fbpx
Kripto Para

Shiba Coin Nedir? Nasıl Alınır?

Shiba uni (SHIB) isimli token, ilk olarak 2020 yılının ağustos ayında ortaya çıkmıştır. Bazı çevrelerde doge coin katili olarak da anılmaktadır. Elon musk’ın attığı tweetler sonrası, büyük oranda artış gösteren shiba uni en yakın rakibi doge coine benzer bir ivme ile yoluna devam etmekte. Sizlere yazımızda shiba coin nedir? Nasıl Alınır? Hangi amaçla üretiliyor gibi Soruların ve daha fazlasının cevabını vermeye çalışacağız.

Shiba Coin Nedir?

Adını ve logosunu en büyük rakibi olan Doge coin gibi, japon köpek türü olan shiba inu cinsi köpeklerden alan shiba coin Ethereum blockchain teknolojisi ERC-20 tabanına bağlı olarak oluşturulmuştur.  Borsalardaki kısaltması SHIB olan coin, merkezi olmayan bir topluluk oluşturmayı hedefliyor. Bir şaka olarak üretilen Doge coin’e rakip olan SHIB’in yaratıcısı coin’i Doge katili olarak da tanımlamakta ve doge coin’den çok daha iyi olduğunu iddia etmektedir. Fakat rakibinin 129 milyarla sınırlı arzına karşılık 395 trilyon adet arz’a sahip olan SHIB coin’in fiyat bakımından rakibini sollaması oldukça zor olacak gibi görünüyor. Buna ek olarak arzın 1 katrilyon’a kadar artması planlanıyor.

Shiba Coin Nasıl Ortaya Çıktı?

Projenin temelleri hakkında fazla bir bilgiye sahip olmadığımız ve kendisinin de konuyla alakalı bilgi vermediği Ryoshi adında biri tarafından atıldı. Yakın bir arkadaşına projesini anlatan ve ondan 10 Ethereumluk destek alan ryoshi 2020 ağustosunda ERC-20 standartını kullanarak SHIB adında akıllı bir sözleşme hazırladı. Sözleşmenin hazırlanmasından sonra ortaya çıkan tokenlerin yarısını Ethereumun kurucusu olan Vitalik Buterin’e gönderen ryoshi geri kalanını da merkeziyetsiz borsa olan Uniswap’a yükledi. Başlangıçta ortaya konulan 10 Ethereumluk sermaye Uniswap işlemleri için harcandı.

Shiba coin nereden alınır?

Shiba coin başlarda sadece 1-2 borsada alınıp satılabilirken, yeni anlaşmalara imza atarak büyük borsalarda da listelenmeye başladı. Shiba coin almak isterseniz, geçtiğimiz günlerde coini listeleyen dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance başta olmak üzere, Poloniex, Uniswap, Gate.io, Huibo, Kucoin ve Tokene ait ekosistem olan merkeziyetsiz Shibaswap borsasından alabilirsiniz. Henüz 6 borsada listelenmesine rağmen piyasa değeri olarak 7 milyar dolara yaklaşarak en değerli 27.  Coin ünvanını da elde etmiştir.

Shiba coin hangi borsada var?

Hakkında atılan tweetlerden sonra yatırımcıların ilgisini çeken Shiba coin şimdilik sadece yukarıda belirttiğimiz 6 farklı borsadan alınabilmektedir. Başta USDT olmak üzere BUSD ve WETH para birimleri ile alınabilen shiba artan rağbetle birlikte diğer borsalarda da boy göstermeye devam edecektir. Dünya üzerinde ortalama 150 adet kripto para borsası olduğunu hesaba katarsak, henüz yolun başında olan shiba için koşu yeni başlıyor diyebiliriz.

Shib coin  almak ve kripto para borsaları hakkında detaylı bilgi almak için güvenilir kripto para siteleri   isimli başlığımızı okuyabilirsiniz.

 

 


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu