fbpx
Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi-Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme Sorgulama (Anında)

Ülkemizde faaliyet gösteren en köklü bankalardan birisi olan Yapı Kredi, bireysel kredi ve kredi kartları konusunda her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu kapsamda iletilen kredi ve kredi başvuruları için bilgi edinme hakkı bulunan tüketicilerin şubelerde yoğunluk yaratmaması nedeniyle çeşitli hizmet kanalları aracılığıyla kredi başvurusunu sorgulaması mümkündür.

Yapı Kredi, kredi başvuru durumu sorgulaması konusunda tüketicilerin yararlanabileceği en geniş alternatife sahip bankalar arasındadır ve bu kapsamda tüketiciler kendileri için en iyi olan yöntemi seçerek başvuru durumunu öğrenme olanağına sahip olur.

Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

Yapı Kredi’ye iletilen kredi başvurularının tümü ön başvuru statüsünde değildir. Tüketicilerin hali hazırda Yapı Kredi’de aktif bir hesap sahibi olması durumunda anında tahsis imkanından yararlanması da mümkündür. Bu kapsamda iletilen kredi başvuruları aynı gün içerisinde değerlendirilir ve yanıtlanır.

İletilen kredi başvurularının riskli olup olmadığı konusunda net bir kanıya varılamaması halinde personel incelemesi için kuyruğa alınması da olasıdır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda kredi başvurusunun sonuçlanması 1-3 gün kadar sürecektir.

Başvuru Nasıl Sorgulanır

Yapı Kredi, sadece iletilen kredi ve kredi kartı başvurularının sorgulanabilmesi amacıyla Akıllı Takip hizmetini faaliyete sokmuştur. Tüketiciler Yapı Kredi’nin internet sitesi, Yapı Kredi’nin çağrı merkezi ya da SMS ile kredi veya kredi kartı için ilettiği başvurunun ne durumda olduğunu rahatlıkla öğrenebilmektedir.

Kredi Kartı Başvuru Sorgulama

Kredi kartı için ilettiği başvuruyu sorgulamak isteyen tüketiciler Yapı Kredi’nin web adresine giriş yaptıktan sonra Bireysel Bankacılık > Kartlar > Kredi Kartı Başvuru Sorgulama adımlarını takip ettikten sonra TCKN ve cep telefonu numarasıyla başvurusunun durumunu öğrenebilir. Eğer hali hazırda Yapı Kredi’nin bir müşterisi tarafından iletilen başvuru söz konusuysa internet şubeye giriş yapıldıktan sonra Kredi Kartları sekmesine erişilebilir. İnternet şube üzerinden yapılan sorgulamada red nedenlerine de erişilebilmektedir.

Ek olarak SMS ile sorgulama imkanı da bulunmaktadır. Kart Tipi boşluk TCKN yazıp 4407’ye kısa mesaj gönderen tüketiciler yine mesaj olarak başvurusunun sonucunu öğrenebilmektedir. Başvuru sorgulaması yapılabilecek kart tipleri:

 • World Kredi Kartı,
 • GOLD Kredi Kartı,
 • Platinum Kredi Kartı,
 • ADIOS Kredi Kartı,
 • ADIOSPRM Kredi Kartı,
 • Play Kredi Kartı,
 • Taksitçi Kredi Kartı,
 • CRYSTAL Kredi Kartı,
 • Kocailem Kredi Kartı,
 • FBGOLD,
 • FBPLATINUM,
 • OPET’tir.

Kredi Başvurusu Sorgulama

İhtiyaç, taşıt ya da konut kredisi için başvuru iletilmiş olması fark etmeksizin tüm kredi başvurularının sorgulanması mümkündür.

Hali hazırda Yapı Kredi Bankası müşterisi olan tüketiciler başvurusunun ne durumda olduğunu öğrenebilmek için Krediler menüsünü kullanabilir.

SMS ile sorgulama yapmak isteyen tüketiciler:

 • İhtiyaç kredisi başvurusunun durumunu öğrenmek için BIREYSEL boşluk TCKN yazıp,
 • Taşıt kredisi başvurusunun durumunu öğrenmek için TASIT boşluk TCKN yazıp,
 • Konut kredisi başvurusunun durumunu öğrenmek için KONUT boşluk TCKN yazıp 4407’ye kısa mesaj atabilir.

yapi kredi kredi basvuru sonucu ogrenme sorgulama

Kredi İade Edilebilir Mi?

İlettiği kredi başvurusunun olumlu yanıtlanması fakat kullanımından vazgeçilmesi durumunda cayma hakkından yararlanmak mümkündür. Cayma hakkı uyarınca tahsis edilen kredilerin 14 gün içerisinde herhangi bir komisyon, ceza ya da faize maruz kalmadan aynen bankaya iade edilmesi mümkündür. İade sürecini başlatabilmek için tek yapılması gereken çağrı merkezi ya da banka şubeleriyle iletişime geçmektir.

Sitemizde yer alan Şubeye Gitmeden Yapı Kredi Kredi Başvurusu konulu yazımızı da bu bölümden ortalama 3 dk okuyabilir ve kredi başvurunuzu yapabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu