Borsada Keriz Silkeleme Nedir Nasıl Anlaşılır

Borsa arenası amatörlere ve özellikle duygusal yatırımcılara göre bir yer değil bunu bilmek gerekiyor. Amatör ve yeni borsa yatırımcılarının maruz kaldığı ve literatürde keriz silkeleme olarak geçen konu ile ilgili olarak bu yazımızda sizlere borsada keriz silkeleme nedir nasıl anlaşılır hususunda bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Borsada Keriz Silkeleme Nedir Nasıl Anlaşılır

Borsada Keriz Silkeleme

Borsa günümüzde, değerli kağıtların (hisse, bono, çek vb) alım-satım yapıldığı ve aynı zamanda yatırımcıların paralarını değerlendirmek için tercih ettiği alanlardır. Borsada şu zamana kadar son derece yüksek tutarlar kazanan yatırımcılarda vardır, aynı zamanda tüm parasını borsada kaybeden ve elinde avucunda hiçbir mal varlığı kalmayanda vardır. Bu konuda borsa birçok kişi tarafından kumar olarak görülür. Borsanın stratejilerini ve amacını kavradığımız zaman ve bununla birlikte sabırlı bir kişilikteysek eğer, yüksek tutarlar kazanmak hiçte zor değildir. Bugün manipülasyon kavramı ile alakalı olan Borsada Keriz Silkleme hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Borsada Keriz Silkeleme Nedir?

İlk olarak bir kişi veya kişi grupları, hangi hisse senedini alacağına karar veriyor. Bu hisse senetleri de genel olarak işlem hacmi düşük ve pek talep görmeyen hisseler oluyor. Eğer karar verdikleri şirketin hisseleri çok talep görüyorsa, öncelikli olarak bunların toplanması ve daha sonra devam edilmesi gerekiyor. Aslında keriz silkeleme işlemi bu noktada devreye giriyor diyebiliriz. Hisse senetlerini ucuza almak isteyen bu kişiler, seçmiş oldukları kağıda satış baskısı uyguluyor ve bu yüzden fiyatlarının düşmesine zemin hazırlıyor. Bu sırada şirketle ilgili olumsuz yani halk tabiri ile asparagas haberler yayılıyor. Bunu gören yatırımcılar elinde olan hisseyi zarar etmemek için satmaya başlıyor. Doğal olarak fiyatlar ucuzluyor ve ucuzlayan tüm hisseler, bu kişiler tarafından satın alınıyor. Grup aldıkları hisseleri satmak için, artık hisse senedinin fiyatını arttırmaya başlıyor. Bunun için şirketle ilgili olumlu haberler yapıyor ve hisseleri yükselen fiyattan satıyor. Geriye yüksek oranda kar kalıyor.

İlginizi Çekebilir :  QNB Finansinvest Nedir : QNB Finansbank ile Dünya Borsalarında Ticaret

Keriz Silkelemeyi Anlamak İçin Ne Yapılır?

Eğer bir konuda şüphe duyuyor ve borsada keriz silkeleme gibi bir düşünce içerisindeyseniz, anlamanın ilk yolu araştırmaktır. Şirketin hisseleri düşüyorsa mutlaka şirket tarafından yapılan açıklamaları dinlemeniz gerekmektedir. Borsa aslında sabır işidir. Borsada sabırlı olan yatırımcı kazanır. Böyle bir durum olduysa bekleyin. O hisse senedi elbet istediğiniz tutarlara gelecektir. Bu durumda keriz silkelemeden büyük bir kar elde etmiş olacaksınız. Eğer hisse senetleri hızlı şekilde düşmeye başlıyorsa, mutlaka manipülasyon yapılıyor demektir.

Paylaşımımız tamamen bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir yatırım tavsiyesinde bulunulmamaktadır. Yatırım konusunda nihai kararın tarafınızca verilmesi sizin adınıza en doğru karar olacaktır.

Etiketler:

data-matched-content-ui-type="image_sidebyside" data-matched-content-rows-num="4" data-matched-content-columns-num="1" data-ad-format="autorelaxed">
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git