fbpx
Taşıt Kredisi

Taşıt Kredisi Aracın Yüzde Kaçını Veriyor 2021

İkinci el ya da sıfır araç alımında dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de kredidir. Otomobil satın alırken bankalardan kredi desteği alabilmeniz mümkündür. Ancak hiçbir banka, yayınlanan kanunlar doğrultusunda araç değerinin tamamını kredi olarak vermemektedir. Ülkemizde yaşamakta olan ve taşıt satın almak isteyen kişilerin öncelik olarak belirli bir peşinat bulundurması ve daha sonra geri kalan kısım için taşıt kredisi başvurusu yapması gerekmektedir. Belirli peşinat ya da birikmiş bir para bulunmadan sadece kredi ile araç satın alabilmek mümkün değildir. Geçtiğimiz yıla göre bankaların karşılayacağı yüzde miktarı ise değişiklik göstermiştir.

16 Mart 2021 tarihinde resmi gazetede yayımlanan yönetmelik doğrultusunda bankaların taşıta yüzde kaç kredi vereceği belirlenmiştir. Bu yönetmelik doğrultusunda bankaların vereceği taşıt kredisinin yüzdesi iki farklı seçenek olarak sunulmaktadır. 100 bin Türk lirası üzerinde olan araçlara yüzde 70 oranında taşıt kredisi sağlanırken ikinci el araçlarda ise bu durum maksimum yüzde 50 olmaktadır. Bankaların araç alımında sağlayabileceği finansal taşıt kredilerinin yüzde miktarı şu şekildedir; 

  • 100.000₺ ve üzeri – %70 
  • 100.000₺ altındaki araçlar – %50 

Sıfır Araçlarda Taşıt Kredisi 

Taşıt kredisi, genellikle sıfır araçlarda tercih edilmekte olan kredilerden biridir. Ancak satın alınacak olan taşıt, sıfır olsa da bankalar bu aracın tamamına kredi vermemektedir. Bu noktada yine önemli olan satın alınacak olan aracın değeridir. Örneğin 100.000₺ değerinde ya da daha yüksek bir değerde araç satın aldığınızda banka bu aracın %70’ini karşılamaktadır. Ancak satın alacağınız sıfır taşıt 95.000₺ olduğunda bankadan çekebileceğiniz taşıt kredisi, aracın değerinin maksimum %50’sini karşılamaktadır. Bu noktada taşıtın değeri, üretici tarafından belirlenmekte olan ülke liste fiyatıdır. 

İkinci El Araçlarda Taşıt Kredisi 

Ülkemizde sadece sıfır araç alırken değil aynı zamanda ikinci el araç satın alırken de bankalardan taşıt kredisi alabilmeniz mümkündür. Bu noktada dikkat edilmesi gereken husus ikinci el aracın değerinin belirlenmesidir. Sıfır araçlarda üreticinin belirlediği liste fiyatları baz alınırken ikinci el araçlarda ise bu durum değişiklik göstermektedir. İkinci el araçların fiyatının belirlenmesinde dikkat edilen nokta aracın kasko değeridir. Belirlenen araç kasko değeri, bankaların da taşıt kredisi verirken baz aldığı kriterdir. Bankalar kasko fiyatı belirlenen araç fiyatının %50sine kadar kredi vermektedir. Sıfır araçlarda olduğu gibi ikinci el araç kredilerinde de 100 bin türk lirası üstündeki ikinci el araçlar için de araç kasko değerinin %70’ine kadar kredi sağlanabilmektedir. 

Otomobillerde Taksitli Satış Mümkün Mü? 

Geçtiğimiz yıllarda ikinci el otomobillerde taşıt kredisi çekmek mümkün değildi. Ancak yayımlanan yönetmelik doğrultusunda ikinci el araçlarda da taksitli taşıt kredisi çekebilmek mümkün hale geldi. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Maalesef  tüm ikinci el araçlar için taşıt kredisi verilmemektedir. Satın alacağınız ikinci el aracın maksimum 10 yaşında olması gerekmektedir. Örneğin 2021 yılında ikinci el bir araç için taşıt kredisi kullanmak istiyorsanız aracın en geç 2011 yılında üretilmiş olması gerekmektedir. Fakat bu yaş sınırlaması bazı bankalarda 5 yıla kadar düşebilmektedir.

Taşıt kredisi almayı düşünüyor ve konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, Taşıt kredileri kategorimizdeki yazıları okuyabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu