fbpx
Devlet Yardımları

Kaymakamlıktan Nasıl Yardım Talebinde Bulunulur

Sosyal devlet anlayışının bir ilkesi olarak vatandaşların tümünün aşağı yukarı aynı hayat standardına sahip olması, en azından rahatlıkla yaşamına devam edebilmesi gerekir. Bu kapsamda atılan adamlardan birisi de kaymakamlık yardımlarıdır. Birçok kişiyi yakından ilgilendirmesi kaynaklı kaymakamlıktan nasıl yardım talebinde bulunulur, kaymakamlık yardımları nelerdir vb. konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Kaymakamlık Yardımına Kimler Başvurabilir

Kaymakamlık yardımı herkese verilen bir destek değildir, bu desteklerden yararlanabilmek için bazı şartların yerine getiriliyor olması gerekir. Bu şartlar genel itibariyle yardıma muhtaç olmak ya da ortalamanın altında bir gelirle yaşıyor olmak gerekmektedir. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir:

 • İşsiz olmak ya da düzenli bir gelir elde edememek,
 • Geçim sıkıntısının söz konusu olması,
 • Ev sahibi olmamak ve kira ödemelerinde sıkıntıların söz konusu olması.

Başvuru yapmak isteyen kişiler yardım talebinde bulunduğunda fakirlik belgesi de ibraz etmelidir. Bu belgenin tedariği ve yardımlardan yararlanmak için T.C. vatandaşı olunması gerektiği de bilinmesi gereken önemli detaylardan.

Kaymakamlık Yardımları

Kaymakamlık yardımlarını bir liste halinde sunmak ve sınırlamak aslında pek mantıklı değil çünkü kaymakamlıklar bağlı bulundukları bölgelerde yaşayan vatandaşların nelere ihtiyaç duyduğunu kayıt altına almakta ve bu kapsamda ilgili yardımları ihtiyaç sahibi kişiye ulaştırmaktadır. Yani bu listede yer alan ihtiyaçlara ek olarak kişisel bazda talep edilecek yardımlar için de kaymakamlığa başvurulabilir.

 • Sosyal destek yardımları,
 • Sağlık harcamalarına ilişkin yardımlar,
 • Engellilere özel yardımlar,
 • Proje bazlı yardımlar.

Kaymakamlık Yardımı için Belgeler

Kaymakamlık yardımı alabilmek için çeşitli belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu belgeler talep edilebilecek genel kapsamlı belgelerdir, eğer özel bir ihtiyaç için yardım talep ediliyorsa bu yardım özelinde farklı belgeler de talep edilebilir.

Eğer daha önce kaymakamlık yardımlarından yararlanılmadıysa ibraz edilmesi gereken belge sadece nüfus cüzdanıdır. Nüfus cüzdanıyla kaymakamlığa gidildiğinde yardım talep formu alınarak doldurulabilecektir.

Örneğin kira ödemeleri konusunda sorun yaşadığı için kiraya ilişkin bir yardım talep eden tüketicilerin daha sonradan kira sözleşmesini ibraz etmesi gerekebilir ya da engellilere özel yardımlara başvuru yapılması halinde engelli olunduğunu ispatlayan bir heyet raporunun ibraz edilmesi gerekecektir.

Kaymakamlık Yardımı Ne Kadar

Kaymakamlık yardımının belirli bir miktarı yoktur, ne kadar yardım yapılacağı kişinin muhtaçlık durumuna bağlı olarak değişmektedir. Bu kapsamda ne kadar ödeme alınabileceği ancak kaymakamlık tarafından yapılacak inceleme sonrasında tespit edilebilecektir.

Kaymakamlık Yardımı Nasıl Alınır

Kaymakamlık yardımı alabilmek için yapılması gereken tek şey gerekli belgelerle birlikte kaymakamlığa gitmek ve yardım talep formunu doldurmaktır. İlgili formun doldurulması sonrasında kaymakamlık tarafından inceleme başlatılacak ve kısa süre içerisinde yardım yapılacaktır.

kaymakamlık yardım talebi
kaymakamlıktan para yardımı talebi

Kaymakamlığa ek olarak yardım talep edilebilecek farklı kurumlarda vardır. Bu kurumlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Başbakanlık sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı,
 • Vakıflar genel müdürlüğü,
 • Sosyal hizmetler,
 • Aile ve sosyal politikalar bakanlığı,
 • İnsan hak ve hürriyetleri insani yardım vakfı,
 • Türkiye sokak çocukları vakfı.

Sitemizde daha önceden sizlerle paylaştığımız 65 Yaş Yaşlılık Yardımı Başvuru Kanalları ve Şartları konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Kiralarımduruyo evsaybimbeni çıkartacak eşim işbulamadı 6tıkiramduruyo bennapıcam bilmiyorum cokcaresisim devletten yardımistiyorum

 2. Ben yardımı geçtim iş istiyorum eşim üniversite mezunu ama işsiz mal aldık zarar ettik battık üç çocuk var ikisi okuyor birisi bebek, yardım değil iş istiyoruz…

 3. Evim kıra iş yerı kıra 3 cocuk var durumumuz kotuyegıdıyo bizde yardım istiyoruz lutfen dikkate alın bu hastalık bızı mahvetti iyi gunler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu