fbpx
Devlet Yardımları

Devlet Tarafından Verilen Geri Ödemesiz Burs Başvurusu

Başta üniversite öğrencileri olmak üzere maddi gücü eğitim almak konusundaki maliyetleri karşılamak karşısında yetersiz kalan öğrencilere verilen devlet destekli ödemelere burs denilmektedir. Burslar genel itibariyle karşılıksız olarak verilmeye çalışılsa da bazı türdekilerinin belirli bir süre sonra faizsiz olarak geri ödenmesi gerekebilir. Devlet yardımları kapsamda devletin sağladığı burslara nasıl başvuru yapılmalıdır, verilen burslar nelerdir ve farklı alternatifler var mıdır kısaca değinilmesi yararlı olacaktır.

Kimlere Burs Verilir

Burs, genel itibariyle maddi gücü eğitim kaynaklı maliyetleri karşılamak konusunda yetersiz ailelerin çocuklarına verilmektedir. Burs planlamasının yapıldığı dönemde başvuru formu üzerinde ailenin geliri, ev olup olmadığı vb. veriler paylaşıldıktan sonra hane içerisinde yaşayan kişilerin kişi başı geliri hesaplanmakta ve o yıl için belirlenen miktardan daha az geliri olan ailelerin çocuklarına burs verilmesi kararı alınmaktadır.

Buna ek olarak gazi çocukları, şehir çocukları, yetim ve öksüzlere de burs imkanı sağlanmaktadır. Bu gruptaki kişilere verilen burslar hangi şartlar geçerli olursa olsun karşılıksızdır ve geri ödenmesi talep edilmemektedir.

Yine çok başarılı öğrencilere de devlet bursu verilmektedir. Üniversiteye giriş sınavında bölüm bazında hazırlanan özel mevzuatlar ya da okulun kendi imkanlarıyla toparladığı fonlar aracılığıyla başarılı öğrencilerin maddi gücüne bakılmaksızın burs olanağı verilmektedir. Bu bursun da geri ödemesinin yapılması gerekmemektedir.

Burs için Nereye Başvurulur

Burs için başvuru yapmak isteyen kişilerin öncelikle hangi burs için talepte bulunacağına karar vermesi gerekir. En sık başvurulan devlet bursu KYK olması kaynaklı burada KYK üzerinden örnek verilecektir.

KYK bursundan yararlanmak isteyen öğrencilerin yılın belirli dönemlerinde aktif olan burs başvuru sayfası aracılığıyla internet üzerinden başvuru iletmesi gerekmektedir. Söz konusu sayfa eğitim-öğretim  yılının başladığı aylarda aktif hale gelmekte (Eylül-Aralık arası) ve bir sonraki yılın ilk ayından itibaren de sonuçlar açıklanıp ödemelere başlanmaktadır.

Geçtiğimiz dönemlerde dijital hizmet kanalının kullanımı zorunlu tutulmaya başlanmış ve bir istisnai durum söz konusu olmadığı sürece başvuruların internet üzerinden alınacağı belirtilmiştir. Dolayısıyla il ya da ilçe Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlükleri’ne başvuru yapmak istisnai bir durum söz konusu olmadıkça mümkün olmayabilir.

KYK Bursu için Gerekli Belgeler

Herhangi bir önceliği olmayan (şehit çocuğu, gazi çocuğu, yetim ya da öksüz vb.) kişilerin yapacağı burs başvurusu için herhangi belge ibraz etmesi gerekmez. Buna karşın bir öncelik söz konusu olması durumunda bazı belgelerin ibraz edilmesi gerekecektir.

  • Şehit ve gazi çocuklarının bu durumu belgeleyen ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alacakları belge,
  • Yetiştirme yurtlarında kalan gençlerin bildirim,
  • Yüzde 40 ve üzeri engelli olan gençlerin tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alacakları sağlık raporu,
  • Darüşşafaka listesi mezunlarının mezuniyet belgesi,
  • Terörle Mücadele Kanunun 21 numaralı maddesi kapsamında olan gençler valilikten alınacak mağduriyet belgesi,
  • Milli futbolcu gençlerin Futbol Federasyonu’ndan alacakları belge,
  • Diğer branşlarda milli sporcu olan gençlerin T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan alacakları milli sporcu belgesi ibraz etmesi gerekir.

Öncelik belgesi ile yapılan başvurular kişi özelinde araştırma sonrasında tahsis edilir ve her belgenin doğrulu mutlaka araştırılır.

Öncelik belgesi olmadan yapılan başvurularda ise hane içerisinde yaşayan kişilerin gelirleri, SGK primleri, mal varlıkları vb. diğer kurumlara yapılan bildirim sonrasında tescillenir. Yani KYK’ya yanlış ya da hatalı bildirimde bulunmak herhangi bir değişikliğe neden olmayacaktır.

devlet geri ödemesiz burs
devlet geri odemesiz burs

KYK Bursu Ne Zaman Yatar 2019-2020

KYK bursu için başvurular yapıldıktan sonra 1 ay içerisinde değerlendirmeler tamamlanır ve sonuçlar açıklanır. Yapılan değerlendirme sonrasında burs almaya hak kazanan gençlerin ilk burs ödemeleri gelecek yılın ilk ayında yani Ocak ayında yapılır.

Bazı durumlarda (bütçe planının onaylanamaması, düzenlemelerin devam etmesi vb.) Ocak ayı içerisinde burs ödemesi yapılamayabilir. Bu durumda ödemeler Şubat ayında yapılır, ancak Ocak ayının ödemesini de kapsayacak şekilde 2 burs yatırılır.

Sitemizde yer alan Öğrencilere En Yüksek Limitli Kredi Kartı Veren Bankalar konulu yazımızı da bu bölümden https://onlinekrediler.net/ogrencilere-en-yuksek-limitli-kredi-karti-veren-bankalar-online-basvuru/ ortalama 3 dk da okuyabilir ve detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu