fbpx
Emekli

1000 TL Emekli Bayram İkramiyesi Nasıl Alınır (Başvuru, Şartlar)

Geçtiğimiz dönemlerde emeklilere istinaden yapılan en önemli açıklamalardan birisi seçim öncesinde 1000 TL’lik ikramiyelerin verilecek olmasıydı. Toplamda 2 defa verilecek olan bu ikramiyelerin ne zaman verileceği ve ne gibi detaylara sahip olduğu netleşti. Bu kapsamda emeklilere 1000 TL ikramiye için ne yapmak gerekiyor tüm detaylarıyla değinilmesi ve bazı noktaların aydınlatılması yararlı olabilir.

Emekli İkramiyesi için Tarih Netleşti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu tarafından yapılan açıklamaya göre emeklilerin alacakları ilk ikramiye 7 ila 8 Haziran 2018 günlerinde hesaplara yatırılacak. Yatırılacak ilk ikramiyenin tutarı ise 1000 TL civarında.

Katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamasında Bağ-Kur ve emekli sandığı üyesi kişilerin ikramiyelerinin 7 haziran günü, SSK’lıların ise 8 Haziran günü emekli ikramiyesini alacağını belirten Sarıeroğlu, ilerleyen günlerde ödemenin ikinci ayağının da yapılacağını belirtti.

Primler Her Yıl Yatırılacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin tatile girmesinden hemen önce alınan kararla Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde 1000’er TL ikramiye verilmesinin sürekli hale getirildiği açıklandı. Bu kapsamda emeklilere verilecek ikramiyelerin devlet bütçesine maliyeti 22 milyar TL kadar olacak.

Maliyetin bu denli yüksek olması özel sektörün de konuyla yakından ilgilenmesine neden oluyor. Bütçe giderlerinin artması kaynaklı Hazine’nin borçlanması sonrasında bütçe açığı riskinin olduğunu düşünenler endişelerini dile getiriyor fakat konuyla ilgili bir açıklama yapılmış değil.

Bu konuyla ilgili yapılan en yakın açıklama artan bütçe giderlerinin karşılanması için vergi, varlık ve imar barışı adımlarının atıldığı yönünde. Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamaya göre bu adımların devlet bütçesine katkısı 15-16 milyar TL kadar olacak fakat bu düzenlemelerin geçici olduğu, sürekli gelir anlamı taşımadığı da unutulmamalı.

Kimler Bayram İkramiyesi Alacak

Söz konusu ikramiye sadece emeklilerle sınırlı değil emeklilerin yanı sıra şehit yakınları ve gaziler, vazife ve harp malüllüğü aylığı alan vatandaşlar, köy korucuları, şeref aylığı sahipleri, şampiyon milli sporcular, kore, kıbrıs ya da istiklal savaşı gazileri, terör mağdurları ve bu mağdurların hak sahibi yakınları da ikramiye alacak.

Maaşla Orantılı İkramiye Ödemesi Yapılmayacak

Emekli ikramiyesi kişilerin maaşlarına bakılmaksızın yapılacak ve 1000 TL civarında olacak. Bu düzenlemeden yeni emekli olanlar da yararlanacak fakat Ramazan Bayramı sonrasında yeni emekli olanlar sadece Kurban Bayramı öncesinde ödenecek ikramiyeden yararlanabilecek.

Yeni Emekliler İkramiye Alacak Mı

Yeni emekli olan vatandaşlar da emekli ikramiyesi düzenlemesinden yararlanma imkanına sahip. Bu kapsamda Ramazan Bayramı öncesinde emekli olan vatandaşlar 2 ikramiye, Ramazan Bayramı’ndan sonra Kurban Bayramı’ndan önce emekli olan vatandaşlar bir ikramiye alacak. İlerleyen yıllardaki ikramiyelerden ise eksiksiz şekilde yararlanabilecek.

İkramiye Maaşla Beraber Mi Yatırılacak

Ödemelerin ne zaman yapılacağı konusunda yetkili kılınan kurum Sosyal Güvenlik Kurumu, bu kapsamda yapılan açıklamalara göre ikramiyelerin maaşla birlikte yatırılması gibi bir zorunluluk yok. Kurum, ikramiyeleri maaştan daha önce de daha sonra da yatırabilir fakat genel kanı ikramiyelerin maaş öncesinde bayram tarihlerine endeksli şekilde hesaplara yatırılacağı yönünde.

İkramiyeden Yararlanmak için Ne Yapılmalı

İkramiyeden yararlanabilmek için bir başvuru yapılması ya da talepte bulunulmasına gerek yok, SGK otomatik olarak ikramiyeye hak kazanan kişilere ödemelerini yapacak. Bu imkandan yararlanmak için emekliliğe hak kazanılması ve güvence altına başarıyla girilmiş olması gerekiyor. SGK, emekli maaşı tanımlamasının yapıldığı banka hesabına ikramiyeyi yatıracak. Tanımlama kontrolü için bankayla görüşülebilir ya da e-Devlet SGK hizmetleri alanından bilgi alınabilir.

İkramiye Şartları

Emekli ikramiyesinden yararlanılabilmesi için gün ve prim şartının sağlanmış olması gerekmekte. Emeklilerin ilk yıl içerisinde ikramiye almaya hak kazanması için iki bayramın da öncesinde bir tarihte emekli olmuş olması gerekiyor. İki bayram arasında emekli olanlar ilk yıl için sadece bir ikramiye almaya hak kazanacak, ikinci yıldan itibaren ise bayram öncesindeki her ikramiyeden yararlanabilecek.

Emekli İkramiyesi Ne Kadar

Yapılan açıklamalara göre Ramazan Bayramı öncesinde 1000 TL, Kurban Bayramı öncesinde 1000 TL olmak üzere yıl içerisinde toplamda iki defa ikramiye ödemesi yapılacak.

1000 TL emekli ikramiyesi
1000 tl emekli ikramiyesi icin ne yapmali

Ramazan Bayramı Ne Zaman

14 Haziran 2018 Perşembe günü Ramazan Bayramı arifesi olarak başlayan dönem 15 Haziran 2018 Cuma, 16 Haziran 2018 Cumartesi, 17 Haziran 2018 Pazar günlerini kapsayacak. 16 Mayıs 2018 Çarşamba günü başlayan Ramazan ayı 14 Haziran 2018 günü son bulacak.

Kurban Bayramı Ne Zaman

20 Ağustos 2018 Pazartesi günü başlayan kurban bayramı, 21 Ağustos 2018 Salı, 22 Ağustos 2018 Çarşamba, 23 Ağustos 2018 Perşembe ve 24 Ağustos 2018 Cuma günlerini kapsayacak.

PTT Kredisi Veren Bankalar Listesi ve Gerekli Belgeler Nelerdir konulu yazımızı da ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu