fbpx
Devlet Yardımları

Devletten Kira Yardımı Desteği Başvurusu Nasıl Nereye Yapılır

Geçim sıkıntısı yaşayan ve kirasını ödeyemeyecek durumda olan kişilerin çeşitli durumlarda ve şartları sağlaması halinde kira yardımı alması mümkündür. Bu kira yardımları iki farklı şekilde alınabilir, ya kentsel dönüşüm kaynaklı evsiz statüsüne düşülmelidir ya da yoksulluk nedeniyle kiraların ödenememesi söz konusu olmalıdır. Dolayısıyla devletten kira yardımı nasıl alınır, kira yardımı desteği başvurusu nasıl ve nereye yapılır gibi çeşitli konulara değinilmesi yararlı olacaktır.

Yoksullara Kira Yardımı

Kira yardımı talep edebilecek durumda olan kişilerin başında yoksullar gelmektedir. Yayımlanan istatistiklere ve araştırmalara göre resmi olarak 2018 yılı için ülkemizdeki yoksulluk sınırı 4 kişilik bir aile için 5 bin 584 lira olmuştur. Buna göre aylık geliri 5 bin 584 TL’nin altında olan 4 kişilik aileler yoksuldur. 1714 TL’den daha az gelir elde eden 4 kişilik aile ise açlık sınırının altında yaşıyor demektir.

Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar’ın yaptığı açıklamaya ve araştırmalara dayandırdığı sonuca göre nüfusumuzun yüzde 20’sinden fazlası açlık sınırının altında, yüzde 60’dan fazlası ise yoksulluk sınırının altında yaşıyor.

Bu durum da sosyal ödenekleri ve destekleri kaçınılmaz kılıyor. Dolayısıyla yoksulluk sınırının altında kalan kişilerin kira dahil olmak üzere birçok farklı konuda sosyal ödeneklerden yararlanması mümkün. Bu destekleri sadece kira özelinde nitelendirmek pek sağlıklı değil, kaymakamlık, valilik ya da Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığıyla tahsis edilen bu destekler genel yaşam maliyetlerini karşılamak adına kullanılabiliyor.

Kimler Yoksula Kira Yardımı İmkanından Faydalanabilir?

Yoksula kira yardımı desteği kapsamında ödenek tahsis talebinde bulunmak isteyen vatandaşların Sosyal ve Yardımlaşma Dernekleri ile iletişime geçmesi gerekmektedir. Genellikle SYDV olarak bilinen bu kurumlar ihtiyaç sahiplerine devlet tarafından tahsis edilen ödenekler için gişe görevi görmektedir. Başvuruların buraya yapılması, çoğu prosedürün de yine buradan ilerletilmesi gerekmektedir.

Buna ek olarak Aile ve sosyal Politikalar Bakanlığı ile iletişime geçilebilir ve durumun ifade edilmesini takrib eden süreçte neler yapılabileceğiyle ilgili bilgi edinilmesi mümkündür. Herkes için uygun olan ve her sorunu çözen tek bir uygulamanın olması mümkün değildir, dolayısıyla bakanlıkla iletişime geçilmesi ve yardım talebinde bulunulması konusunda kapı açık bırakılmıştır.

Sosyal Yardım Programları

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca yürütülen sosyal yardım programları Aile Yardımları, Eğitim Yardımları, Engellilere Yönelik Yardımlar, Özel Amaçlı Yardımlar, Sağlık Yardımları ve Yabancılara Yönelik Yardımlar olmak üzere 6 farklı başlık altında toplanmıştır.

Gıda Yardımları

Bu yardım programı kapsamında yoksul ailelere temel gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için gerekli olan finansal kaynağın tahsisi amaçlanmaktadır. Ramazan ayı ve Kurban Bayramı’nın öncesinde olmak üzere yılda iki defa tahsis edilen bu ödenekleri Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) aracılığıyla almak mümkündür. Bu programdan yararlanabilmek için eve giren aylık toplam paranın kişi sayısına bölünmesi sonucu kişi başına düşen gelir miktarının mevcut asgari ücretin ⅓’ünden az olması gerekmektedir.

Barınma Yardımları

Oturulamayacak ya da oturulmaması gerektiği düşünülen bakımsız bir evde kalan vatandaşlara ayni ya da nakdi olarak tahsis edilen ödenek barınma yardımı olarak geçmektedir. Bu yardım programı kapsamında ev için gerekli olan bakımın yapılması ve yaşama uygun hale getirilmesi mümkündür. 25 bin TL üst sınırlı bu destekten yararlanabilmek için de evdeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin ⅓’ünden az olması gerekmektedir.

Sosyal Konut Yardımı

Kirada oturan ailelere ya da evi olmayan ailelere tahsis edilen bu yardım sayesinde TOKİ aracılığıyla inşa edilen evlere sahip olunması mümkündür. Aylık 100 TL ya da 130 TL’lik ödemelerle 270 ay vadelendirilen ev bedelinin ödenmesi sonrasında konutun sahibi olunur.

Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Kentsel dönüşüm sonrasında yerleştiği ev için kira yardımı talebinde bulunacak ailelerin de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aracılığıyla bu imkandan yararlanması mümkündür. Anlaşma yapıldıktan sonra tahliye sürecine başlayan ailelere tahsis edilen bu kira yardımının ne kadar süre yapılacağı, ne kadar ödeme yapılacağı Bakanlık tarafından belirlenmektedir.

 • En fazla 680 TL kira yardımı yapılır,
 • En fazla 18 ay kira yardımı yapılır,
 • Ne kadar kira yardımı yapılacağı TÜİK tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi baz alınarak yılda bir defa güncellenir.

Başvuru Nasıl Yapılır?

Kira yardımı için başvuruların bulunacak kişilerin uygulama alanında, riskli alan veya rezerv alanı belirlenmesine ilişkin karar ve tapu belgesine istinaden ilgili kuruma, uygulama alanı dışında ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müdürlüklükleri’ne yapılması gerekmektedir. Dönüşüm projesi kapsamında kira yardımı talep edenlerin ise İdare ya da TOKİ’ye başvuru yapması gerekmektedir.

Kira ve Taşınma Yardımı için Gerekli Belgeler

Başvuruların yapıldığı sırada çeşitli belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir. Bu belgeler başvuruda bulunanın statüsüne göre değişmektedir.

Malik Başvurusu için:

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Konut ya da işyerinin bağımsızlığını gösteren tapu belgesinin aslı ve fotokopisi,
 • Yetkili imzasına sahip güncel tapu kaydı,
 • Adrese dayalı nüfus kayıt örneği aslı, (Nüfus Müdürlüğü’nden)
 • Ziraat Bankası ya da Halkbankası’na gidilerek açılan vadesiz bir hesabın IBAN numarası.

Vekalet ile başvuru yapacakların bu belgelere ek olarak vekaletname aslı ve fotokopisini ibraz etmesi gerekmektedir. Vekaletin içerisinde “6306 sayılı Kanun kapsamında yapılacak kira yardımı başvurusu için yetki verilmesi” ibaresinin yer alması şarttır.

Taşınma Yardımı için Gerekli Belgeler:

Konut taşınma yardımı için başvuru yapılıyorsa:

 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
 • Adrese dayalı nüfus kayıt örneği aslı,
 • Son 3 ay içerisinde alınan elektrik, su ya da doğalgaz faturası,
 • Riskli yapı belirtme yazısı fotokopisi,
 • Ziraat Bankası ya da Halkbank aracılığıyla açılan vadesiz hesabın IBAN numarası.

İşyeri taşınma yardımı için başvuru yapılıyorsa:

 • Nüfus cüzdanı ve fotokopisi,
 • Vergi levhası,
 • Taşınılan adrese ait vergi levhası,
 • Riskli yapı belirtme yazısı fotokopisi,
 • Ziraat Bankası ya da Halkbank aracılığıyla açılan vadesiz hesaba ait bir IBAN numarası.

Kiracıların Durumu

Kiracılar kentsel dönüşüm nedeniyle taşınmak durumunda kaldığında Bakanlık aracılığıyla tek seferliğine kira yardımı alabilir. Kiracıların kentsel dönüşüm sonrasında ev satın almaya karar vermesi halinde ise Bakanlık vasıtasıyla protokol imzalayan bankalardan herhangi birisinden düşük faizle konut kredisi çekmesi de mümkün olur.

devlet kira yardımı
devleten kira yardimi basvurusu

Ne Kadar Kira Yardımı Yapılacak?

Maliklere ne kadar kira yardımı yapılacağı bulunulan ilin nüfusuna göre belirlenecek. Buna göre nüfusu:

 • 300 bine kadar olan iller için 400 TL,
 • 300 bin ile 500 bin arasında olan iller için 450 TL,
 • 500 bin ile 750 bin arasında olan iller için 500 TL,
 • 750 bin ile 2 milyon arasında olan iller için 550 TL,
 • 2 milyon ile 4 milyon arasında olan iller için 600 TL,
 • 4 milyon ve üzeri nüfusu olan iller için 650 TL olacak.

Kiracılara ise sadece 1 defa kira yardımı yapılacak ve bu yardım da malikler için belirtilen yukarıdaki listedeki ücretlerin iki katıyla sınırlı olacak.

Kaymakamlıktan Nasıl Yardım Talebinde Bulunulur konulu yazımızı da ortalama  3 dk da okuyarak farklı bilgiler edinebilirsiniz.


Hikmet Ilgaz

Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu, evli ve 1 çocuk babası, bankacılık ve finans alanında araştırmalar yapıyor, bu araştırma sonuçlarını buradaki blogunda paylaşıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu