fbpx
Çiftçi KredileriZiraat Bankası

Ziraat Bankası Hububat Destekleri Nelerdir Nasıl Alınır

Tarım ürünlerinin ithalatının artması, köyden kente göçün artması ve buna karşın tarımsal azalması tarımsal ürünlerin stratejik ürün niteliğine sahip olmaya başlamasına neden olmuştur. Bu kapsamda hububat üretecek çiftçileri teşvik etmek ve üretimi arttırmak amacıyla devlerin de attığı bazı adımlar bulunur. Bu adımlar genel itibariyle karşılıksız ödemeler ve sıfır faizli kredilerdir. Hububat üretimi yapacak kişiler için oldukça avantajlı imkanlar sağlayan bu destekler için Ziraat Bankası gişe görevini üstlenmiştir. Bu açıdan Ziraat Bankası hububat destekleri nelerdir, alternatifleri var mıdır ve nasıl yararlanılır gibi konulara kısaca değinilmesi faydalı olabilir.

Hububat Destekleri Nelerdir

Hububat destekleri bölge ve hatta ilçe özelinde değişen destek ödemeleridir. Bu kapsamda bütçe her ilçe ve destek konusu ürün özelinde ayrı olarak belirlenir. Üreticilik yapan çiftçiler kendi il ve ilçeleri için hangi ürünlerin desteklendiğini öğrenmek adına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hazırlanan doküman aracılığıyla bilgi edinebilir.  https://www.tarimorman.gov.tr/

Toprak ve Gübre Analiz Desteği Alan İller

Adıyaman, Ağrı, Afyonkarahisar, Amasya, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bayburt, Çanakkale, Çorum, Denizli, Edirne, Elazığ, Erzincan, Giresun, K.Maraş, Kırklareli, Kırşehir, Konya, Malatya, Manisa, Nevşehir, Ordu, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Şırnak, Tekirdağ, Yalova ve Yozgat.

Yem Bitkisi Desteği Alan İller

Aydın, Bitlis, Gaziantep, Karabük, Kars, Muğla, Niğde ve Sivas.

Ziraat Bankası Tarım Destekleri

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın destek ödemelerini tarım ve hayvancılık gibi faaliyetlerle uğraşan kişilere ulaştırmak konusunda görevlendirilen Ziraat Bankası aracılığıyla her yıl destek ödemeleri alınabilmektedir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ÇKS kayıtlısı kişilere verilen destekler Ziraat Bankası’nda hesabı olanların banka hesabına, hesabı olmayanların ise isme havale yöntemiyle en yakın şubesine yapılmaktadır. Bu açıdan Başak Kart sahibi kişiler ödemeye kısa süre içerisinde erişebilirken, bankada hesabı olmayan kişilerin şubenin belirlediği tarihte parasını alması mümkün olabilmektedir.

Tarımsal faaliyete devam edilmesi nedeniyle karşılaşılan mazot, gübre, toprak analizi vb. maliyetler konusunda verilen desteklerden istifade edebilmek için yapılması gereken ilk şey Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıt olmaktır.

Ziraat  Bankası Hububat Destek Ödemeleri Başladı

2020 yılı için yapılması planlanan destek ödemelerine başlandı. Bazı il ve ilçelerde faaliyet gösteren üreticiler destek ödemelerine sahip oldu. TCKN son hanesine göre ödemenin ne zaman yapılacağı şu şekilde öğrenilebilir:

ziraat bankasi hububat destekleri
ziraat bankasi hububat destekleri nelerdir
  • 0 ve 2 ile biten TCKN sahipleri 23 Şubat 2019 tarihinde,
  • 4 ve 6 ile biten TCKN sahipleri 02 Mart 2019 tarihinde,
  • 8 ile biten TCKN sahipleri 09 Mart 2019 tarihinde ödemelerini alabilir.

Destek ödemeleri ilgili gün 18:00’dan sonra yapılmakta bu kapsamda banka şubesinin kapalı olmasından mütevellit bir sonraki gün alınabilmektedir. Bu nedenle ödemelerin bir sonraki gün sorgulanması gerektiği unutulmamalıdır.

Ziraat Bankası Faizsiz Çiftçi Kredisi Şartları konulu yazımızı da bu bölümden okuyarak Ziraat Bankası tarafından çiftçilere özel olarak sunulan finansman hakkında ortalama 3 dk da bilgi sahibi olabilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu