fbpx
Yatırım

Garanti BBVA Bankası Hissesi Nasıl Nereden Alınır

Tasarruflarını bankalara yatırım yaparak değerlendirmek isteyen yatırımcıların yararlanabileceği değerli hisselerden birisi de Garanti Bankası’na aittir. Ülkemizde faaliyet gösteren en büyük bankalardan birisi olan Garanti Bankası, her geçen gün daha fazla perakende bankacılık ürünü satmakta ve bu vesileyle de şirket değerini arttırmaktadır. Yatırımcıların ilgisini üzerine toplayan Garanti’nin bu başarısı geçtiğimiz yıl İspanyol bankası BBVA’nın Doğuş Grubu’na ait hisseleri satın almasıyla sonuçlanmıştır. Şimdi siz değerli okurlarımız için sadece işlem tarifi açısından (herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir) Garanti Bankası hissesi nasıl alınır anlatmaya çalışacağız.

Not: SPK mevzuatı gereği bu içerikte yer alan bilgilerin yatırım tavsiyesi niteliğinde olmadığını hatırlatmak isteriz. Sadece işlemin nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirmeden ibarettir.

Garanti Hisseleri Nasıl Alınır?

Garanti Bankası hissesi satın almak isteyen yatırımcıların öncelikle hangi aracı kurumla çalışmak istediğine karar vermesi gerekir. Hali hazırda Garanti Bankası’nın da Garanti Yatırım adıyla faaliyet gösteren bir aracı kurum girişimi bulunmaktadır.

Aracı kurum sektöründe faaliyet gösteren Garanti Yatırım, düşük komisyon oranları ve üstün teknolojik altyapısı ile her geçen gün daha fazla yatırımcı tarafından tercih edilmektedir.

Garanti Bankası müşterileri internet şube ya da mobil şube aracılığıyla hisse senedi hesabı açılışı gerçekleştirebilir. Hali hazırda müşteri olmayanların ise en yakın Garanti Bankası şubesine gitmesi hesap açılışı için yeterli olacaktır.

Hesap açılışı gerçekleştirdikten sonra yatırım hesabına para yatırılması gerekecektir. Vadesiz mevduat hesabından para transferi yapıldıktan sonra hisse senedi ekranına giriş yapılması ve GARAN isimli Garanti hisselerinin satın alınması mümkün olur. Bu süreci adım adım sıralamak gerekirse:

  1. Aracı kurumun seçilmesi ve hesap açılış işlemlerinin gerçekleştirilmesi,
  2. Açılan hesaba vadesiz mevduat hesabından para transferi yapılması ve yatırım yapılacak tutarın yatırım hesabına aktarılması,
  3. Hisse senedi ekranına giriş yapıp GARAN hissesinin satın alınması.

Bilinmesi Gerekenler

Hisse senedi piyasalarında daha önce işlem yapmamış, tecrübesi olmayan yatırımcıların mutlaka ön araştırma yaparak alım-satım işlemlerine başlaması gerekir. Hisse senedi alımı yaparken şirketin büyüklüğü büyümeye devam edeceği algısını yaratabilir, ancak bu her zaman için böyle olmamaktadır. Dolayısıyla şirketin değer kazanıp kazanmayacağı, kazanacaksa ne kadar değer kazanacağı ve alternatif hisse senetlerine nazaran nasıl bir potansiyel taşıdığı iyi yorumlanmalıdır.

Buna ek olarak hisse senedi alımı yapılan şirketin bulunduğu sektörün de yakından takip edilmesi gerekir. Çevresel faktörlerin ne düzeyde etkili olduğu ve bunların şirketi ne yönde etkileyebileceği takip edilirse hisse senedi alım ve satım işlemlerinden ciddi gelirler elde edilmesi mümkündür.

garanti hissesi nereden alınır
garanti bankasi hissesi nasil alinir

Örneğin Garanti’nin hisselerini alacak yatırımcıların bankanın yapacağı anlaşmaları, bankanın gelecek yıla ilişkin beklentilerini, yeni müşteri edinme potansiyelini vb. öğrenmeye çalışması gerekmektedir. Bu, ancak daha önceden edinilen tecrübelerle ya da kazanılmış tecrübelerin okunmasıyla mümkün olacaktır.

Borsa milyarderi Waren Buffet 2017 yılında verdiği bir demeçte yatırıma başladığı 20 yaşından bu yana her gün en az 500 sayfa okuma yapmaya çalıştığını ve bu düzeyde okuma yapmaya da devam edeceğini belirtmiştir. Bu, Buffet’ın çevresindekiler tarafından da onaylanmıştır.

Sitemizde yer alan Son 3 Yılda Altın Ne Kazandırdı 10 Bin TL Ne Oldu konulu bölümümüze buradan göz atarak, alternatif yatırım araçlarının son dönem kazançları hakkında da bilgiler edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu