fbpx

Findeks Kredi Notu Sorgulama Kayıt İşlemleri

| | ,

Bankalar başta olmak üzere çeşitli finans kuruluşları ve kiralama işiyle uğraşanların büyük önem arz ettiği Findeks kredi notunun bilinmesi oldukça önemlidir. Findeks kredi notunun bilinmesi sayesinde ne kadar riskle borç alınabileceği, buna ek olarak yapılacak finansman başvurularında teminat gösterilmesinin gerekip gerekmeyeceği gibi çeşitli konularda da fikir sahibi olunabilir.

Bu kapsamda Findeks kredi notu sorgulamasının yapılabilmesini mümkün kılan kurumlardan birisi olarak Findeks kredi notu sorgulama işlemine resimli anlatımla değinmek, ücretsiz kredi notu sorgulama, Garanti Bankası, Halkbank, Ziraat Bankası, Akbank gibi bankalar üzerinden kredi notunun nasıl sorgulanabileceğini açıklamak yararlı olabilir.

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Findeks kredi notunu sorgulamak isteyen kişilerin öncelikle bunu nasıl yapacağına karar vermesi gerekir. Çünkü sanılanın aksine kredi notunun sorgulanmasını mümkün kılan tek kurum Findeks değildir, tüketiciler talep etmeleri halinde bankalar ve hatta çeşitli özel kuruluşlar üzerinden de kredi notunu sorgulayabilir.

Burada bilinmesi gereken en önemli nokta kredi notu ve kredi raporunun ayrı şeyler olduğudur. Eğer sizin isteğiniz sadece kredi notunun kaç olduğunu öğrenme ise bunu farklı ya da kredi raporunuzu temin etmekse bunu farklı olarak yapabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Öğrenme SMS

Kredi notu öğrenmek isteyen tüketicilerin başvurabileceği yöntemler Findeks internet sitesi, bankaların internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması, operatörlerin SMS hizmetleridir. Bunlar arasından kredi notunuzu en kolay öğrenebileceğiniz yöntem operatörlerin SMS yöntemidir.

Turkcell müşterileri SMS ile kredi notu sorgulaması için TC kimlik numarası ve doğum yılını aralarında bir boşluk olacak şekilde 1122 numarasına mesaj atarak kredi notunu sorgulayabilir.

Avea müşterileri TC kimlik numarasıyla doğum yılı arasına bir boşluk koyup 1122 numarasına mesaj atarak kredi notunu sorgulayabilir.

Vodafone müşterileri  TC kimlik numarasıyla doğum yılı arasına bir boşluk koyup 1122 numarasına mesaj atarak kredi notunu sorgulayabilir.

Hangi operatör olduğu fark etmeksizin SMS ile kredi notu sorgulama işleminin ücreti 9 TL’dir.

Kredi Notu Öğrenme Banka

Kredi notu sorgulamanın diğer bir yolu da bankaların internet bankacılığı veya mobil bankacılık gibi uygulamalarından yararlanmaktır. Tüm bankalar internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden kredi notu sorgulaması yapılmasına imkan sağlamaktadır. Bu hizmetten yararlanabilmek için yapmanız gereken tek şey internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamasına giriş yaptıktan sonra başvurular sekmesinin altında yer alan Findeks kredi notu sorgulama bağlantısına tıklamaktır.. İlgili bağlantıya tıklamanız halinde sadece kredi notunuzu öğrenmekle kalmayacak aynı zamanda kredi risk raporunuzu da temin edebileceksiniz.

Bankalar internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden yapılan kredi notu ve raporu sorgulamaları karşılığında müşterilerinden değişken olsa da 10 TL ile 14 TL arasında ücret talep etmektedir. Bu konu ve ücretlendirme tarifesi hakkında detaylı bilgi için bankanızın çağrı merkezini arayabilir ve bilgi talep edebilirsiniz.

Adım Adım Kredi Notu Sorgulama

Findeks kredi notunu Findeks’in kendi internet sitesi üzerinden sorgulamak isteyen tüketicilerin yapması gereken işlemler oldukça basittir, ancak her şeyden önce Findeks’e kayıt olunması gerekir. Bunun için öncelikle findeks.com internet sitesine giriş yapmalı, daha sonra ekranın sağ üst tarafında yer alan üye ol butonuna tıklayarak üyelik prosedürüne başlamalısınız.

İlginizi Çekebilir :  E Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulaması Nasıl Yapılır
Findeks kişisel hesap kayıt işlemi
Findeks kayıt
  1. Adım

Üyelik olmadan sorgulama yapmak isteyen müşteriler ise ekranın alt tarafında yer alan Findeks Kredi Notunu Şimdi Öğren kutusunda yer alan boşlukları doldurarak işleme başlayabilir. Öncelikle TC kimlik numarası, daha sonra cep telefonu numarasını yazan tüketiciler devam butonuna basmalıdır.

findeks paket fiyatlari
Findeks Paketler
  1. Adım

Açılan sayfada Findeks Kredi Notu ve Detayı isimli hizmeti satın almak üzere olduğunuz size bildirilir ve buna onay vermeniz istenir. Detayını görüntülemek istiyorum butonuna basmanız halinde bilmeniz gerekenleri öğrenebilirsiniz. Devam butonuna bastıktan sonra 3’üncü adıma geçebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu Sorgulama İşlemi
Kredi Notu Öğrenme
  1. Adım

İşlemin üçüncü adımında kullanıcı ve fatura bilgilerinizi doldurmanız istenir. Bireysel kullanıcılar ve şahıs şirketleri aynı formu doldurur, arada herhangi bir fark yoktur.

TC kimlik numarası ve GSM numarası ilk adımda doldurduğundan dolayı işlemin bu adımında aynı bilgileri girmeniz istenmez. Bu adımda Ad ve Soyad, Doğum Tarihi, e-posta, kimlik bilgisi ve güvenlik metninin paylaşılması istenir.

Kredi Kartı İle Ödeme
Findeks Ödeme Ekranı
  1. Adım

İşlemin 4’üncü adımında ödemeyi ne şekilde yapmak istediğiniz sorulur. Banka ve kredi kartı, BKM express, Garantipay yöntemlerinden herhangi birisini seçip ilgili karta ilişkin kart sahibinin ad soyadı, kredi veya banka kartı numarası, son kullanma tarihi, CVC kodu gibi bilgileri girmeniz istenir.

Bu bilgileri girdikten ve devam dedikten sonra ödemeyi başarıyla yapmanız halinde raporunuz oluşturulacaktır.

findeks kredi notu raporu alma
findeks kredi notu raporu alma
  1. Adım

Raporunuzun oluşturulduğu bilgisi sizinle paylaşıldıktan sonra raporu görüntüle butonuna tıklamanız gerekir. Raporu görüntüle butonuna tıkladıktan sonra risk raporunuz PDF formatında size teslim edilecektir.

Kredi Notu Neden Ücretsiz Sorgulanamaz?

Kredi notunun sorgulanması için şirket ya da bireysel bir girişimci olunması fark etmeksizin Findeks’e ödeme yapılması gerekir. Bu ödeme bazı kurumlar için 0,10 KRŞ, bazıları içinse 10 TL’dir fakat her kurumun mutlaka Findeks’e kredi notu sorgulaması için ücret ödemesi gerekir. Dolayısıyla Findeks kredi notu sorgulamasının bedavaya yapılması mümkün değildir.

Yine de taksitli alışveriş yaparken kasiyerin kredi notu sorguladığı bilgisini aldığınızda kredi notunun kaç olduğunu söylemesini isteyebilirsiniz, çünkü kasiyer size söylemek için değil iş sürecinin bir parçası olduğu için kredi notunuzu sorgulamıştır ve bunda etik bir sorun yoktur.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı

Findeks kredi notunun kaç olması gerektiğiyle ilgili araştırma yapıldığında karşılaşılan sonuçlar çok genel, net bir cevaptan kaçınan, belirsiz olacaktır. Bu açıdan soruya kaçamak bir yanıt vermeden ideal bir kredi notunun 1300’ün üzerinde olması gerektiğini belirtmek gerekir.

Aslında kredi notu ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir, ancak 1300 ve üzerinde bir kredi notu çoğu zaman problem yaşamadan kredi çekilmesini, kredi kartı alınmasını mümkün kılacaktır. Kredi notu hesaplamasına dahil edilen kalemler şunlardır:

  • Kredili Ürün Ödeme Alışkanlıkları %35
  • Mevcut Hesap ve Borç Durumu %35
  • Yeni Kredili Ürün Açılışları %11
  • Kredi Kullanım Yoğunluğu %10
  • Diğer unsurlar Kredi Notu’nun %9 oranında etkilidir.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu yükseltmek isteyen kişilerin mevcut borcunu kapatması, gelir seviyesini yükseltmeye çalışması ve bunu belgelemesi, bankalarda mevduat bulundurması, asgari ödeme oranından 1 TL bile olsa daha yüksek miktarda ödeme yapması, çok sık kredi ya da kredi kartı başvurusu, limit artırım başvurusu iletmemesi gerekmektedir. Bunların yapılması halinde kısa süre içerisinde kredi notunun istenilen düzeye yaklaşması mümkün olacaktır. Kredi Notu Yükseltme ile ilgili yazımız için https://onlinekrediler.net/kredi-notunu-yukseltme-icin-bilinmeyen-taktik-ve-yontemler/ linkini kullanabilir ve alternatif yöntemler öğrenebilirsiniz.

Önceki Yazı

Tüm Bankaların SMS Kredi Başvuru Yöntem Faiz Oranları

Şubeye Gitmeden Online Kredi Veren Bankalar 2019

Sonraki Yazı

Yorum yapın