fbpx
SGK

Bağkur Borcunu Ödemeyenler Sağlıktan Yararlanabilir mi

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmetlerinden yararlanabilmek için çalışılan iş koluna göre değişmekle birlikte her ay düzenli olarak prim ödemesi yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra emekli olabilmek için de prim ödemelerinin eksiksiz yatırılması şarttır. BAĞKUR ödemelerinin yapılmaması veya geciktirilmesi halinde sağlık hizmetlerinden yararlanılabilmesi ya da yararlanılamaması hakkında düzenlenmiş bir kanun maddesi bulunmaktadır. Buna ve torba yasa olarak sunulan bir değişikliğe değinmeden önce Bağkur ve Bağkur borçları ile ilgili SGK açıklamalarına değinmek yararlı olacaktır.

bagkur borcu sağlıktan yararlanır mı
bagkur borcunu odemeyenler sagliktan yararlanabilir mi

BAĞKUR Nedir?

Öncelikle SSK ya da Emekli Sandığı için farklı prosedürlerin var olması sebebiyle Bağkur’un kimleri kapsadığını bilmek gerekir. BAĞKUR, serbest meslek erbapları ya da kendi sigortasını yatıran kişiler için oluşturulmuş bir sosyal güvence sistemidir. Bağkur ödemesi yapan bir kişi 4/1-b’ye tabiidir ve BAĞKUR ibaresi geçtiğimiz dönemde fiili olarak ortadan kaldırılmıştır. Kafa karışıklığının önüne geçmek için bilinmesi gereken BAĞKUR’luların 4B’ye tabii olduğu ve yasal düzenlemeler konusunda 4B’ye istinaden yapılan değişikliklerle ilgilenmesi gerektiğidir.

BAĞKUR Borcu Nasıl Öğrenilir?

Bağkur borcunu ödemeyen kişilerin sağlık hizmetlerinden yararlanıp yararlanamayacağını öğrenmeden önce borcunu ne kadar geciktirdiğini ve ne kadar borcu olduğunu öğrenmesi gerekir. Bağkur borcunu sorgulamak isteyenler E-Devlet sistemi aracılığıyla bunu gerçekleştirebilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) hizmetleri altında bulunan 4B Borç Durumu bağlantısını takip ederek borç sorgulaması yapılabilir.

Bağkur Borcu Olanlar Sağlık Hizmetinden Yararlanabilir Mi?

Bir önceki alt başlıkta BAĞKUR borcunun nasıl öğrenilebileceğine değinilmişti. Bu kapsamda BAĞKUR borcu 60 günden daha fazla süredir ödenmemiş olan sigortalıların sağlık hizmetlerinden sosyal destekle birlikte yararlanması mümkün değil.

Diğer yandan SGK borcu bulunmasından dolayı BAĞKUR’luların  ödeyeceği sağlık hizmet ücretleri de üst perdeden faturalandırılacaktır. Dolayısıyla ödenecek ücret ve SGK borcu arasında bir seçim yapılması dahi gerebilir. Çoğu zaman sağlık ödemesinin yapılmasındansa kredi veya borç yardımıyla SGK primlerinin yatırılması daha mantıklı olmaktadır.

BAĞKUR Borcu Olanların Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilmesiyle ilgili Torba Yasa

Geçmişte yürürlüğe sokulmaya çalışılan bir torba yasa uyarınca sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyen BAĞKUR’luların prim borçlarını yapılandırmak istemeleri halinde bunu gerçekleştirebilmelerine imkan verilmek istenmişti. Daha sonra SGK, yapılandırma kampanyası başlatmış ve borcunu yapılandırarak en fazla 36 ay taksitle ödeyecek kişilerin ilk taksitini yatırdıktan sonra sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmesi sağlanmıştı.

Bu yalnızca belirli dönemi kapsayan geçici bir torba yasaydı. 2015 yılının Ekim ayını kapsayacak şekilde çıkartılmış, daha sonra bu süre Aralık 2016’ya kadar uzatılmıştı fakat şu an yürürlükte böyle bir düzenleme bulunmuyor.

Hükümete yakın medya organları tarafından ortaya atılan iddia, önümüzdeki dönem içerisinde GSS ile ilgili bir düzenleme yapılacağı ve borcu olan BAĞKUR’luların GSS sayesinde sağlık hizmetlerinden yararlanabileceği yönünde, fakat henüz atılmış somut bir adım bulunmamaktadır.

SGK, Bağkur ya da diğer Sosyal Güvence konuları ile ilgili daha geniş bilgilere ulaşmak için SGK bölümümüzü buradan https://onlinekrediler.net/sgk ziyaret edebilirsiniz.


Etiketler

Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı