fbpx
Hibe KredilerSon Dakika

Bakan Fakıbabadan Talimat : Çiftçiler Proje Parası Ödemeyecek

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba geçtiğimiz gün STK’lar ile bir araya geldi ve yıllardır çözülmesi gereken bir sorun olduğu dile getirilen proje parası konusuna ilişkin direktifler verdi. Bu kapsamda Fakıbaba tarafından verilen talimatla çiftçilerin hibelerden yararlanabilmek için proje parası ödemesi yapması gerekmeyeceği açıklandı.

Ardahan Valisi ile bölgedeki tarım ve hayvancılık uygulamalarını tartışmak amacıyla basına kapalı bir toplantı gerçekleştiren Fakıbaba, toplantı çıkışında Ardahan Valiliği Toplantı Salonu’nda STK temsilcileriyle bir araya geldi. Üreticilerin de katıldığı toplantıda proje parasının gündeme gelmesinin ardından konuşan Fakıbaba çiftçiler açısından oldukça müjdeli bir haber verdi.

Bölgede okuma ve yazma bilmeyen kişilerin de olabileceğine ve bu nedenle proje çizimi yaptırma zorunluluğunun kaldırılması gerektiğine inandığını belirten Fakıbaba bu çıkmazın doğal olmadığını ve çözüme kavuşturulduğunu söyledi. Proje parası ödemesi nedeniyle yararlanılan hibenin yarısının henüz alındığı sırada harcandığını belirten Fakıbaba, oldukça sinir bozucu olarak nitelendirdiği bu durumun çözüme kavuşması için Bakanlığa bağlı çalışan  birimlere emir verdi.

Bilindiği gibi TKDK ya da hayvancılıkla ilgili yararlanılması gereken birçok destek için öncelikle proje çizimi yapılması gerekiyor. Fakat proje çizimi ya da hazırlanması konusunda herhangi bir eğitimi olmayan çiftçiler bu projelerin çizdirilmesi ya da hazırlanması amacıyla aracı kuruluşlara veya mühendislere yüklü miktarlarda ödeme yapıyor. Bu kapsamda proje parası doğrudan devlete yapılmış bir ödeme olmasa da hibelerden yararlanabilmek için aracı kuruluşlara ödenmesi gereken bir bedel niteliği kazanıyor. Yıllardır çiftçilerin şikayet ettiği bu uygulamada norm projeler uygulamasına geçileceği ve proje çizimi yapılması gerekmeyeceği duyuruldu. Projelerin çizimi Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı mühendisler tarafından bir standarda bağlanacak ve çiftçiler yalnızca karar vermekle yükümlü olacak.

bakan fakibabadan talimat ciftciler proje parasi odemeyecek

Fakıbaba konuşmasını 09.12.2017 itibariyle TKDK ya da Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na bağlı hiçbir birimin proje parası almayacağını bunun bir emir olduğunu söyleyerek noktaladı.

Fakat fabrika yapımı, modern üretim teknikleriyle donatılmış iyi tarım uygulamaları vb. yenilikçi ya da ar-ge sonucu ortaya çıkan daha önceden ön görülemeyen projelere sahip olan üreticilerin proje çizimini kendisi yapması gerekiyor. Proje parası ödemesi yapmayacak çiftçiler ahır yapımı vb. basit nitelikteki hibelerden yararlanmak isteyenler olacak.

Sitemiz üzerinden Ziraat Bankası 2020 Faizsiz Çiftçi Kredisi ile ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu