fbpx
Konut Kredisi

0,74 Faizle Konut Kredisi Veren Bankalar

Ekonomide durgunluğun önüne geçilmesi amacıyla; devlet tarafından yapılan çalışmalar kapsamında konut kredisi faiz oranlarında indirime gidildi. Bu indirimler özellikle konut kredisi oranlarında ev almak isteyen tüketicilere çok cazip fırsatlar sundu diyebilirizi. İkinci el ve sıfır evlerde bu oranlar farklılık göstermekle birlikte; ikinci el konut kredisi için bu oranlar % 0,74 olarak belirlenmiştir. Ancak bu kampanyaya tüm bankaların katıldığını söyleyemiyoruz. Şimdi 0,74 faizle konut kredisi veren bankalar hangileri bunlara bakalım ve birkaç örnek ödeme planı hazırlayarak sizlere sunalım.

0,74 Faizle Konut Kredisi Veren Bankalar

Eğer almak istediğiniz konut ikinci el ise ve konut kredisi kullanmayı düşünüyorsanız aşağıda yer alan bankalarda % 0,74 faiz oranı ile finansmanlardan yararlanabilirsiniz. Şimdi hangi bankalar % 0,74 faiz oranı ile kredi veriyor bir bakalım.

 • T.C. Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Vakıfbank
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Emlak Katılım Bankası ‘dir.

Genel itibariyle listeye baktığımızda; 0,74 ile ikinci el konut kredisi veren bankaların tamamının devlet bankaları olduğunu görüyoruz. Maalesef özel sermayeli bankaların henüz bu kampanyalara katılarak, tüketicilere konut kredisi anlamında destek verdiğini söyleyemiyoruz.

0,74 Faizli İkinci El Konut Kredisi Örnek Ödeme Planı

200.000 TL olarak kullanılacak bir konut kredisinde; % 0,74 üzerinden düzenlenecek bir ödeme planında;

 • 60 ay vadede, aylık taksitler 4.140 TL,
 • 72 ay vadede, aylık taksitler 3.593 TL,
 • 84 ay vadede, aylık taksitler 3.205 TL,
 • 96 ay vadede, aylık taksitler 2.917 TL,
 • 108 ay vadede, aylık taksitler 2.695 TL,
 • 120 ay vadede, aylık taksitler 2.520 TL olacaktır.

Tüm bankalarda faiz oranı aynı olduğu için her banka için ayrıca bir ödeme planı oluşturmaya gerek yoktur. Sadece ekspertiz ücreti, ipotek rehin ücreti, kredi tahsis ücreti, vs. gibi masraflarda küçük farklılıklar ortaya çıkabilir. Bu anlamda her bankadan ayrıca teklif almayı değerlendirebilirsiniz.

% 90 Oranında Konut Finansmanı

Konut kredilerinde finansman oranlarına baktığımızda, bu anlamda da kampanyanın çok ciddi şekilde desteklendiğini görmekteyiz. Konut finansman oranı bu kampanyada % 90 olarak belirlenmiştir. Eskiden bu rakamlar % 70 düzeylerindeyken ciddi bir artışa gidilmiştir. Peki bu ne anlama geliyor örnek bir hesaplama ile size sunalım.

Satın alınmak istenen evin değerini 300.000 TL olarak baz alırsak;

 • % 70 finansman oranı ile bu ev için en fazla 210.000 TL kredi çekilebilirken,
 • % 90 finansman oranı ile bu için en fazla 270.000 TL kredi çekilebilecektir. Dolayısıyla 300.000 TL lik bir ev almak için 30.000 TL peşinatınızın olması yeterlidir.

Burada dikkat edilmesi gereken; % 90 lık finansman oranı hesaplanırken baz alınan kriter satış tutarı değil, banka tarafından görevlendirilen eksperin konut için belirleyeceği konut değeridir.

0 74 ile konut kredisi veren bankalar

1 Yıl Geri Ödemesiz Konut Kredisi

Son konut kredisi kampanyalarında yine konuyu çok cazip hale getiren unsurlardan birisi de; bankaların bu kredilerde ilk yıl için ödemesiz şekilde ödeme planı oluşturmaları. Örneğin 10 yıl vadeli bir konut kredisinde; ilk yıl herhangi bir ödeme yapılmayacak, kalan kredi miktarı 9 yılda tamamlanacaktır.

Konut değerlemesinde ve kredi tutarında önem arz ettiği için; daha iyi kavramak adına Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti Nedir konulu içeriğimize de göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu