fbpx
Finans Sözlüğü

Fibonacci Dizisi ve Altın Oran Ne Demektir Hangi Veriyi Verir

Borsa, bir değere bağlı kalması nedeniyle çeşitli teknik analizlerin yapılması halinde yorumlanabilen bir platformdur. Kişi ve kurumlar İtalya’nın, daha doğrusu dünyanın en bilindik matematikçilerinden Fibonacci’nin bulduğu bir orandan da bu konuda yararlanabilmektedir. Finans Sözlüğü bölümümüzde bu tarz konulara yer verdiğimiz üzere bu yazımızda da Fibonacci düzeltmesi dizisi altın oran konularına değineceğiz.

Yayımladığı Liber Abaci adlı matematik kitabında verdiği bilgiler, paylaştığı oranlarla neredeyse dünyanın seyrini değiştirmeyi başaran Fibonacci bu paylaşımının en çok finans sektöründe kullanılacağını tahmin etmemiş olabilir fakat hali hazırda finansal analiz yapan çoğu uygulamanın ilk kontrolü fibonacci sayı dizisi ve altın orana ilişkin oluyor.

Fibonacci Dizisi Nedir

Fibonacci dizisi, kendisinden bir önceki sayıyla toplanan sayıların ortaya çıkardığı seriye verilen addır. Örneğin 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34 şeklinde devam eden bu dizi bir fibonacci dizisidir.

Fibonacci dizisinin başlayabileceği rakamların sınırı yoktur, herhangi bir rakamla başlayabilir.

Fibonacci dizisini bu denli önemli yapan şey altın orandır. Altın oran hayatımızın içerisinde ve merkezindeki akla gelebilecek her türlü objenin içeriğindeki orandır. Fibonacci dizisi içerisinde de altın oran bulunur ve bu kapsamda soyut öğeleri somut bir mükemmelliğe kavuşturmak mümkün hale gelir.

Altın Oran Nedir?

Altın oranı en basit haliyle mükemmel uyumluluk olarak tasvir etmek mümkündür. Fibonacci dizisinin aksine altın oranın kim tarafından bulunduğu bilinmemektedir, ancak Mısır ve Yunan mimarilerinde altın oranın özellikle kullanıldığı tespit edilmiştir.

Altın orana uygun olan obje ve akla gelebilecek her türlü şey doğayla mükemmel bir şekilde uyum sağlayacaktır. Bu kapsamda beklenmedik ya da anormal olarak nitelendirilebilecek herhangi bir sorun ortaya çıkmaz ve işlerin yolunda olduğu anlaşılabilir. Bu açıdan altın oran borsada da çok sık kullanılmaktadır.

Fibonacci ve Altın Oranla Teknik Analiz

Yukarıda da değinildiği gibi Fibonacci dizisi ve altın oran finans sektöründe sıkça kullanılmaktadır. Bu kullanım genel itibariyle alacakların değerinin belirlenmesi, hareketlerin ne yönde devam edeceği, büyümenin sağlıklı olup olmadığıyla ilgilidir. Yapılan bu analizler sonucunda çok daha tutarlı sonuçlara ulaşıldığını belirtmekte fayda var.

Fibonacci Düzeltme Seviyeleri (Retracement)

Fibonacci dizisinin 1.618 ve 1.232 oranlarından yararlanılır, amaç varlığın hangi değere ulaşacağını belirlemeye çalışmak ve buna göre pozisyon almaktır.

Örneğin 1,0520 en düşük, 1,376 en yüksek değerde olan bir parite olsun. Bu paritenin en yüksek fiyatından en düşük fiyatını çıkaralım sonuç 0,0856 olacaktır. Söz konusu değeri baz alınan fibonacci değerlerinden herhangi biriyle çarpalım 0,856 x 1.272 = 0,0198 sonucuna erişilecektir. Bu değeri paritenin alabileceği en yüksek değere ekleyelim 1.376 + 0,0198 = 1.1578 sonucuna erişilecektir. Yani paritenin yükseleceği beklenmektedir.

Fibonacci Zaman Aralıkları

Düzeltme seviyeleriyle ilgili yapılan kullanım anlık bir incelemedir ve zaman faktörü veri kabul edilmektedir. Bu kapsamda zamanın da hayatın bir parçası olduğu unutulmamalı ve tek bir teknik analize bağlı kalınmamalıdır. Fibonacci zaman aralıkları sayesinde zaman açısından da bir değerlendirme yapmak mümkün olur. Dalgalanmaların ne kadar süreceği ve alım-satım yapılacak seviyelerin tahmin edilmesi amacıyla kullanılan bu yöntemde gün sayıları baz alınarak 1-1-2-3-5-8 diye devam edilebilir.

fibonacci dizisi ve altin oran
fibonacci dizisi ve altin oran ne demektir hangi veriyir verir

Fibonacci Yayları

Fibonacci yaylarını elde etmek için yakalanan trendin taban ve tavan seviyelerine dikkat etmek gerekir. Trendin maksimum ve minimum noktalarından yatay şekilde çizilen referans çizgilerinin % 81.8, % 50, % 38.2 seviyelerine birer yay daha çizilir ve trendin ne yönde ilerleyeceği tahmin edilir. Eğer trend fiyatı referans çizgilerinin üstünde kalıyorsa bu noktaya destek, altında kalıyorsa direnç denilir. Bu da piyasaya girişin nasıl yapılması gerektiğiyle ilgili kullanılabilecek bir yöntemdir.

Borsadan Aylık En Fazla Ne Kadar Para Kazanılabilir konulu yazımızı da bu bölümden https://onlinekrediler.net/borsadan-aylik-en-fazla-ne-kadar-para-kazanilabilir/okuyabilir ve fikirler edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu