fbpx
Kripto Para

Cryptojacking Nasıl Önlenir, Tespit Edilir ve Engellenir?

Cryptojacking, bir başkasının kripto hesabını izin almadan ve gizlice kullanmaktadır. Ahlaki açıdan son derece yanlış olan bu davranış, başkasına ait hesabın madencilik faaliyetlerini yürütmektir. Herhangi bir yetki olmadan bu işin yapılması, hesap sahiplerinin hesap güvenliklerini tehlikeyle karşı karşıya bırakır. 

Herhangi bir yetkisiz giriş veya kullanım olup olmadığı test etmek için uç nokta koruyucu kullanması gerekir. Bu uç nokta koruyucu programlar, genellikle anti-virüs yazılımı satan yerlerde sıklıkla bulunmaktadır. Cryptojacking işlemine karşı gerekli olan bütün önlemleri alır ve herhangi bir siber saldırı olması durumunda hesabınızı yüksek derece güvenlik önlemleriyle koruma altında tutmaya devam eder. Olumsuz yazılımlar veya reklamlar sonucunda oluşan, cryptojacking hamlelerini otomatik olarak engelleme görevi görür. Genellikle uç nokta koruyucusunun yapmış olduğu işlevi anti-virüs koruma programları yapamamaktadır. Çünkü cryptojacking casusları görünmezdirler.

cryptojacking nasıl önlenir

Cryptojacking’e Karşı Yapılması Gerekenler

Cryptojacking saldırısından korunmak için uygulayabileceğiniz birkaç savunam metodu bulunmaktadır. Bu metotları sırasıyla aşağıdaki 4 ana başlıkta sizler için sıraladık.

Web Araçlarına Şifre Kaydı yapmak

Güncel olarak kullandığınız Web tarayıcınızın Kripto hesabınızın şifresini kaydetmesine izin vermemelisiniz. Çünkü kripto hesabınızı ele geçirmek isteyen Cryptojackingler ilk olarak web araçları üzerinden bağlantı kurmayı amaçlarlar. Reklam uzantıları gibi web tabanlı içerikler ile hesabınıza erişim sağlamayı hedeflerler. Şifrenizi kaydetmeniz halinde, kripto hesabınız kolayca başka kullanıcıların eline geçebilir ve kripto madenlerinizi izinsiz olarak kullanabilirler. Bu nedenle asla Web araçlarına şifre kaydı yapılmamalıdır.

Tarayıcınızın Uzantıları Düzenli Kontrol etmek

Tarayıcınızın güvende olması için, anti-virüs bağlantılarınızın aktif olduğundan mutlaka emin olmalısınız. Çünkü cryptojacking yapmak isteyenler, kripto hesabınızı ele geçirmek için tarayıcı uzantınızı kullanabilir. Yasal olan uzantıları hackleyerek yaptıkları işlemler sonucunda, tarayıcınızın uzantılarından kripto uzantılarına erişim sağlayabilir. Bu nedenle kripto madenlerinizi güvende tutmak için tarayıcınızın uzantılarını düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Mobil Cihazı Yönetimini Aktif kılmak

Genellikle çoğu kripto işlemleri bilgisayar üzerinden gerçekleşmektedir. Bunun temel sebebi bilgisayar üzerinden yapılan işlemler, daha fazla iş gücüne sahiptirler. Kripto hesaplarına ulaşmayı hedefleyen kişiler de bilgisayar üzerinden bunu gerçekleştirmeyi planlarlar. Bu nedenle mobil cihaz yönetim uygulaması kullanmak son derece akıllıca olacaktır. Çünkü bilgisayar üzerinden yapılan iş hacmine göre mobil iş hacmi daha küçüktür. Denetleme yapılması ve yönetim işlevi için daha uygundur. Bilgisayar korsanları mobil cihazlardan kazanç sağlayamadığı için bu alanda gelişim göstermemişlerdir. Bu nedenle mobil üzerinden cihaz yönetimi yapıldığı taktirde, kripto hesabınızı cryptojacking yapmak isteyen korsanlardan kolayca koruyabilirsiniz.

Bilgisayarınızın Hızlı Olmasını sağlamak ve Cryptojacking Hilelerini Araştırmak

Bilgisayarınızın yeterinde hızlı olmaması bazı sistemlerin de yavaş çalışmasına neden olmaktadır. Bu nedenle uç nokta koruma yöneticisi bile bulunsa hızından dolayı bilgisayar korsancılarının saldırılarını algılamakta geç kalabilir. Bu nedenle mutlaka hızını arttırmanız gerekmektedir. Aynı zamanda gelişen teknolojiyle birlikte, olumlu yenilikleri izlerken yapılan hile tekniklerini de araştırmak sizi daha bilinçli olmaya yönlendirecektir. Bu hususta cryptojacking hilelerini öğrenmeli ve tehdit unsurlarıyla karşılaşmadan, kripto hesabınızı güvene almalısınız.

Yazımızda sizlere Cryptojacking Nasıl Önlenir, Tespit Edilir ve Engellenir? sorularına cevap vermeye çalıştık. Kripto paralar hakkında daha detaylı bilgi almak için kripto paralar ve riskleri adlı başlığımızı okuyabilirsiniz.

 


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu