fbpx

2019 da Dolar Ne Olur Çıkış Devam Edecek mi

| | , ,

ABD ile yaşanan vize krizini takip eden gün aniden 3,79 seviyesine tırmanan dolar, kısa süre içerisinde Merkez Bankası ve makas önlemleriyle 3,72 seviyesine düşürülmüş, sonrasında 4 TL yi aşıp kısa sürede çok sert bir hareketle 7 TL üzerine atarak tarihi zirvesini görmüştü. Sonrasında durulan Dolar/TL 5,20 – 5,40 bandında daha stabil hala gelmişti.Ekonomi uzmanları ve bakanlığın yaptığı açıklamalar söz konusu haberlerin gerçek dışı olduğu yönünde olsa da vatandaşların içi rahat değil.

2019 de dolar ne olur cikis devam edecek mi
2019 de dolar ne olur cikis devam edecek mi

Geçtiğimiz gün merakla beklenen Merkez Bankası kararı açıklandı ve siyasi otoritelerin talebine ters düşecek şekilde Merkez Bankası faiz koridorunun üst bandında artış yaptığını duyurdu. Para Politikaları Kurulu’nun aldığı bu karar her ne kadar siyasi otoriteler tarafından istenmese de bunalıma giren ekonomide alınması gereken bir önlemdi ve bankacılık sektörüne esneklik kazandırması itibariyle de ekonomistler tarafından olumlu karşılandı.

Diğer yandan uzun bir dönem doların artışına seyirci kalan Merkez Bankası’nın politikalarını eleştiren kişi ve kurumların sayısı da az değil, zira faizleri kontrol etme çabası aslında paritelerdeki değişimi çok daha olumsuz yönde etkileyebilir ve bunun sonuçları orta vadede ortaya çıkar. Dolayısıyla ilk tahminimiz doların Ocak ayına kadar aşağı yönlü hareket edeceği, ancak daha sonraki dönemlerde paritelerdeki belirleyici rolün alınan tasarruf önlemleri ve para politikalarındaki değişikliklere bağlı olduğudur.

Merkez Bankası Kararı’nın Arka Yüzü

Şöyle ki Merkez Bankası geçtiğimiz gün yaptığı açıklamada geleceğe yönelik parite beklentileriyle ilgili bir konuya değinmedi ve ülkedeki diğer ekonomik sorunlardan dem vurarak enflasyonun artacağını hatırlattı. Buradan da anlaşılabileceği gibi Para Politikaları Kurulu, gelecekte alınabilecek ek önlemler için de açık kapı bıraktı ve bunun sinyalini istemeyerek olsa da vermiş oldu. Bu aslında dolar paritesinin ne olacağını merak eden kişiler için çok kritik bir bilgi çünkü Merkez Bankası da önünü görmekte zorlanıyor.

İlginizi Çekebilir :  Geç EFT Nedir EFT ile Arasında Ne Gibi Farklar Var

Merkez Bankası bu sebeple ve dolar paritelerindeki yükseliş için hedef gösterilmemek adına enflasyon, işsizlik ve ihracat konularındaki olumsuzlukları dile getirdi. Reform yapılmadan ekonomik kalkınmanın mümkün olamayacağını da açıklayan Merkez Bankası pek de olumlu bir tavır takınmamış oldu. Dolayısıyla bir daha yinelemekte fayda var ki dolar paritesinin yükseleceği bu açıdan da dile getirilmiş oldu.

Dolar’daki Yükseliş Devam Edecek Mi?

Yukarıda da değinildiği gibi Merkez Bankası ekonominin kalkınması için reformlar yapılması gerektiğini tekrar tekrar dile getirdi ve açıkça olmasa da paritelerdeki yükselişten kendisinin sorumlu olmadığını diğer ekonomik sorunları hatırlatarak açıkladı. Bu, aslında doların ileride hangi yönde hareket edeceğini de ortaya çıkarmış oldu, Merkez Bankası’nın aldığı faiz kararı sonrası dolar, spekülatif haberler artmadığı müddetçe 3,65 seviyesine kadar gerileyebilir, fakat üç ay içerisinde ekonomik anlamda reformlar yapılmaya başlanmaz ve özellikle kamu harcamaları için tasarruf önlemleri alınmazsa dolar 3,95’e kadar yükselebilir.

Ancak şunu da belirtmek gerekiyor ki; maalesef doların yükselişinin arkasında üstü kapalı bazı sebeplerde bulunuyor. Bulunduğumuz coğrafyada güçlü bir ülke olma konusunda aldığımız bağımsız kararlar; ülkemiz ekonomisinin yıpratılması noktasında dolar kurunun da kullanılmasına sebep oluyor. Bu kapsamda elbette ülke yönetimi tarafından bazı önlemler alınacaktır. Bir önceki dönemde de dolar 4 TL bandını aşmış ancak daha sonra tekrar 3,35 ‘lere kadar gerilemişti. Bakalım bu senaryonun aynısını mı göreceğiz yoksa farklı bir versiyonunu mu.

dolar 2018 de yukselir mi 2018 dolar tahminleri

UYARI : Paylaşımlarımız sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir. Herhangi bir yatırım kararı almadan, kendinizce araştırmalar yapmalı ve nihai kararın özgür iradenizle birlikte verilmesi, sizin ve cebiniz adınıza en doğru davranış olacaktır.

Son üç yılda dolar ne kazandırdı konulu analizimize sitemiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

Dünyanın En Büyük 20 Bankası (Bir Çok Ülkeden Büyük)

Ethereum Ne Zaman Yükselecek

Sonraki Yazı

Yorum yapın