fbpx
BankalarBlogİhtiyaç Kredisi

Çekilen Kredi Ertesi Gün Kapatılınca Ne Kadar Faiz Ödenir

Kişiler nakit ihtiyacı duyduklarında bankalardan belirli miktarlarda ve belirli vadelerde ihtiyaç kredisi çekerler. Krediyi çekmeden önce bir piyasa araştırması yaparak, en uygun ihtiyaç kredisi ile birlikte ihtiyaç kredisi faiz oranları ve güncel kampanyaları incelerler. Kendi gelir düzeylerine ve aylık olarak ödeme zorluğu çekmeyecekleri kredi miktarını çekerler.

Fakat çekilen kredinin yani gereken paranın önemi ortadan kalkarsa, ertesi gün kapanabilir. Bu konuya bir açıklık getirilmesi gerekirse, kredinin ertesi gün kapanması gibi bir şey yoktur. Krediyi çeken birey, krediyi ertesi gün kaparsa yayınlanan bildirgelere göre ceza öder. Ama bazı makalelerde de, 14 gün cayma süresi vardır diye bir yazı geçer. Bankalardan kredi çekerken, imzaladığınız yerleri dikkatli şekilde ödemenizi rica ediyoruz. Çünkü bazı bankalar ertesi gün ödenen kredilerde faiz almaz ve sizleri cayma hakkınızdan dolayı verdiği parayı geri alır. Ama dosya masrafları vb ücretler, sizlerden alınır. Fakat bazı bankalarda, ertesi gün ödendiği zaman faiz ödemesi isteyebilir.

Kredi kullandıktan sonra iptal edebilir miyim?

Konut alımlarında yada ihtiyaç için kullandırılan kredilerde bazen istenilen durumlar ortaya çıkmıyor. Çok acil kredi kullanmanız gerekli bir durum varken, bir anda keşke çekmeseydim diyebiliyorsunuz. Yasaların bizlere tanıdığı haklar neticesinde 14 gün içinde sebep göstermeksizin krediden cayma hakkınızın olduğunu söylemek isteriz. Cayma hakkı sözleşmenin oluşturulduğu tarih itibariyle başlar fakat bu sözleşmenin sizlere verildiği andan itibaren devreye girer. Kredi iptali ile ilgili süre ise bu tarihle birlikte başlar.

Konut kredisini iptal ederseniz ceza ödenir mi?

İpotek işlemleri yapılmadan kredi tutarı satıcıya iade edilmediği için, kullandırım yapılarak tutarın Tüketici hesabında beklediği durumlarda iptal edilmek istenir ise sadece faturalı giderlerin  yani Tüketici tarafından ödenmesi şartıyla krediler iptal edilebilir. Yalnız bunun yanında Banka yüzde iki erken kapama cezasını sizlerden tahsil edebilir. Ancak Konut Kredisinde Yargıtay ‘dan Erken Ödeme Cezası ile ilgili bir karar bulunmakta olup, bazı durumlarda erken ödeme cezası tahsil edilememektedir. Bu konuda emsal kararı görmek ve daha kapsamlı bilgi almak için bu bölümü ziyaret edebilirsiniz.

Kredi erken kapatılırsa faiz indirimi olur mu?

Bankacılık sisteminde mevcut ödeme planına bağlı olan bir krediyi almaktan vazgeçtiğinizde veya ertesi gün ödemek istediğinizde,  Banka sizden sadece o güne kadar işleyen faizi talep eder ve bunu ödemek zorundasınız. Bu faiz bakiyesinin yanı sıra ekstra faiz talebinde bulunulması yasaktır. 22.05.2015 Resmi Gazete’ de işleme alınan ve Gümrük Ticaret Bakanlığı’ nın takibinde olan TÜKETİCİ KREDİSİ SÖZLEŞMELERİ YÖNETMELİĞİ’ nde de yayınlandığı üzere, iki taksit arasında kapama yapılması halinde aradaki gün farkı kadar faiz ödemesi yapılmasının vurgusu yapılmıştır.

kredi erken kapatma faiz hesaplama
cekilen kredi ertesi gun kapatilinca ne kadar faiz odenir

Kullandığım krediyi iptal edersem ceza öder miyim?

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliğine istinaden 14 gün içinde Tüketici olarak krediyi kapatma hakkınızın olduğunu bir kez daha aktarmak istiyoruz. Fakat bu bedel bu süre içinde kullanıldı ise bu dönem içinde işleyen faizi ödemekte tam yükümlü olursunuz. Ama cayma hakkınızı Kredi veren Banka’ya bildirdikten sonra 30 gün içerisinde mutlaka ödemeniz gerekiyor.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu