fbpx
Kripto Para

Gyen Coin Nedir? Gyen Coin Nereden Alınır?

Stablecoin’lerden biri olan Gyen Coin, kripto para borsasına katılan yeni birimlerden biridir. Ancak bu noktada Gyen Coin nedir sorusuna cevap vermek için en önemli farkına vurgu yapmak gerekir. İsminden de tahmin edebileceğiniz üzere Gyen Coin, kullanıcıların Japon Yen’i aracılığıyla yatırım yapmasına imkan vermektedir.
Yukarıda Gyen Coin’in stablecoin’lerden biri olduğunu söylemiştik. Bu noktada hemen stablecoin’in ne demek olduğunu biraz açıklayalım.

gyen coin hangi kripto para borsasında var

Bitcoin ve diğer altcoinlerin aksine stablecoin, bir rezerv tarafından desteklenir. Fiyatları da doğal olarak bu rezerv üzerinden sabitlenmiştir. Bu açıdan diğer kripto para birimlerine kıyasla stablecoin’ler çok daha güvenli bir yatırım aracıdır. Çünkü fiyat dalgalanmaları görece olarak çok daha azdır. Örneğin, Tether en çok işlem hacmine sahip dolara endeksli stablecoin konumundadır. Bu doğrultuda Gyen Coin’in Tether, BUSD ve benzeri stablecoinlerden farkı dolara değil, Japon Yen’ine endeksli olmasıdır. Buna bağlı olarak Gyen Coin’in değeri de Japon Yen’inin durumuna göre şekillenmektedir. Bu anlamda Japon Yen’ine endeksli ilk stablecoin’in Gyen olduğunu vurgulamak gerekir. Dolayısıyla Yen üzerinden kripto para işlemleri yapmak için Gyen kullanmanız gereklidir.

Gyen Coin Nereden Alınır?

İşlem hacmi bakımından en geniş borsalardan biri olan Tokyo merkezli Liquid, Gyen Coin’in listelendiği ilk kripto para borsasıydı. Nitekim Liquid’in piyasadaki güncel stablecoin’ler için bir merkez olmaya çalıştığını söylemek mümkündür. Bu doğrultuda Liquid, 1 Mart tarihinde Gyen Coin üzerinden yatırım yapmaya ve Japon Yen’i ile karşılık dönüşüme olanak tanımıştı. Ancak durumun bundan ibaret kalmadığını hemen belirtelim.
12 Mayıs itibariyle Gyen Coin; Binance ve Gate.io gibi global anlamda en çok kullanılan kripto para borsalarına da giriş yaptı. Bu anlamda Binance ya da Gate.io hesaplarınız üzerinden Gyen Coin alım ve satımları yapabilirsiniz. Aynı şekilde güncel bir biçimde fiyat verilerini takip etmek için de bu platformları kullanabilirsiniz.
Bu noktada Gyen Coin’in Japon Yen’i ile 1:1 oranında dönüşüm değerine sahip olduğunu hemen söyleyelim. Dolayısıyla iki para birimi tam olarak eş değer bir biçimde listelenmektedir. Ayrıca Liquid’in gelecekte Dolar – Yen FX çifti oluşturmayı planladığını da belirtmek gerekir.

Gyen Coin Kim Tarafından Üretildi?

Binance ve Gate.io’ya gelmesiyle hızı bir yükseliş yaşayan Gyen Coin’in üreticisi GMO-Z Trust Company’dir. Oldukça yeni bir firma olan GMO-Z 2020 yılında kurulmuştur. GMO Internet Group’un bir şubesi olarak değerlendirebileceğimiz GMO-Z, geleneksel finans araçlarıyla blockchain arasında verimli bir bağ kurmayı hedeflemektedir. Bu açıdan kripta para borsasına stablecoin ile girmelerini şaşırtıcı bulmamak gerekir. Nitekim dünyanın ilk Japon Yen’ine endeksli stablecoin üreticisi olarak piyasaya oldukça dikkat çekici bir giriş yaptılar. Buna ek olarak Gyen ile birlikte dolar endeskli yeni stablecoin ZUSD’yi de çıkardıklarını belirtelim.

Yazımızı beğendiyseniz ve kripto paralar hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, 2021 yılında uzun vadede hangi kripto para alınır isimli başlığımızı da okuyabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu