fbpx
Kripto Para

Yeni Başlayanlara: Altcoin Nedir, Nasıl Alınır?

Alternatif bitcoin olarak adlandırılan altcoinler, piyasada bulunan tüm kripto para birimlerine verilen isimdir. Günümüzde borsalarda işleme alınan 7307 tane altcoin bulunur. Bir gün bitcoinin yerini alması amacıyla ortaya çıkarılan ancak genelde kısa birer ömüre sahip olan sanal paralardır diyebiliriz. Son günlerde pek çok kişinin gündeminde bulunan altcoinler hakkında bilinmeyenleri tek bir incelemede ele alabiliriz. Yazımızda Yeni başlayanlar için altcoin nedir, nasıl alınır sorularına cevap vermeye çalıştık.

Adını Duyurabilen Altcoin Çeşitleri Nelerdir?

Her yeni güne başka bir altcoin ismiyle uyanabiliriz ancak belli başlı ismini duyuran altcoinler hala piyasalarda aktif olarak yer almaktadır. 

 • Ethereum (ETH): İlk defa Kuzey Amerika’da tanıtılan Ethereum, internet üzerinde kolayca paylaşılabilen verilerin saklanabilmesi amacıyla geliştirilmiştir. Blockchain sistemini geliştirilip kullanımını artırmayı hedefler.
 • Tether: 2015 yılından aktif edilen tether, blockchain üzerinden çalışmalarını yürüten para birimidir. Dolar bazında işlem yapabilme olanağı sunar.
 • XRP Cash: Açık kaynaklıdır ve herhangi bir merkeze bağlı olmadan çalışır. Diğer iki altcoin türünde olduğu gibi yine blockchain sistemiyle çalışır. Küresel bağlamda bankalar ve finans kuruluşları arasında aktarım yapmakta kullanılır.
 • Binance Coin: ERC-20 tabanlı olarak hazırlanıp piyasaya sürülen Binance coin(BNB) kısa bir süre sonra kendi zincirini kurarak ilerlemiştir. Her ne kadar borsalara bağlı olarak değerinde düşüş ve yükselişler olsa da altcoinler arasında yüksek değerlidir.
 • Bitcoin Cash: 2017’de bitcoin blockchain sisteminden ayrılmıştır. Piyasada güvenilir altcoinler arasında gösterilen bu kripto para gönderim hızını artırmayı hedefleyen bir sistemdir. 

altcoin nedir? nasıl alınır?

Altcoin Nasıl Alınır?

Pek çok kripto para alım satımında olduğu gibi Altcoinleri de yine borsa üzerinden alıp satabilirsiniz. Bunun için öncelikle güvenebileceğiniz bir borsa platformuna kayıt yapmanız gerekiyor. Örneğin bu alanda öncü sayılacak bir kripto para borsası olan Binance’de gerekli bilgi aşamalarını tamamlayabilirsiniz. Kayıt işlemlerinizden sonra sizlere hazırlanan sanal cüzdanlar aracılığıyla yatırım yapmak istediğiniz Altcoin çeşidini alabiliyorsunuz. Borsadaki yükseliş ve alçalışlara göre elinizdeki altcoinleri artırabilir ya da satarak elinizdeki miktarı azaltabilirsiniz. Dilerseniz alacağınız altcoinleri yerli ve yabancı borsalarda da çalıştırma imkanınız var.

Altcoin Avantajları Nelerdir?

Son dönemlerde sürekli konuşulan bir konu haline gelen altcoinler için hala alım – satım kararı verememiş olabilirsiniz. Eğer bu kararsızlık yaşayan kitlede bulunuyorsanız; altcoin yatırımlarının avantajlarına bakabiliriz:

 • Yüksek likiditeye sahip olması,
 • Kolay erişilebilirlik ve kullanılabilir olması,
 • İşlem ve hesap gizliliği,
 • Madencilik ekipmanlarında sağladığı ucuzluk,
 • Tekel ürün olarak çalışıyor olması,
 • Algoritma kodlamalarında yeniliklere açık olması,
 • Bitcoin’den çok daha hızlı işlem hızına sahip olması

Altcoin Dezavantajları

Altcoinler birden fazla avantajı beraberinde getiriyor olsa da bazı küçük dezavantajlara da sahiptir. Eğer kripto para çeşitleriyle bir işlem yapmayı düşünüyorsanız mutlaka bu dezavantajları dikkate almalısınız:

 • Güçlü dalgalanma: Borsada işlem yapan kişiler yani traderlar ve yatırımcılar piyasada hızlı hareketler verebilir. Yapılan haberler, siyasi açıklamalar vs. pek çok etkene bağlı olarak yapılan ani alım satımlar altcoin piyasasında güçlü dalgalanmaları yaratır. Piyasada kendine yer edinebilen ve parlama yapan kripto paralar bu dalgalanmaları atlatabilirken, yeni giriş yapılan birimler devamlılığını sağlayamayabilir.
 • Güven kaybı riskini barındırması: altcoinlere olan ilgi yatırımcıların ilgilerine bağlı olarak değişir. Fakat burada yapılabilecek hatalar önce değer kayıplarına sonra da altcoinin yok olmasına neden olabilir. 

Dijital paralar hakkında daha fazla bilgi edinmek için Dijital para nedir anlamak isteyenler için 5 önemli soru ve cevap yazımızı okuyabilirsiniz.

 


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu