fbpx
Kripto Para

Bitcoin Neden Düşüyor?

Bitcoin, son yıllarda pek çoğumuzun hayatında git gide önemli bir yer kaplamaya başladı. Çıktığı günden bu yana popülerliği hiçbir zaman azalmayan, aksine takip eden kişi sayısı gittikçe artan Bitcoin, oldukça büyük bir dikkat gerekiyor. Geleneksel paranın yerini alacağı söylenen Bitcoin, alt coinler olarak ortaya çıkan coinleri de etkilemekte. Hal böyle olunca düşüşü ve yükselişi yankı uyandırmakta. Gün içinde bile oldukça sıkı takip isteyen kripto para piyasası, son günlerde hızlı değişimler yaşamakta. Bitcoin neden düşüyor sorusu başta olmak üzere kripto para piyasalarına yönelik sorular neredeyse hepimizin aklında yer kaplıyor. Bu yazı ile sizlere Bitcoin nedir, ne zamandan beri gündemde gibi soruların cevaplarını vermeyi hedeflemekteyiz.

Bitcoinin düşüş sebepleri neler?

Bitcoin Nedir?

Bitcoin, 2008 yılında ortaya çıkan dijital bir para birimidir. Merkeziyetsiz olarak da geçen, yöneten bir merkezi otoritesi olmayan Bitcoin, kripto para birimi olarak kabul edilmektedir. Bitcoin’in teknik alt yapısını hazırlayan Satoshi Nakamoto’nun kim olduğu ve hatta bir kişi mi yoksa bir grup insan mı olduğu bilinmemektedir. Satoshi Nakamoto 2010 yılının sonuna dek Bitcoin’i geliştirmeye devam etmiştir. Bu kişi veya grubun ilk yıllarında Bitcoin üzerinden oldukça büyük bir servet edinerek sonrasında Bitcoin ile ilgilenmeyi kestiği söylenmektedir. 
Son yıllarda Bitcoin ile ticareti kabul eden şirket ya da kişiler yüz binleri aşmıştır. Fakat birçoğumuz Bitcoin’i bir ödeme yönteminden ziyade bir yatırım aracı olarak tanımaktayız.

Bitcoin Borsası   Ne  İşe Yarar?

Bitcoin borsası olarak bilinse de alt coinlerin yaygınlaşması ve gelişmesi sonucu kripto para borsası olarak da ifade edilebilmektedir. Kripto paralar, şifrelenmiş dijital para birimleridir. Merkeziyetsiz olmaları nedeniyle daha güvenli olduğu düşünülen bir sistemdir. Kripto para borsasında reel parayı kripto paraya çevirerek işlem yapabiliyor, kazanç ve kayıp durumlarında hızla reel paraya geri döndürebiliyoruz. Son yıllarda pek çok insana büyük meblağlarda kazanç sağlayan kripto borsaları, zamanla çok daha fazla kişinin dikkatini çekmiştir.

Bitcoin Hareketliliği

Bitcoin 64 bin 500 dolar seviyesi ile elinde Bitcoin bulunduranların beklentilerini karşıladıktan sonra, hızlı bir düşüş yaşadı. Geçtiğimiz günler içerisinde Bitcoin hacminin git gide gerilemesi alt coinleri de etkileyerek kripto para piyasalarını kırmızıya boyadı. Peki Bitcoin neden düşüyor? Kripto para konusunda uzman olan pek çok kişi  bu düşüş için Elon Musk’ı suçlamakta. Elon Musk, Tesla’nın Bitcoin ile satış yapmayacağını açıkladıktan sonra Bitcoin değerinde gözle görülür bir düşüş yaşandı. Bir kesim, Elon Musk’ın sosyal medya açıklamaları ile sık sık piyasayı manipüle ettiğini söylerken bir diğer kesim de düşüşü farklı nedenlere bağlamakta. Amerika Birleşik Devleti Kongre’sinde coinlere yönelik bir tasarı düzenleneceğine dair söylentilerin piyasayı düşüşe sürüklediği söylenmekte. Bunun yanı sıra Çin hükümeti tarafından da kripto paraya dair düzenlemeler getirileceği konuşulmakta. Benzer şekilde Hindistan ve Güney Kore hükümetlerinden yasak hamleleri beklenmekte. Bitcoin ve piyasanın akıbetine dair farklı yorumlar bulunsa da, yükselişin ne zaman geleceği öngörülememekte.

Kripto paralara yatırım yapmak için güvenilir bir borsa arayışındaysanız,  sizler için hazırlamış olduğumuz güvenilir kripto para siteleri yazımızı okuyabilirsiniz.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu