fbpx
BlogKonut Kredisi

Konut Kredisi Çekmek İstiyorum Diyenler : Bu 8 Kritere Dikkat

Yeni bir ev almaya karar verdiniz fakat gerekli paranızın olmadığını fark ettiniz. Bu durumda en çok başvurulan yöntem, bankaların sunduğu konut kredileridir. Konut kredileri genel olarak bazı şartlara göre verilmektedir. Sizler için konut kredisi almadan önce dikkat edilmesi gerekenleri ve atlanmaması gereken adımları 8 madde halinde sıraladık. Bunları göz önünde bulundurarak, konut kredisi çekmenizi öneririz.

Konut Kredisi Çekmek İstiyorum Diyenler : Bu 8 Kritere Dikkat
Konut Kredisi Çekmek
  • 1. Kredi Notunuza Bakın 

Bu kredi kullanarak konut almayı düşünenlerin, dikkat ettiği ilk adım bu olmalıdır. Çünkü kötü bir kredi notu konut kredisinin olumsuz sonuçlanmasını sağlar ve kredi için başvurmadan önce mutlaka kontrol edilmelidir. İyi bir kredi notunuzun olması, olumlu olacaktır. Gelirinizin yüksek olmasına rağmen, kötü bir kredi notu maalesef konut kredisinde de önünüze sorun teşkil edebilir.

  • 2. Verebileceğiniz Peşinata Bakın ve Kontrol Edin

Kredi puanınızı kontrol ettikten sonra, vereceğiniz peşinatı hesaplayınız. Çünkü, bankalar alacağınız evin ekspertiz değerinin sadece %80’lik bir kısmını kredi olarak veriyor. Hatta bu bazı bankalarda yüzde 70 ‘e kadar düşebiliyor. Geriye kalan %20’lik kısmı ise sizin peşinat olarak iletmeniz gerekiyor  Böyle bir durumda yeterince birikiminiz yoksa peşinat biriktirmelisiniz. Ancak bir alternatif olarak bankalar; peşinat ile ilgili kısım için de ihtiyaç kredisi tahsis etme yoluna gidebiliyor.

  • 3. Kredi Faiz Oranlarını Bankalara Göre Karşılaştırın

Konut kredisi çekerken bankaların faiz oranlarını ve kesilecek masrafları dikkate almalısınız. Bu konuda karşılaştırma siteleri, sizlere yol haritasını gösterecektir. Tüm bankaların faiz oranlarını ve toplam geri ödemelerini karşılaştırarak, en uygun bankayı bulunuz. Ayrıca Faiz oranları üzerinden kurulan tuzaklara dikkat edin ve genel anlamda kriteriniz toplam geri ödeme miktarı üzerine olmalı. Sadece faiz oranı üzerinden bankaların konut kredisi tekliflerini kıyaslamak sizleri hataya düşürebilir.

  • 4. Alacağınız Evi İyi Bir Şekilde Tercih Edin

Gördüğünüz her evi beğendim diye düşünmeyin. Hissettiğiniz durum, evin iyi olduğu anlamına gelmez. Evet demeden önce birçok evi kontrol ediniz. Eğer bir ev gerçekten güzelse, zaten hiçbir kusur çıkmayacaktır. Bunun yanı sıra alacağınız evin değerinin, mevcut ekonomik verileriniz, gelir durumunuz ile dengeli olmasına da özen göstermelisiniz. Eğer bütçeniz hayalini kurduğunuz evi almaya yeterli değilse, daha uygun fiyatlı bir ev alıp, bunun borcunu bitirdikten sonra satıp üzerine yeni bir konut kredisi ile hayalinizdeki eve kavuşabilirsiniz. Bir nev’i ilk evinizi bir basamak gibi kullanabilirsiniz.

  • 5. Kontrol Daima Sizlerde Olsun

Bir konut almadan önce bina ve ev hakkında detaylı bir araştırma içerisinde olmalısınız. Öncelikle ev ile ilgili bütün evrakları alarak, uzmana göstermenizde fayda vardır. Deprem testleri yapılmış mı? Tapusuyla ilgili herhangi bir sorun var mı? Bu soruların cevabını almadan, konut almanızı önermiyoruz.

konut kredisi ile ilgili bilinmesi gerekenler
konut kredisi
  • 6. Ev Satış Değerinin Doğru Olduğundan Emin Olun

Tapu işlemleri için konutu alacağınız değer üzerinden beyan etmeniz gerekir. Tapu harcı ödemesi, beyan edilen satış bedeline göre yapıldığı için tapu işlemi sırasında düşük bir bedel beyan ederseniz, daha düşük tapu harcı ödersiniz. Ama bunun düşük gösterilmesi tamamen kar sağlayacaktır ancak kredi çekerken, konut kredisi finansman oranı nedeniyle bunun sizin çekebileceğiniz kredi miktarını etkileyeceğini de unutmayınız ve bu konuya dikkat etmenizi öneririz.

  • 7. Evi Aldığınız Firma ile Devamlı İrtibat Halinde Kalın

Evi kimden aldıysanız, o kişi ile devamlı irtibat halinde kalınız. Zamanında arama yapmanız durumunda yeni bir projeden ev aldıysanız eğer, projenin nasıl gittiği hakkında bilgiler alabilirsiniz.

Konut kredisi hesaplarken dikkat edilmesi gereken kriterler
konut kredisi hesaplama

 

  • 8. Yasal İzinleri Kontrol Etmeyi Unutmayın

Konutun kat irtifakının, iskânın, yani yapı kullanım izninin alınıp alınmadığına dair bilgilere sahip olunuz Alacağınız konut aile konutu ise eş muvafakatnamesi mutlaka alınmış olmalıdır. Alınmaması halinde, ileriki zamanlarda açılacak tapu iptal davasında tapu devredilse bile tapu iptaliyle karşı karşıya kalınması bile söz konusu olan bir durumdur.

Konut kredisi kampanyaları ile sürekli paylaştığımız yazılarımızı güncel takip etmek için bu bölümü https://onlinekrediler.net/kredi-kampanyalari inceleyebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu