fbpx
Ticaret

Dükkanda Ne Satabilirim Diyenler İçin 38 İlginç Ürün Önerisi

Az personel istihdam ediyor olmak, küçük bir alanda faaliyet gösteriyor olmak ya da teknolojinin tüm imkanlarından yararlanamamak para kazanmanın önünde bir engel değil. Yapılan araştırmalar dükkanın bulunduğu bölgeye göre her ay on binlerce TL ciro yapabileceğini defalarca ortaya koydu ve koymaya da devam edecektir.

Aşağıda fikir oluşturması ve konsept yaratılabilmesi için birbirinden alakasız onlarca ürün bulacaksınız, bu ürünlerin bir araya serpilmesi hepsinin aynı anda satılması gerektiği fikrini kesinlikle doğurmamalı. Önemli olan tüketiciye sunumun nasıl yapıldığı ve ürünlerin kalitesi. Bu iki faktör, iyi bir konsept ile birleşince ciddi anlamda para kazanmak mümkün.

Dükkanda neler satılabileceğine geçmeden önce bölgede başarılı bulunan dükkanların içerisini müşteri gözüyle en azından bir defa detaylıca gezmekte fayda olduğunu hatırlamak gerekir. Bu başarılı dükkanı diğerlerine nazaran daha başarılı yapan faktörler not edilmeli ve çok daha iyisi ortaya koyulmalıdır.

Kahve

Kahve, ülkemizde Türk Kahvesi’nden öteye gitmemiş gibi görünebilir, ancak bu alan oldukça niş bir sektördür. Niş sektörler az müşteriye hizmet etse de sürekliliği olmasından dolayı uzun vadede çok karlı bir yatırıma dönüşebilir çünkü bir ürüne sıkı sıkıya bağlanan bir kişi o ürünü satan dükkanın daimi müşterisi haline gelecektir. Örneğin ülkemizde çok az sayıda dükkan orijinal Küba kahvesi ya da yeşil çekirdekli kahve satmaktadır ve bu ürünü satın almak isteyen tüketiciler telefon üzerinden kargo aracılığıyla dahi ürünü temin etmeyi kabul edebilmektedir.

Sandalye

Çoğu insanın bir sandalyeden beklentisi üzerine oturulduğunda rahat olunabilmesi ve göreceli olarak şık bir görüntüdür. Konuyla ilgili araştırma yapıldığında sandalyelerin fiyatlarının çok pahalı olduğu göze çarpabilir ve bu üç (rahatlık, şık görüntü, uygun fiyat) faktörü bir araya getirmek sizi tercih sebebi yapabilir. Bir marangoz ile anlaşıp kendi ürünlerinizi temin etmeyi ve aracı masraflarını düşürmeyi dahi düşünebilirsiniz.

Erkek Atkısı

Atkı, erkekler arasında gittikçe popülerleşiyor ve kadınlara yönelik ürünlere nazaran sadelik bu ürünü çoğu zaman tercih sebebi haline getiriyor. Rahat bir kumaştan imal edilmiş atkıların maliyeti çok yüksek olmayacaktır, ancak kar marjı oldukça yüksek olabilir.

Laptop

Laptop’un dükkanda satılması kulağa biraz garip gelebilir, ancak bankacılık sektörünü yakından takip eden kişiler elektronik aletlere taksit sınırlaması olduğundan ve milyonlarca kişinin kara listede bulunduğundan haberdar olabilir. Bu noktada girişimci bir beyin ilk olarak bu sorunu çözmek için alternatif satış yöntemleri üzerine düşünmelidir. Örneğin senetle satış yapan yerler her geçen gün daha fazla aranmaktadır.

Ayakkabı

Ayakkabı fiyatları her geçen gün daha da artıyor ve bu durum bazı kişiler için bilindik markalardan farklı markalara yönelinmesine sebep oluyor. Bu kapsamda kaliteli ürün imal eden yerli bir firma ile anlaşıp söz konusu ayakkabıların satışı uygun fiyatlı olarak gerçekleştirilebilir.

Bavul

Her zaman için birkaç adet bavulun dükkanda bulunması ve müşterilerin dükkanda bavul olduğunu bilmesi yararlı olacaktır. Çünkü bavul her zaman satışı gerçekleştirilebilen bir ürün değildir, ancak kaliteli bir bavul için tek seferlik de olsa 200 TL’ye kadar ödemeler yapılabilir. Kar marjı oldukça yüksektir.

Parfüm

Parfüm kültürü ülkemizde yeni yeni oluşuyor ve bu durum girişimciler için bir fırsat niteliği taşıyor. Halen kaliteli ve uygun fiyatlı parfümler mevcut ve bunların kasanın hemen önünde bulunması tüketiciyi satın almaya ikna edebilir.

Küçük Mutfak Aletleri

Mutfak aletleri satın alan bir kişi ürünün mutlaka kaliteli olmasını bekler. Çok yüksek kar marjı uygulanmaması bu ürünlerin satışını çok daha kolaylaştırabilir. Kendi kendisini satma özelliği olan bu ürünlerin dükkanın bir kısmında durması yararlı olacaktır.

Kedi, Köpek, Balık ve Kuş Maması

Ülkemizde hayvan sahiplenme alışkanlığı giderek artıyor ve bu durum bir fırsatı da ortaya çıkarıyor. Dükkanda açık veya kapalı hayvan maması bulundurulması yararlı olabilir. Kar marjı oldukça yüksek olan bu ürünlerin kaliteli olması halinde daimi müşteri kazanmak mümkün.

Tıraş Makinesi

Tıraş makinesi neredeyse internet tekeline düşmüş durumda, ancak dükkana giren çoğu erkeğin gözü halen bu ürünleri aramakta. Bir tüketicinin tıraş makinesinden tek beklentisi işini yapması ve bu sayede marka fark etmeksizin her türlü kaliteli ürünün satışı mümkün.

Cüzdan

Kaliteli ve şık bir cüzdan erkek ya da kadın fark etmeksizin her müşteriye satılabilir. Deri veya kumaş gibi farklı niteliklere sahip ürünler bir arada tutulabilir, bu ürünlerin kar marjı oldukça yüksektir.

Özel Gün Hediyeleri

Bir girişimci her zaman tetikte olmalıdır! Yaklaşan özel günler ezbere bilinmeli ve en uygun zamanda bu özel günler için ürünler temin edilmelidir. Dükkana giren ya da dükkanın önünden geçen müşteriler de bu özel günden haberdar edilebilirse satışlar ciddi anlamda yükselebilir.

Örneğin anneler gününün yaklaşmasına karşın buna hazırlanmayan bir esnaf önündeki ciddi bir satış fırsatını kaçırmış demektir. Bu konsept sürekli hale getirilmek istenirse doğum günü hediyelerinin bulunduğu bir raf hazırlanabilir.

Test Kitabı

Bulunulan bölgeye göre değişmekle birlikte liseye hazırlanan öğrencilere, üniversiteye  hazırlanan öğrencilere ya da üniversitede okuyan öğrencilere yönelik test kitapları satılabilir.

Kırtasiye Malzemeleri

Kırtasiye malzemeleri satışı ciddi anlamda karlıdır ve uygun fiyatlı ürünler her zaman daha fazla tercih edilir. Bu kapsamda tek yapılması gereken üretici ile tüketici arasında aracı olmak.

Akbil veya Paso Dolum Bayisi Olmak

Kar marjı düşük gibi görünebilir, ancak asıl amaç bu satıştan kar etmek değildir. Bu tarz bir bayilik alacak kişinin öncelikli amacı dükkana müşteri sokmak olmalıdır. Müşteri dükkana girdikten sonra onun neye ihtiyacı olduğunu hatırlatmak ise girişimcinin görevidir. Öyle ki aklında hiç yokken paso doldurmak için dükkana giren bir öğrenci gözüne çarpan kalem ve silgilerden birkaç adet satın alabilir.

Temizlik Malzemeleri

Çamaşır deterjanı, bez veya vileda gibi ürünlerin her zaman alıcısı vardır. Doğrudan bu ürünlerin satışına yönelik bir dükkan açmak mantıklı olmayabilir fakat hitap edilen kitleye bağlı olarak bu ürünlerin de dükkanda bulunması iyi olabilir.

Oda, Araba veya Tuvalet Spreyi

Bu ürünlerin markaları çok önemli değildir, bu nedenle bir adet tester ürün bulundurulması halinde sağlığa zararlı olmayan her türlü spreyin satışı gerçekleştirilebilir. Bir ürünü satışa koymadan önce ürünün mutlaka denenmesi ve kokusunun analiz edilmesi yararlı olacaktır.

Çevre Dükkanlardaki Ürünler

Bunun ayrı bir başlık altında işlenmesi garip görünebilir, ancak başarıya ulaştıran en kısa yol bazen taklit etmek olabilir. Girişimci hali hazırda başarılı bir dükkana girdiğinde bu dükkanda nelerin satıldığına da dikkat etmelidir. Bu sayede belki de internette yaptığı araştırma sonucu dahi keşfedemeyeceği ürünleri görebilir. Rakipler her zaman analiz edilmeli ve elde edilen veriler yol gösterici nitelikte olmalıdır.

Saat

Çok gösterişli olmamakla beraber sade ve göze hoş gelen saatler her zaman satılabilir. Çok kaliteli ya da bilindik bir marka olmasına gerek yok, göze hoş gelmesi ve çok parlak olmaması bu ürünlerin satışını beklenmedik düzeyde arttırabilir.

Su Geçirmez Yatak Örtüsü

Bu ürünün varlığından çoğu kişi  haberdar değildir, ancak bebek ya da çocuk sahibi her aile bunlardan bir tane satın almayı isteyecektir. Bu ürünler genel itibariyle bebeklere, çocuklara ve bazı yaşlılara hitap etmektedir.

Ayaklı Lamba

Evlerimize yeni yeni girmeye başlayan bu ürünler oldukça şık görünmekte ve her geçen gün daha fazla tercih edilmekte. Dükkanda birkaç tane bulundurulmasının hiçbir zararı olmayacaktır.

Sıcaklık Ölçer

Herkesin evinde bir tane bulundurması gereken bu ürün özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilmektedir. Kar marjı yüksek olan bu ürün rahatlıkla satılabilir.

Dumbell ve Ağırlık Seti

Spor salonları giderek kalabalıklaşmakta, ancak günümüzde kişinin kendisine ayırabileceği zaman da giderek azalıyor. Hal böyle olunca basit bir ağırlık seti ve dumbell satın alarak sporunu en azından evinde yapmak isteyen tüketicilerin sayısı giderek artıyor. Kar marjı çok yüksek olan bu ürünlerin taşıma maliyeti yüksek olduğundan dolayı dükkandan doğrudan satın alınması gerekebilir.

Paten

Özellikle çocuklara hitap eden bu ürünün kar marjı yüksektir ve beklenmedik şekilde satışı gerçekleştirilebilir. Bu ürünün tedarik edilmesinden önce bölgedeki çocukların alışkanlıklarının incelenmesi işe yarayacaktır.

Elektrikli Süpürge

Kaliteli birkaç elektrikli süpürgenin dükkanda bulunması yararlı olacaktır.

Otomobil Termosu

Standart termoslardan farklı olarak bu termosların araçta sabit kalabileceği bir aparatı bulunur. Dolayısıyla sabah işe giderken çay ya da kahve tüketmek, trafiğin stresini biraz da olsa üzerinden atmak isteyen kişiler tarafından sıkça tercih edilir.

Navigasyon Aleti

Kar marjı çok yüksek olan bu ürünler özellikle İstanbul’da çok işe yaramaktadır. Google Maps ya da Nokia Here gibi akıllı telefon için üretilen navigasyon uygulamaları olsa da performansı yalnızca bu iş için üretilen navigasyon aletleri kadar değildir.

Yapı & Hırdavat

Tornavida, abajur, balkon perdesi, makas, kontrol kalemi vb. ürünler dükkanda rahatlıkla satılabilir.

Oyuncak

Oyuncak satışı yapmak oldukça karlıdır ve bulunulan bölgeye göre sadece oyuncak satışıyla çok yüksek miktarlarda ciro elde etmek mümkündür. Oyuncak satışı yapan girişimcilerin sektörü takip etmesi ve  yeni trendleri yakalayıp hızla uyum sağlaması gerekir.

Çocuk Kıyafetleri

Gerçekçi olmakta fayda var, ülkemizin yarısından fazlasının çocuğunun marka kıyafetler giymesini sağlayacak kadar para kazandığı söylenemez. Durum böyleyken tüketiciler özellikle çocuk kıyafetlerinde fiyat-performans odaklı satın alma kararı veriyor ve bu sayede uygun fiyatla ürün satan girişimciler yaptığı çok sayıda satıştan ciddi miktarda kar elde ediyor. Buna karşın yaş büyüdükçe kaliteye daha fazla önem veriliyor.

Kil

Doğal güzellik maskelerine ilgi gösteren kadınlar özellikle kil maskelerine ayrı bir önem veriyor ve bu ürünlerin kar marjı oldukça yüksek. Çeşitli kurumlardan tedarik edilebilen bu ürünler gerekli onayları alması halinde rahatlıkla alıcı bulabilir.

Şifalı Bitkiler

Ihlamur, rezene, ısırgan otu vb. ülkemizde sıkça tüketilmekte ve tüketiciler bu ürünlerin en doğal olanları için harcama yapmaktan çekinmemekte. Çeşitli tedarik yöntemleriyle en kaliteli ürünlere ulaşmak oldukça kolay ve satışını gerçekleştirmek de bundan farklı değil.

dükkanda ne satabilirim
dukkanda ne satabilirim diyenler icin 38 ilginc urun onerisi

Çorap

Soğuk geçirmez, su geçirmez vb. niteliklere sahip olsun ya da olmasın çorap satışı yapmak oldukça mantıklı. Kar marjı çok yüksek olan bu ürünler ne kadar sade olursa o kadar fazla satıyor.

Sırt Çantası

Sırt çantası kullanımı ülkemizde de giderek artıyor. Okula gidilsin veya gidilmesin bu ürüne ciddi bir eğilim var ve şık sırt çantalarıyla ciddi satış rakamlarına ulaşmak mümkün.

Forma

Dört büyüklere ek olarak yerel takımların formalarının da dükkanda bulundurulması halinde dükkana yalnızca bu ürünler için gelen müşterilerin sayısı artabilir.

Puzzle

Zeka gelişimine katkısı bulunan bu ürün özellikle ebeveynler tarafından satın alınmakta ve seviye seviye farklı ürünlerin dükkanda bulunması halinde tek seferde birden fazla satış yapılması da mümkün.

Tencere & Tava

Kaliteli olması kaydıyla tencere ve tava satışı da rahatlıkla yapılabilir. Son dönemlerde özellikle demir döküm ürünler revaçta ve bulunması bazen oldukça zor olabiliyor.

İndirim Kuponu

Unutmayın girişimcinin her zaman farklı düşünmesi gerekir. Bu kapsamda kurumsal firmalarla iş birliğine giderek indirim kuponu satmak fikri oldukça yaratıcı ve ülkemizde henüz tam anlamıyla uygulanmaya başlamış değil. İndirim kuponu satışı için tüketicinin doğrudan ödemesi gereken bir bedel kesinlikle olmamalı, ancak belirli anlaşmalar yaparak konuyu daha cazip hale getirebilirsiniz.

Seyyar Ne Satabilirim

Dükkan sahibi olmanın yanı sıra bazı ürünler özellikle seyyar satışta ciddi satış hacmine sahip olabiliyor. Bu anlamda ayrıca bir çalışma yaparak belirlediğimiz; kar marjı yüksek olan ve Seyyar olarak satılabilecek ürün tavsiyelerimizi de bu bölümden inceleyebilir ve daha fazla fikir edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. MERHABALAR BU İNDİRİM KUPONU SATMAK DEDİĞİNİZ ANLAYAMADIM BİRAZ AÇARMISINIZ.MESELA BEN KIRTASİYECİYİM İNDİRİM KUPONU NASIL SATILIRKİ ?

    1. Merhaba Emre Bey,

      Örneğin herhangi bir e ticaret sitesi üzerinden tarafınıza tanımlanan bir indirim kodunu belli bir ücret karşılığında satabilirsiniz. Mesela 100 TL ‘lik bir indirim kodunuz var, birisine bunu 50 TL ye satabilirsiniz. Böylelikle her iki tarafta bu ticaretten kazançlı çıkmış olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu