fbpx
Esnaf KredileriHalkbank

Esnaf Kefalet Kredisi Başvuru İçin Gerekli Belgeler Nelerdir

Özellikle mikro ölçekli işletmelerin ekonomik olarak kalkınabilmesi ve daha fazla işçi istihdam edebilmesi için geliştirilen Esnaf Kefalet Kredisi’nin tahsis edilmesine aracılık etmek üzere bir kamu bankası olan Türkiye Halk Bankası yetkilendirilmiştir. Bu kapsamda Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi’nin faaliyet gösterdiği bir bölgede kuruma bağlı olarak çalışan esnaflar, bir dilekçe ile başvuru iletmesi halinde bazı prosedürlerden geçecek ve olumlu yanıt alması halinde 150 bin TL’ye kadar düşük faizli kredi kullanabilecektir.

eskkk kredi basvuru
eskkk kredi basvuru belge listesi

150 bin TL’ye kadar kefil olan EKK’nin bu desteği yetersiz kalırsa farklı kişiler de finansmana kefil gösterilebilir veya ipotekli kredi kullanılabilir. Bu gibi prosedürlere başlamadan önce gerekli belgeler ve sistemin işleyişi hakkında biraz bilgi sahibi olmak yararlı olacaktır.

Esnaf Kefalet Kredisinden Kimler Yararlanabilir

Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin aracılık edeceği bir finansman için esnaf veya sanatkar olunması, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi üyesi olunması, kara listede bulunulmaması ve EKK’nin faaliyet gösterdiği bir bölgede iş icra ediyor olunması gerekir.

Bu şartları sağlayan esnaf, kredi başvurusu yapmak üzere bağlı olduğu Esnaf Kredi Kooperatifi’ne giderek dilekçeyle başvuru yapar. Dilekçeyle yapılan başvuruya istinaden yönetim kurulu incelemesinden sonra evrak Halk Bankası’na iletilir ve istihbaratın olumlu sonuçlanması halinde talep edilen miktarda finansman sağlanır. Süreç en fazla 15 gün sürer ve olumsuz sonuçlansa dahi esnaf, kredi başvuru sonucuna ilişkin bilgilendirilir.

EKK İncelemesinde Neye Bakılır

Esnaf Kredi Kooperatifi, dilekçeyle yapılan başvuru sonrasında esnafın geçmiş dönem ekonomik faaliyetlerini inceler ve talep ettiği finansmandan doğacak yükümlülükleri yerine getirip getiremeyeceğini saptamaya çalışır. Bu saptama sonrasında karar belgelenir ve esnaf kredisinin ne kadarlık kısmı için kefalet sağlanacağı belirlenir. Hazırlanan bu rapor T. Halk Bankası’na sunulur.

EKK, geçmiş dönemdeki ticari işlemlere ve şirket ortaklarının ekonomik durumlarına ilişkin inceleme yapar.

EKK Kredisi için Gerekli Evraklar

Dilekçeyle başvuru yapıldıktan sonra finansmanın tahsis edilmesi için aşağıdaki belgelerin hazırlanması gerekir, belgelerin eksik olması halinde kredi tahsisi gerçekleşemeyecektir:

  1. 2 adet nüfus cüzdanı fotokopisi,
  2. 2 adet vergi levhası fotokopisi,
  3. 2 adet Ticaret Odası üyelik belgesi fotokopisi,
  4. 2 adet esnaf sicil günlük tasdiknamesi,
  5. EKK’ye daha önceden üye olunmadıysa 2 adet vesikalık resim,
  6. 2 adet ikametgah belgesi,
  7. 2 adet vergi dairesi mükellefiyet belgesi
  8. 2 adet yıl sonu bilançosu örneği ya da yıl içerisindeki ciroyu gösteren farklı belge,
  9. Servis şoförleri için araç ruhsat fotokopisi,
  10. Sigorta prim ödemelerini gösteren herhanbi bir belge.
esnaf-kefalet-kredisi-basvuru-icin-gerekli-belgeler

Farklı bir esnafın söz konusu krediye kefil gösterilecek olması halinde fotoğraf, yıl sonu bilançosu ve günlük tasdiknamesi haricinde aynı evrakları ek bir dosya ile beyan etmesi gerekir. Kefil olacak kişi memursa nüfus cüzdanı, adına kesilmiş fatura ve maaş bordrosu yeterli olacaktır.

Bilindiği gibi EKK’nin kredinin tamamına kefil olmaması halinde farklı kefiller gösterilebilir ya da ipotekli kredi (İpotekli kredi ile ilgili detaylar için https://onlinekrediler.net/tag/ipotekli-kredi) kullanılmak istenebilir.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu