fbpx
Kripto Para

Margin Trading Nedir?

Türkçesi Marjin Ticareti olan Margin Trading kaldıraç kullanarak büyük kârlar kazanmanıza yardımcı olan, aynı zamanda da kazandırdığı kadar riskli bir alım satım yöntemidir. Margin Trading’te kaldıraç kullanarak üçüncü bir parti tarafından sağlanan fon sayesinde size ait olmayan hayali bir parayla yatırım yapabilirsiniz. Bu yatırım büyük paralar kazanmanızı sağlayabileceği gibi büyük zararlara da sebep verebilir. Destekli ve tutarlı öngörülere sahip olmadan margin trading kullanmak oldukça tehlikeli olabilir. Bu fonlar genellikle bir yatırım borsacısı tarafından sağlanmaktadır fakat bazen kripto para platformları da bu fonu sağlamaktadır. Marjin Tradin’de kullanılan short position, long position gibi terimler vardır. Bunların anlamını öğrenmek yatırımınızın güvenliği için oldukça önemlidir. Bu yüzden kaldıracın nasıl çalıştığını tamamen kavramanız gerekir.

marjinal trade nedir?

Short Position Nedir? 

Türkçesi kısa pozisyon olan short position yatırım yapılacak olan paranın aşağıya yöneleceğine, fiyatının azalacağına ve değer kaybedeceğine dair bir tahmindir. Bu işlemde elinizde bulunan paranın değer kaybı yaşayacağını düşündüğünüz için satış yapmanıza short position’a girmek denir. Margin trading’de short position açmak ise farklı bir anlam ifade eder. Eğer margin trading’de short position açarsanız seçtiğiniz coin aşağı yönelirse ve değer kaybederse para kazanırsınız, yukarı yönelir ve değer kazanırsa ise para kaybedersiniz. Yani düşüşün trend olduğu bir dönemde düşeceğine inandığınız bir coin için short position açabilirsiniz.

Long Position Nedir?

Türkçesi uzun pozisyon olan long position yatırım yapılacak olan paranın yukarı yöneleceğine, fiyatının artacağına ve değer kazanacağına dair bir tahmindir. Elinizde bulunan paranın değer kazanacağını düşündüğünüz için paranın dalgalanmasından etkilenmemenize ve uzun vade beklentisiyle hedef kâra ulaşana kadar parayı elinizde tutmanıza long position’ı beklemek denir. Fakat kısa pozisyon gibi uzun pozisyon da margin trading’de farklı bir anlamda kullanılır. Eğer margin trading’de long position açarsanız seçtiğiniz coin yukarı yönelirse ve değer kazanırsa para kazanırsınız, aşağı yönelir ve değer kaybeder ise para kaybedersiniz. 

Kaldıraç Nasıl Çalışır?

Basit bir şekilde kaldıracın işleyiş şeklini açıklamak gerekirse elinizde bir coinden 5 adet var olduğunu düşünelim ve bu coin’in parasal değeri 1.000 dolar olsun. Mevcut durumda elinizde 5.000 dolar değerinde coin bulunmaktadır. Bu coinin fiyat artışı yaşayacağınızı düşünüyorsanız bu coinden elinizde 15 tane varmış gibi long position açarsanız 15 coininiz varmış gibi para kazanırsınız. Yani bu coin %20 yükselirse normalde 1.000 dolar kazanacakken 3.000 dolar kazanmış olacaksınız. Fakat coin’in fiyatının düşmesinde de 15 coin üzerinden zarar edeceğinizi unutmamanız gerekmektedir. Ek olarak, short ya da long pozisyonu açmak için bir açılış komisyonu ödemeniz gerekmektedir. Kaldıraçı kullanırken kullanacağınız kaldıraç miktarını mevcut yatırımlarınızın oranına göre belirlemeniz ciddi kayıplar yaşamanızı engelleyecektir. 3x kaldıraçtayken coin %20 zarara girdiğinde 3000 dolar kaybedecekken, kaldıraç miktarınız 10x olduğunda 10000 dolar kaybedebilirsiniz. Ayrıca kaldıraç kullanımında stop-out olma ve yatırımınızın tümünü kaybetme ihtimaliniz de vardır bu yüzden dikkatli yatırım yapılmalıdır.

Margin trading nedir? sorusunu sizler için cevaplamaya çalıştık.Yazımızı beğendiyseniz ve kripto paralar hakkında daha fazla bilgi almak ve işlem yapmak isterseniz. Güvenilir kripto para siteleri başlığımız ilginizi çekebilir.

 


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu