fbpx
Dijital Para

OPIRIA & PDATA: 50 Like Kaç Para Eder?

Herkesin malumu olduğu üzere, günümüzde internet teknolojilerinin altın çağını yaşadığını biliyoruz. Hepimizin sosyal medya hesapları bulunuyor. Ayrıca neredeyse her gün web browser’lar aracılığıyla birçok bilgiye ulaşıyoruz. Gün içerisiden farkına varmadan veya farkında olarak yüzlerce video’yu izlemekteyiz.

Peki, bizler internet’te dolaşırken sürekli bizi izleyen bir çift göz olduğunun farkında mıyız?

Son günlerin en popüler konularından birinin de “Veri Gizliliği ve Verilerin Korunması” olduğunu söylemek yanlış olmaz.  Beğendiğimiz her gönderi, izlediğimiz her video, dolaştığımız her internet sayfası aracılığıyla; sanal dünyaya aslında kendimizle ilgili binlerce iz bırakıyoruz. Farkına vararak ya da farkında olmadan verilerimizin işlenmesine müsaade ediyoruz.

opiria pfdata 50 like kac para eder
opiria coin nedir

Peki, artık verilerinizi satabileceğinizi ve bu veriler üzerinden para kazanabileceğiniz söylense ne düşünürdünüz?

Opiria ve PDATA

Opiria projesi ile artık şeffaf ve güvenli bir şekilde kişisel verilerin satılması mümkün hale gelecek. Bu sayede artık her bir internet kullanıcısı, verilerinin kullanım hakkını vererek gelir elde edebilecek. Opiria verilerini pazarlamak isteyen kişilerle, bu verileri satın alarak kullanmak isteyen şirketler arasında merkezi olmayan bir piyasa oluşturmayı planlıyor.

Esasen kişilere özgü verilerin kullanılması ve bunlar üzerinden pazarlama faaliyetleri yürütülmesi durumu kulağa pek hoş gelmese de, Opiria GDPR diye tabir edilen Genel Veri Koruma Düzenlemesine uygun şekilde hareket edeceği özellikle vurguluyor.

Şirketler ile kişiler arasındaki veri alışverişinin söz konusu proje ile ortaya konulan PDATA isimli token’lar ile gerçekleştirileceği ifade ediliyor. PDATA token’ları blockchain’in akıllı sözleşmeleri ile bu işin üstesinden gelmeyi planlıyor.

Opiria Bu İşi Nasıl Başaracak?

Yapılan araştırmalara göre veri pazarlamacığı olarak tabir edebileceğimiz bu endüstri yıllık 200 milyon Amerikan Doları’nın üzerinde bir hacme sahip ayrıca her yıl ortalama neredeyse %14 civarında büyüme gerçekleştiriyor. Böyle bir pazar hacmi şüphesiz ki piyasadaki birçok aktörün iştahını kabartıyor. Ancak son derece önemli ve hassas olan bu piyasanın çok dikkatli şekilde yönetilmesi gerekmektedir.

Bu bakımdan Opiria birkaç önemli hususun üzerinde önemle durmakta, veri paylaşımı yapan kişiler; hangi kişisel verisini paylaşıp paylaşmayacağı üzerinde kesin bir kontrole sahiptir, bu kişiler sundukları veriler karşılığında uygun bir ücret alırlar ve veri akışı sırasında veriler 3. şahıslara iletilmeksizin direk olarak iki taraf arasında gerçekleşir.

Bahse konu veriler;

  • Giyilebilir teknolojilerden,
  • Akıllı telefon kullanımları,
  • Göz hareket takibi,
  • Web browser kullanım verileri,
  • Lokasyon bilgileri,
  • Demografik bilgiler,
  • Sağlık bilgileri,
  • Alışveriş alışkanlıkları,

gibi verilerden oluşmaktadır.

Opiria ve PDATA Token’ları, tam bir korumayla, kişilerin akıllı cep telefonlarına yükleyecekleri bir uygulama aracılığıyla, şirketler ve kullanıcılar arasında köprü görevi görecek. Opiria’nın bu veri paylaşım platformu aracılığıyla karşılıklı bir fayda ortaya çıkarmayı hedeflediği görülüyor. PDATA token’ları ise kullanıcılar ve şirketlerin söz konusu platformda kullanacağı bir para birimi olma işlevi görüyor.

Fon Sağlama ve Token Üretimi

Söz konusu ekosistemin oluşturulması için 30 milyon Amerikan Doları token satışı hedeflenmiş durumunda, PDATA tokenların Mart 2019 yılına kadar geliştirilmesi ve 2023 yılının sonuna kadar yaklaşık 250 milyon tüketicinin sistem içine dahil edilmesi bir diğer hedefi oluşturmaktadır.

Opiria, 2023 yılına kadar bu verileri kullanmaya talip olacak 27.000 müşteriye sahip olmayı ve 2023 yılına kadar dünyanın her yerinden pazar araştırması için en uygun 50 ülkeyi içermeyi hedefleri arasında göstermektedir. Daha detaylı bilgilere teknik dokümandan ulaşabilirsiniz.

Whitepaper- Teknik Doküman: https://opiria.io/static/docs/Opiria-PDATA-Whitepaper.pdf

Sonuç olarak;

Pazarlama faaliyetlerinin çok fazla yoğunlaştığı böyle bir dönemde Opiria tarafından oluşturulan bu projenin çift taraflı olarak çeşitli faydalar sağlayabileceği düşünülmektedir. 2023 yılında iyice hayatımıza nüfuz etmesi beklenen bu proje yatırımcısı, kullanıcı ve müşterileri için iyi bir seçenek olacağa benziyor.

*Like: ing. Beğeni, Onaylama.

Proje ile ilgili daha detaylı bilgilere ulaşmak isterseniz; aşağıdaki linklerden ilgili sitelere ulaşabilirsiniz.

Websitesi: https://opiria.io/

Twitter Adresi: https://twitter.com/PDATA_Token

Bitcointalk Profile of mela65: https://bitcointalk.org/index.php?action=profile;u=962182

Yazımızda belirtilen konu sadece ilgili proje hakkında bilgi vermekten ibaret olup, herhangi bir yatırım tavsiyesi, önerisi, vs. değildir. Yatırım yapmadan önce kendi özgür iradenizle kendi kararınızı vermeniz, sizin adınıza en doğrusu olacaktır.

Sitemizde daha öncen yayımlamış olduğumuz Dijital Para Nedir Anlamak İsteyenler İçin 5 Önemli Soru Cevap konulu yazımızı da bu bölümden okuyarak kripto para hakkında daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu