanı değil belli bölümleri bu gayrimenkul projesi kapsamında halkın alımına sunulacaktır. Projeden yerli yabancı tüm yatırımcılar yararlanabilecektir.  Park Mavera3 projesi Başakşehir’de yapımı devam eden bir projedir. Pek çok bağlantı noktasına ve önemli kurumlara yakın olarak ve tüm ulaşım imkanlarına sahip olarak inşa edilen bu projeden faydalanmak isteyenleri oldukça konforlu bir yer beklemektedir.  Bu projenin inşaatı 2017 yılının Şubat ayında başlayıp 36 ay sonra da inşaat bitmiş olacak şekilde planlaması yapılmaktadır.

gayrimenkul sertifikasi almak
gayrimenkul sertifikasi nasil alinir su an hangi projelerde var

Gayrimenkul sertifika projesi tek başına ev alma veya yatırım yapma imkanı bulunmayan kişilerin ellerinde bulunan miktar oranında yatırım yapmalarına fırsat veren bir yatırım aracı olarak düşünülmüştür. Böylece isteyen yatırım yapıp bu yatırım ile elindeki miktarı arttıracak isteyen de buradan konut sahibi olabilecektir.

Faiz indirimlerinin çok konuşulduğu bir dönemde; ilgili bir konu olan Konut Kredisi Faiz Oranları 2020 de Yine Düşer mi bölümüne de buradan https://onlinekrediler.net/2018-de-konut-kredisi-faiz-oranlari-duser-mi-detayli-analiz/ göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Asgari ücret 2018 yılı için belirlendiğinde her iki tarafa etkisi olacak .Diğer maaş zamları buna göre belirlenecek tamam herkes çok maaş alsın ama bu noktayı da unutmamak gerekiyor.Ben de en az 1.700 tl olması gerektiğini düşünüyorum Hayırlısı olsun .Yetkililer buradan sesimizi duyarlar inşallah hayırlı günler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu