fbpx
Blogİhtiyaç Kredisi

Engelli Maaşı Üzerinden Kredi Çekilebilir mi (24 bin TL)

Bankalar devletin çeşitli teşvik ve destekleri konu olmadığı sürece kampanya dönemleri haricinde herhangi bir müşteri grubuna herhangi bir oranda ayrıcalık tanımamaktadır. Bu kapsamda engelliler, kredi kullanabilmek için çeşitli şartları sağlamalı ve ne kadar kredi kullanabileceğiyle ilgili bilgi sahibi olmalıdır. Her gelirin kredi ödemelerinden doğan sorumlulukların yerine getirileceğine dair teminat olarak gösterilebilmesi mümkündür. Dolayısıyla engelli maaşı da kredi çekmek için ibraz edilebilecek gelirler arasında bulunmaktadır.

Engelli Maaşıyla Kredi Alınır Mı?

Düzenli ve belgelenebilir her türlü gelirle kredi kullanmak mümkündür. Bu kapsamda engelliler de gelirleriyle doğru orantılı olacak şekilde dilediği gibi kredi kullanabilir. Kredi kullanabilmenin önünde SGK prim ödemesi, yüksek kredi notu vb. engeller vardır ve bu sorunların da herkes gibi aşılması beklenmektedir.

Engelliler Ne Kadar Kredi Kullanabilir?

Engellilerin kullanabileceği kredilerden doğan taksit ödemeleri tıpkı diğer tüketici gruplarının da tabi olduğu gibi yüzde 50 sınırlamasına konudur. Aylık gelirin yalnızca yüzde 50’si kredi ödemelerine aktarılabilir ve bu kapsamda kullanılabilecek kredinin ne kadar olacağı da basitçe hesaplanabilir.

Örneğin her ay 1000 TL düzenli geliri olan bir engelli maaşının yüzde 50’sini yani 500 TL’sini kredi taksitleri için kullanabilmektedir. Dolayısıyla 500 TL’lik taksit ödemeleriyle 12 ay vadede 6 bin TL, 24 ay vadede 12 bin TL, 36 ay vadede 18 bin TL, 48 ay vadede ise 24 bin TL kredi tahsis edilebilir.

Fakat bunlar üst sınırlardır ve bu limitlerle kredi çekilebilmesi için kredi notunun yüksek olması da gerekmektedir.

Engellilere Kredi Veren Bankalar

Hiçbir banka engelli olduğu için bir tüketiciye kredi vermekten uzak durmaz. Gelirin belgelenmesi ve gerekliliklerin yerine getirilmesi halinde her bankadan kredi kullanılabilmektedir. Buna ek olarak engellilere özel kredi veren herhangi bir banka yoktur. Dolayısıyla her tüketici gibi standart kredilere başvuru iletilmelidir.

Yalnızca zihinsel engeli bulunan kişilerin kredi tahsis etmesi mümkün değildir. Fiziksel engel kredi kullanmanın önünde herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Engelliye Kolay Kredi Veren Bankalar

Kredi notu oluşan ve düzenli gelire sahip engellilerin bazı bankalardan diğerlerine nazaran çok daha kolay kredi kullanması mümkündür. Bu bankalar yapılan kredi başvurularında herhangi bir belge ibraz edilmesini talep etmemekte ve doğrudan kredi notuyla ilgili bir sorgulama yapılmasına müteakip krediyi hesaba aktarmaktadır.

Aktifbank, CEPTETEB, Enpara ve ING Bank E-Kredi en kolay tahsis edilebilecek kredilerdendir.

Enpara İhtiyaç Kredisi

QNB Finansbank’ın dijital ortamda hizmet veren bankacılık uygulaması Enpara aracılığıyla 30 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçların 4 yıl vadeyle karşılanması mümkündür. Kredi başvurusu yapmak isteyen tüketicilerin tek yapması gereken Enpara.com’a giriş  yaptıktan sonra başvuru formunu doldurmak. Yapılan başvurular çok kısa süren bir değerlendirmenin ardından sonuçlandırılacak ve kullanım için imzalanması gereken evraklar engelli bireyin adresine kargo aracılığıyla ulaştırılacaktır.

Aktifbank N’ Kolay Kredi

Aktifbank aracılığıyla tahsis edilen N’ Kolay Kredi, kredi notu oluşmayan ve diğer bankalardan sürekli olumsuz yanıt alan tüketiciler tarafından tercih edilmektedir. Banka, tahsisten doğan yüksek risk nedeniyle kredi faiz oranlarını oldukça yüksek tutmaktadır. Başvuru için nkolaykredi.com web sayfasını kullanmak mümkündür.

Cepteteb Online Kredi

TEB bankasının dijital ortamda faaliyet gösteren servisi CEPTETEB aracılığıyla 30 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçları cazip faiz oranlarıyla karşılamak mümkündür. CEPTETEB’in internet sitesi aracılığıyla iletilen kredi başvurusunun olumlu yanıtlanması halinde kullanım için imzalanması gereken evraklar kargo aracılığıyla ev adresine gönderilmektedir.

engelli maaşına kredi veren bankalar
engelli maasi uzerinden kredi cekilebilir mi

ING Bank E-Kredi

ING Bank’ın online kredi ürünü E-Kredi ile 50 bin TL’ye kadar olan nakit ihtiyacının karşılanması mümkündür. İnternet ortamından iletilen kredi başvurusunun olumlu sonuçlanması  halinde tahsis için imzalanması gereken evraklar ev adresine kargo aracılığıyla gönderilmektedir.

Sitemizde Geçinmekte Zorlanıyorum Diyenlere Tüm Devlet Yardımları (Tek Başlık) konulu bölümü buradan inceleyerek, devlet tarafından maddi durumu kısıtlı/kötü olan vatandaşlara yönelik yardımlara ilişkin bilgileri yazımızda okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Merhaba iyi günler.
    Benim amcamın %91 ağır engelli (zihinsel) sağlık raporu bulunmaktadır. Vasisi olarak mahkemece ben atandım. Ayrıca ben ölen babasının emekli maaşını da engelli olan amcama bağlattım. Sorum şu bu durumda amcam adına araba almak istesem bankalar amcamın emekli maaşı üzerinden kredi verirler mi? Bu konuda bilginiz var mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu