fbpx
Konut Kredisi

0,64 Faizle Konut Kredisi Veren Bankalar

Son dönemde ekonominin pandemi nedeniyle durgunlaşması nedeniyle alınan kararlar kapsamında tüketicinin lehine olacak birçok ekonomik düzenlemeler yapılıyor. Bunlardan biri de; konut kredilerinde yapılan faiz indirimleri. Alınan kararlara göre sıfır olarak alınacak konutlarda ve konut projelerinde faiz oranları % 0.64 e çekilmiş durumda. Ancak tüm bankaların bu kampanyaya iştirak ettiğini göremiyoruz. Dolayısıyla hangi bankalardan 0.64 le konut kredisi çekebilirsiniz, sizler için biraz daha detaylı incelemeye çalıştık. İşte % 0.64 faiz oranı ile konut kredisi veren bankalar.

0,64 Faizle Konut Kredisi Veren Bankalar

Öncelikle bir konunun altını çizmemiz gerekiyor. % 0.64 faiz oranı sadece sıfır ve ilk defa satılacak konutları kapsıyor. Eğer satın almak istediğiniz ev ikinci el ise (yani daha önceden bir alım satıma konu olduysa) bu durumda bu kampanyadan değil, % 0.74 lük faiz oranı ile konut kredisi alabilirsiniz. Şimdi hangi bankalarda % 0,64 faiz oranında konut kredisi tahsis ediliyor listeleyelim.

Bu bankalar;

 • T.C. Ziraat Bankası
 • Halk Bankası
 • Vakıfbank
 • Ziraat Katılım Bankası
 • Vakıf Katılım Bankası
 • Emlak Katılım Bankası ‘dir.

Görüleceği üzere bu şekilde konut kredisi veren bankaların devlet bankaları olduğunu görüyoruz. Özel sermayeli bankaların henüz bu konuda işi ağırdan aldığını söyleyebiliriz. Ancak şunu da belirtmek gerekirse; devlet bankalarının zaten talebi karşılayacak kadar yeterli olduğunu da görmekteyiz. Şimdi örnek ödeme planlarına bir göz atalım.

0,64 Faizli Sıfır Konut Kredisi Örnek Ödeme Planı

200.000 TL olarak kullanılacak bir konut kredisinde; % 0,74 üzerinden düzenlenecek bir ödeme planında;

 • 60 ay vadede, aylık taksitler 4.024 TL,
 • 72 ay vadede, aylık taksitler 3.475 TL,
 • 84 ay vadede, aylık taksitler 3.085 TL,
 • 96 ay vadede, aylık taksitler 2.794 TL,
 • 108 ay vadede, aylık taksitler 2.570 TL,
 • 120 ay vadede, aylık taksitler 2.392 TL olacaktır.

Yukarıda liste olarak belirtmiş olduğumuz bankalarda konut kredisi faiz oranları standart %0.64 olduğu için tüm bankalar için tek bir ödeme planı sunmaya çalıştık. Bununla birlikte ekspertiz ücreti, ipotek işlemleri için masraf ücreti, kredi dosya masrafı, vs. gibi bir takım ilave masraflar da bulunmakta olup, bu da bankalara arası küçük farklılıklar gösterebilmektedir. Bu noktada tercihi istediğiniz bankadan yana yapabilirsiniz.

% 90 ‘a Varan Kredilendirme

Konut kredisindeki faiz indirimi ile birlikte kredilendirme oranlarında da bir miktar artışa gidilmiştir. Aslında bu bir miktar dediğimiz rakam oldukça yüksek bir krendilendirme oranıdır. Buna kredi işlemlerinde finansman oranı denilir. Konut kredisi finansman oranı son düzenleme ile % 90  a yükseltilmiştir. Yani satın alınmak istenilen evin bedelinin % 10 ‘u peşinat olarak elinizde varsa bu durumda o konutu, konut kredisi kullanmak suretiyle satın alabilirsiniz.

Bir örnek hesaplama yapacak olursak;

400.000 TL bedelli bir konut almak istediğinizde,

Finansman oranı % 90 olduğundan bu konutun 360.000 TL sine kadar konut kredisi kullanabilmeniz mümkündür.

0 64 ile konut kredisi veren bankalar

1 Yıl Geri Ödeme Yapılmayacak

Yapılan düzenlemelerde; ilgili konut kredilerinde ilk bir yıl için herhangi bir ödeme yapılmaması da mümkün oluyor. Kısaca; şu an kullanacağınız konut kredilerinin taksitlerini tam 12 ay sonra ödemeye başlayacaksınız. Dolayısıyla özellikle evi olmayan kişilerin konut kredisi ile kendi evlerini almaları konusunda durumu daha da cazip hale getiriyor.

Vade Süresi 15 Yıl Oldu

% 0,64 ile konut kredisi veren bankalar daha önceden konut kredisi konusunda azami vade süresini 10 yıl yani 120 ay olarak belirlemişken, yine bu düzenleme ile vade süresinde de 5 yıl daha artışa giderek, toplam azami vade süresini 15 yıla yani 180 aya çıkarmış durumdalar.

Konut değerlemesinde ve kredi tutarında önem arz ettiği için; daha iyi kavramak adına Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti Nedir konulu içeriğimize de göz atabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu