fbpx
Ticaret

Elektronik Serbest Meslek Makbuzu Nasıl Kesilir?

E faturanın zorunlu olması ile birlikte; diğer konular için de beklenen dijitalleşme süreci başladı diyebiliriz. Son olarak yapılan düzenlemeler sonrasında, artık serbest meslek makbuzu kesen kişilerin de e serbest meslek makbuzu kesmesi zorunlu hale gelmiştir. Şimdi bu yazımızda elektronik serbest meslek makbuzu nasıl kesilir kısaca anlatmaya çalışacağız.

E Serbest Meslek Makbuzu Nasıl Kesilir?

Elektronik Serbest Meslek Makbuzu, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın portal sisteminden yani web sitesinden kesilmekte olup söz konusu hizmet ücretsizdir.

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesine girebilmek için E-İmza ya da Mali Mührünüzü, bilgisayarınıza takmanız gerekir.

Gelir İdaresi Başkanlığı Elektronik Serbest Meslek Makbuzu sistem uygulaması Google Chrome ile kullanılamıyor. Mobil cihazlarla da kullanılamıyor. Sistem uygulamasına girmek için Mozilla Firefox, Internet Explorer, Opera, Safari gibi tarayıcılara ihtiyaç duyuluyor. Java ayarlarınızın da doğru olması gerekli.

Elektronik Serbest Meslek Makbuzu Alıcıya Nasıl İletilir?

Elektronik serbest meslek makbuzu, çıktı alınıp ıslak imzalı olarak ya da sms veya e posta ile teslim edilebiliyor.

Elektronik Serbest Meslek Makbuzunda Bulunması Zorunlu Bilgiler

Elektronik serbest meslek makbuzuna, mükellef adını, soyadını, adresini, bağlı olduğu vergi dairesini, vergi kimlik numarasını veya TC kimlik numarasını yazmak zorundadır.

Müşterinin de adını, soyadını, adresini, ünvanını, vergi mükellefiyse bağlı olduğu vergi dairesini, vergi kimlik numarasını veya TC kimlik numarasının yazılması gerekiyor.

  • Elektronik serbest meslek makbuzunun düzenlenme tarihi de saat ve dakika olarak yazılır.
  • Tahsil edilen para tutarı da yazılır.
  • Son olarak da belge numarası yazılır.
  • Arzu edilirse, başka bilgiler de yazılabilir.

Elektronik Serbest Meslek Makbuzu Kesmek Zorunda Kişiler

2020 yılı itibarıyla, elektronik serbest meslek makbuzu bütün serbest meslek sahipleri için zorunlu hale getirilmiştir.

Serbest meslek sahipleri, 1 Haziran 2020 tarihine kadar hazırlıklarını tamamlayıp elektronik serbest meslek makbuz sistemine geçmiş olmalılar.

Faaliyetine 1 Şubat 2020’den sonra başlamış olan serbest meslek sahipleri, işe başladıkları ayı izleyen 3’üncü ayın sonuna kadar elektronik serbest meslek makbuzu sistemine geçmiş olmak zorundalar.

Elektronik serbest meslek makbuzunun saklanması ve ibraz edilmesi

Elektronik serbest meslek makbuzunun elekttonik ortamda saklanması ve ibraz edilmesi zorunludur.
Elektronik serbest meslek makbuzu
almış olan mükellefler, elektronik serbest meslek makbuzu çıktısını veya elektronik halini saklayıp kullanabilirler.

e serbest meslek makbuzu nasil kesilir

Elektronik serbest meslek makbuzunun iptal edilmesi mümkün mü?

E-arşiv fatura portal sistem üzerinden imzalanmış ya da onaylanmış elektronik serbest meslek makbuzu hiçbir şekilde iptal edilemiyor. Eğer mükellef belgeleme yükümlülüğünü üstlenirse iptal etmek istediği elektronik serbest meslek makbuzunu kayıtlarınıza almaz, doğru bir şekilde yeniden düzenleyebilir.

Elektronik serbest meslek makbuzu beyan esasına dayanmaktadır. Eğer muhasebeci elektronik serbest meslek makbuzunu henüz beyan etmemişse düzenlenmemiş kabul edilir.

Masak Raporu Nedir konulu yazımızı da okuyabilir, mali anlamda okur yazarlığınızı geliştirebilri ve alternatif bilgiler edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu