fbpx
Ticaret

Senetle Motor Satan Bayiler ve Firmalar

Finansal darboğazın giderek artması ve bankaların kredi imkanlarının giderek daha maliyetli hale gelmesinin ardından senetle motor başta olmak üzere çeşitli motoru araçların satışı giderek daha yaygın bir hale gelmiştir. Senetle motor satan yerlerden belirli bir vade süresince temin ettiği borçla motorunu satın alabilen tüketicilerin bu sayede çok daha kısa süre içerisinde motor sahibi olması mümkün gibi görünse de aslında senetle motor satın almadan önce mutlaka bazı konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda senetle motor satın almadan önce nelere dikkat edilmesi gerektiği ve senetle motor satın alınabilecek yerlerin nerelere olduğuna değinmek yararlı olacaktır.

Senetle motor satın almadan önce mutlaka ilgili satış işleminin yani senedin vadeler sayısınca eşit parçalar haline bölündüğünden emin olunması gerekir. Bazı durumlarda ve yaşananların aktarıldığı ortamlarda edinilen bilgilere göre çeşitli kurumlar senetle motor satın almak isteyen kişilerin satın almak istediği araç değerince bir senetle ödeme yapmasına imkan verecek nitelikte tek bir senet oluşturmakta fakat ödemeleri taksitler halinde almaktadır. Bu, doğru değildir y olması gereken yapılan her ödemede karşılığı bir senedin satın alınmasıdır. Dolayısıyla tek bir senet ile taksitli satış işlemi gerçekleştirebileceğini söyleyen kişi ve kurumlardan uzak durulması gerek gerekmektedir.

Neden Senetle Motor Alınır

Senetle motor alınmasının ardında yatan sebeplerin başında hiç şüphesiz kredi notunun düşük olması ya da hiç oluşmaması ve bu nedenle de bankalardan kredi kullanılamaması gelmektedir. Senetle motor satacak kişi ya da kurumlar motorun satışını gerçekleştirmeden önce kredi notunu kontrol etmeyi tabii ki isteyebilir fakat bu kontrol genel itibariyle senedin ne kadar vade farkıyla düzenleneceğini tespit etmek için kullanılır.

Yani yüksek kredi notuna sahip bir kişi senetle motor satın alırken bankaların sunabileceğinden daha düşük bir faiz oranıyla dahi taksitle motor satın alımı yapabilecekken kredi notu düşük olan kişilerin daha yüksek vade farkları ile motor satın alması gerekebilir. Her halükarda vade farkı konusunun pazarlığa açık olabileceği, bu kapsamda çeşitli teminatlar ya da doğrudan pazarlık yapılması halinde vade farkında indirime gidebileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Senetle motor satılmasının ardında yasadışı herhangi bir prosedür ya da motivasyon yoktur, senetle motor satışı en basit haliyle peşin ödenmesi gereken bedelin vadelere yayılması anlamı taşır. Senet ülkemizde çeşitli farklı amaçlar içinde kullanıldığı için çoğu zaman şüphe ile yaklaşılsa da aslında birey ve kurumlar arasındaki vadeli satışın bankaya başvurmadan gerçekleşmesi adına önemli bir boşluğu doldurmaktadır, bu kapsamda kurallara ve kanunlara uygun şekilde düzenlenen senetlerle motor satın alınması konusunda çekimser davranılmaması mantıklı olabilir.

Yukarıda da belirtildiği gibi dikkat edilmesi gereken en önemli şey senetlerin vade sayısında vadede ödenecek tutar kadar düzenlenmesi ve her ödemeden sonra mutlaka senedin ilgilisinden alınmasıdır.

Senetle Motor Satılan İller

Senetle motor satın almak isteyen İstanbul, İzmir, Ankara, Adana, Antalya, Düzce, Bursa, Sakarya, Balıkesir, Karabük ya da türevi illerde yaşayan kişilerin kendi şehirlerinde var olan motor satış bayilerine doğrudan başvuru yapıp motoru senetle satın almak istediğini belirtmesi ya da senetle motor satışı yaptığını tespit ettiği farklı illerdeki firmalara giderek motorunu buradan satın alması mümkündür.

Senetler genellikle 24-36 ay vadeyle düzenlenir, ancak daha düşük fiyatlı motor satın alacak kişiler için 12 ay maksimum vade sınırı olabilir. Vade konusu yani taksidin kaç tane olacağı da yine firma ile kişi arasında yapılan görüşme sonrasında belirlenecektir. Kişiler ihtiyaçları dahilinde nasıl bir ödeme planını kabul edebilecekleri konusunda firmayı bilgilendirdikten sonra firma da bu şartlara uygun bir şekilde senet düzenlemekte motorun satışını gerçekleştirebilmektedir.

Senetle Motor Satışı Yapan Yerler

Senetle motor satışı yapan yerlerin başında

  • Evkur,
  • Çınar Motor,
  • Birikimoto,
  • Mutluevim,
  • Point Motor yer almaktadır.
Senetle Motor Satan Bayiler ve Firmalar
senetle motor

Bu firmalar en çok bilinenleri olup, haricen bir çok firma daha olabilir. Bu konuda sahibinden.com sitesindeki ilanlar da kontrol edilmelidir. Bu kapsamda aslında anlaşılması gereken her motor bayisinin senetle motor satışı yapabileceği olmalıdır. Doğrudan size en yakın motor satış noktalarını arayarak senetle satış imkanları hakkında bilgi edinebilirsiniz, eğer daha önceden bu tarz bir satış yapmadılarsa dahi çeşitli konularda anlaşılması halinde her firma senetle satış yapmayı kabul edebilir.

Bir alternatif olarak senetle araba satan konulu bölümümüzü de inceleyebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu