fbpx
Yatırım

Aselsan Hissesi Nasıl Alınır En Kolay ve Hızlı Yol (İşlem Tarifi)

Türk Silahlı Kuvvetleri adına bilgi, iletişim ve savunma teknolojilerinin araştırma ve geliştirme faaliyetlerini yürüten ASELSAN, Borsa İstanbul’da işlem gören en güçlü hisse senetleri arasında yer almakta ve gücü neredeyse her analiz sonucunda perçinlenmektedir. Ülkemizde faaliyet gösteren en kapsamlı ve büyük savunma teknolojileri kuruluşu ASELSAN, Borsa İstanbul’da ASELS ismiyle pazara çıkarılmıştır. Söz konusu hisselerin % 84,58’i Türk Silahlı Kuvvetleri’ne aittir ve arta kalan % 15,2’lik kısım halka arz edilmiştir.

Dünyanın en büyük savunma teknolojisi üreticileri arasında yer alan ASELSAN, geçtiğimiz yıllarda en sık önerilen ve güvenli liman olarak adlandırılan hisselere konu olmuştur. Yatırımcılar, basit prosedürleri takip ederek ASELSAN hisselerini alabilir ya da satabilir.

Bu tamamen hangi aracı kuruluşla çalışıldığına ve işlem prosedürlerinin kurum özelinde nasıl standartlaştırıldığına bağlı olarak değişecektir. Fakat mantık, her kurum için aynıdır.

Not: SPK mevzuatı gereği bu içerikte yer alan hiçbir bilgi ve verinin yatırım tavsiyesi olmadığını hatırlatmak isteriz. Sadece işlemin nasıl yapılacağı konusunda bilgilendirmeden ibarettir.

ASELSAN Hissesi Nasıl Alınır

ASELSAN’a yatırım yapmak isteyen yatırımcıların öncelikle Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş bir aracı kurumla görüşmesi ve ilgili aracı kurumda hesap açtırması gerekir. Hesap açılışı için dikkat edilmesi gereken en önemli şey kurumun SPK lisansının olup olmadığı ve yatırımcılara nasıl bir ticaret uygulaması sunduğudur.

Yatırım hesabı açıldıktan sonra aktif olması için 1-2 gün beklenmesi gerekebilir fakat bazı kurumlar geliştirdiği iş süreci teknolojileri sayesinde bu süreyi 3-4 saate kadar düşürmeyi başarmıştır.

Aracı kurum hesabınızı aktif hale getirdikten sonra kurum hesabınıza banka hesabınız aracılığıyla para transferi yapmanız gerekir. Bu konuda aracı kurum danışmanları size yardımcı olacaktır.

Yatırım hesabına para aktarıldıktan sonra hisse senedi ekranlarına giriş yapıp ASELS hisselerinden ne kadar satın alınacağına diğer bir deyişle lot miktarına karar verip alım yapılabilir.

Yatırım Yapılmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Eğer daha önce hisse senedi yatırımı yapmadıysanız ve bu ilk yatırımınız olacaksa alım yapmadan önce hisse senedi piyasası hakkında bir araştırma yapmanız faydalı olacaktır.

Araştırmaya aracı kurum seçimi ile başlanmalıdır. Her aracı kurum yatırımcılarına aynı yatırım ekranlarını ya da aynı olanakları sunmamaktadır. Bu nedenle her aracı kurumun ne gibi imkanlar sağladığına bakılmalı ve en uygun olan kurum seçilmelidir.

aselsan hissesi nereden alınır
aselsan hissesi nasil alinir en kolay ve hizli yol

Hisse senetlerinin her zaman para kazandırmadığı ve satın alınan hisse özelinde çeşitli faktörlerin hisse fiyatlarını etkilediği de unutulmamalıdır. Örneğin ASELSAN hissesi satın alacak bir yatırımcının savunma anlaşmalarını, teknoloji ihracatını, imzalanan protokolleri ve savunma sanayisini yakından takip etmesi gerekir. Bu sayede ne zaman ve ne miktarda yatırım yapılması gerektiği anlaşılabilecek, şirketin değerinin dolayısıyla da hissenin değerinin ne düzeyde artacağı tahmin edilebilecektir.

Bilinçsizce yapılan yatırımlar ve kulaktan dolma bilgiler yaptığınız yatırımın erimesine ve maddi zarar etmenize neden olabilir.

Sitemizde yer alan Son 3 Yılda Altın Ne Kazandırdı 10 Bin TL Ne Oldu konulu bölümü inceleyerek https://onlinekrediler.net/son-3-yilda-altin-ne-kazandirdi-10-bin-tl-ne-kadar-oldu/  yazımızı da okuyabilir, fikir sahibi olabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu