fbpx
Taşıt KredisiTicaret

Şirket Üzerinden Araç Kredisi Çekmek Avantajlı !

Mevzuatların her durumda farklılık oluşturması nedeniyle şirket sahipleri başta olmak üzere satın alma uzmanları da sık sık hangi araçların satın alınması ya da ne tarz bir uygulama yapılması halinde avantajlı konuma geçeceğini bilmek ister. Şirket üzerinden araç kredisi çekmek avantajlı fakat bu yalnızca sıfır kilometre olan bazı araçlar için geçerli. Dolayısıyla şirket üzerinden kredi çekerek araç satın alınması, şirkete araç alınmasının vergi avantajları ve türevi konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

İşletmeye Sıfır Araç Almanın Vergi Avantajı

İşletmeye sıfır araç almanın vergi avantajı İşletme adına sıfır kilometre binek araç satın almak için ödenen KDV ve ÖTV’nin aracın alındığı ay içerisinde işletmenin resmi defterine gider olarak kaydedilmesi ve o yılı kapsayan gelirden düşülebilmesidir. KDV kanunun 30’uncu maddesinin b bendinde 23 seri numarasıyla geçen KDV genel tebliğinin 1 numaralı bölümünde yer alan bu durum ülkemizdeki yüksek ÖTV ve vergi oranları karşısında yalnızca işletmelere tahsis edilen bir avantaj. Ülkemizde uygulamada olan güncel ÖTV oranları şu şekilde:

Motor silindir hacmi 1600cc’den azsa;

  • ÖTV matrahı 40 bin TL’ye kadar olan araçlar için % 45 oranına,
  • ÖTV matrahı 40 bin TL ile 70 bin TL arasında olan araçlar için % 50 oranında,
  • ÖTV matrahı 70 bin TL’yi aşan araçlar için % 60 oranında ÖTV alınır.

Motor Silindir Hacmi 1600cc ile 2000cc arasında ise:

  • ÖTV matrahı 100 bin TL’den küçük araçlar için % 100,
  • ÖTV matrahı 100 bin TL’den fazla olan araçlar için % 100 vergi alınır.

Motor silindir hacmi 2000cc üzerinde olan araçlar için:

  • Hangi fiyata sahip olduğu fark etmeksizin % 160 vergi alınır.

Verginin Vergisi

Tartışma yaratan konulardan birisi olarak KDV’nin aracın ÖTV’li bedeli üzerinden tahsis edilmesi de işletmenin sahip olduğu avantajı anlamlı kılmaktadır. Bilindiği gibi ülkemizde motor silindir hacmi ve araç bedeline göre ÖTV hesaplaması yapıldıktan sonra hesaplanan ÖTV araç bedeline eklenmekte ve son hali üzerinden % 18 oranında KDV alınmaktadır.

İşletme adına sıfır kilometre araç satın alınması halinde ne kadar kar elde edileceğini basit bir hesaplamayla tasvir etmek gerekirse 120 bin TL değerinde araç alınması halinde normal şartlar altında bu araç için vergiler dahil toplamda 297 bin 360 TL ödeme yapması gerekecek. 132 bin TL’lik ÖTV ve 45 bin 360 TL’lik KDV ödemesi yapan işletme toplamda ödediği 177 bin 360 TL’lik vergiyi tek seferde gider olarak yazma imkanına sahip.

Hesaplamalar yüzde üzerinden yapıldığı için en avantajlı durumun 2000cc üzeri en düşük fiyatlı araç için oluştuğunu söylemek mümkün. Bu sayede araç için yapılması gereken % 160’lık vergi ödemesinden sorumlu olunmayabilir. Vergi oranının yüksek olması ve gider gösterilebilecek miktarın hacmi dikkate alındığında Aralık ayı içerisinde yani yıl tamamlanmadan hemen önce araç satın alınmasının da daha avantajlı olduğu söylenebilir.

Kimler Faydalanabilir?

Vergi avantajından yararlanabilmek için mutlaka sıfır kilometre araç satın alıyor olmak gerekir. Vergi avantajı imkanından serbest meslek mensupları, şahıs işletmeleri, limited ya da anonim şirketlerin tümü yararlanabilmektedir.

sirket uzerinden arac kredisi cekmek

Nasıl Yararlanılır?

Tüm bedelin peşin ödenmesi gibi banka kredisiyle finansmana konu edilmesi de mümkündür. Finansman kullanmak isteyenlerin tek yapması gereken bankalarla ticari kredi faiz oranları hakkında görüşmek ve taşıt kredisi ya da ihtiyaç kredisi imkanlarından herhangi birisinden yararlanarak araç satın almaktır. Çoğu durumda meslek odalarının ya da kooperatiflerin de sunduğu düşük faizli kredi imkanı bulunur. Dolayısıyla kredi kullanmaya karar verildiğinde öncelikle meslek odasıyla iletişime geçerek ne gibi imkanların olduğu sorulmalıdır.

Şirket Adına Kredi Çekmek İçin Şirket Kaç Yıllık Olmalı konulu yazımızı da ortalama  3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu